Haslital

Údolí Haslital/ horská oblast Jungfrau, Švýcarsko, 2013: Ledovec, majestátný gigant, který odpradávna přitahuje pozornost lidí až magickou silou.  Jejich křišťálová krása je fascinující, stejně jako impozantní klid, který vyzařují. Lyžování, snowboarding, turistika uprostřed zasněžené scenérie, heli-skiing podél ledovcových trhlin zanechají pulzující zážitek v každém, kdo tento zimní ráj navštíví.

Údolí Haslital a horská oblast Jungfrau nabízejí ohromující výhledy na tyto ledové obry. Čistý zimní vzduch naplní všechny póry lidského těla vitální energií. Nezapomenutelné výlety až na samé vrcholky ledových obrů si snadno podmaní srdce všech nadšenců zimní turistiky.

Haslital

Na střeše Evropy

Horský masiv Jungfrau (Panna), tyčící se ve výšce 4 158 metrů, tvoří působivé trio společně s horami Eiger (Obr) a Mönch (Mnich). Hora Jungfrau a přilehlé oblasti na jihu, známé pod názvem Švýcarské Alpy JungFrau-Aletsch, byly v roce 2001 uvedeny na Seznam světového dědictví UNESCO. Jedinečný zážitek nabízí výlet na sedlo mezi horami Mönch a Jungfrau - Jungfraujoch. Jungfraujoch je mimo jiné nejvyšší místo v Evropě, kam vedou železniční koleje. Trasu dlouhou 9,34 kilometrů snadno zdoláte díky zubačce, která oslavila již své 100. narozeniny. Průsmykem Kleine Scheidegg a tunelem v horách Eiger a Mönch zvolna vystoupáte až na Jungfraujoch. Fascinující výhledy během cesty nabízí hora Eiger a stanice Eismeer. Jakmile přijedete na nejvyšší železniční stanici v Evropě stanice (3 454 m), naskytne se vám výhled na pohoří Vogézy a Černý les. Pro návštěvníky je mimo jiné připraveno mnoho možností, jak si vychutnat alpskou říši ledovců. Vyhlídková terasa Sfinx (3 571 m) nabízí 360 stupňový výhled na sousední Francii, Německo a Itálii, a to díky nejrychlejšímu lyžařskému vleku ve Švýcarsku, který vyveze návštěvníky na vrchol za pouhých 25 vteřin.

Ke kuriozitám se řadí také observatoř Sfinx, která oslavila 75. narozeniny. Jedná se o nejvyšší vědecké zařízení v Evropě a také o jednu z nejlépe vybavených výzkumných stanic na celém světě. Stálá expozice observatoře informuje návštěvníky o vědeckém a technologickém výzkumu, který se uskutečňuje právě zde ve vysoké nadmořské výšce.

Haslital

Mezi další turistická lákadla se bezpochyby řadí Ledový palác na Jungfraujoch, kde mohou návštěvníci objevit opravdovou krásu ledového světa. Obrovský sál s více než 1000 m² plochy byl vytvořen pouze pomocí cepínů a pil, a to 20 metrů pod vyhlídkovou plošinou. Interiér paláce zdobí ledové sochy orlů, tučňáků a ledních medvědů. Každý rok vytvoří místní sochař z ledu také jedinečné ledové postavy.

Sochařskou kuriozitou se může pochlubit také muzeum ve švýcarském Meiringenu. Známý britský sochař a malíř John Doubleday vytvořil pro toto muzeum sochu slavného detektiva Sherlocka Holmese. Povinným zhlédnutím této sochy a návštěvou muzea odstartovala v roce 2012 pouť členů Společnosti Sherlocka Holmese v Londýně.

Alpská senzace, 250 metrů dlouhá poznávací trasa, byla představenu u příležitosti 100. narozenin železnice Jungfrau. Trasa ukazuje návštěvníkům rozvoj cestovního ruchu v Alpách, přibližuje historii železnice Jungfrau, extrémní úsilí pro její výstavbu a velkolepé pojetí zakladatele Adolfa Guyer-Zellera.

Objevte kouzlo ledovců z vznesených výšin

Nejvíce vzrušující způsob, jak obdivovat ledovce v celé jejich kráse, je bezpochyby ze vzduchu. Žádný jiný pohled totiž neposkytuje pravdivější představu o jejich velikosti a majestátnosti.  Jedinečný zážitek a pravý adrenalin zaručí heli-skiing. Zejména vášniví lyžaři při něm ocení nedotčený prašan, který čeká na nejvyšších ledovcových vrcholech. Zažít absolutní volnost při sjezdu do údolí, aniž by potkali živou duši, je v pravém slova smyslu „ledovcová léčba“. Samotný sestup je při heli-skiingu samozřejmě veden průvodcem.

Haslital

Jak v údolí Haslital, tak v oblast Jungfrau nalezneme přistávací dráhy a zimní letiště v Berner Oberland. V údolí Haslital je základna umístěna v malé vesničce Geissholz nad Meiringen. Turisté, kteří chtějí prozkoumat ledovec shora, odtud mohou letět na Rosenegg a Sustenlimmi v doprovodu místního horského vůdce. Tyto přistávací dráhy představují výchozí body pro sjezd  zmrzlým světem v okolí ledovce Stein a slavného Rosenlaui.

Do vzdušných výšek lze také vzlétnout z regionu Jungfrau. Dobře vyškolení horští piloti umožní turistům unikátní pohled z ptačí perspektivy. Přistání na ledovcích Eiger, Monch a Jungfrau patří mezi nejpopulárnější jak při vyhlídkových letech, tak při heli-skiingu.

Seskoky padákem z vrtulníku představují další vzrušující zážitek. Spolu se zkušeným instruktorem se turisté dobrodružné povahy řítí k zemi volným pádem rychlostí až 200 kilometrů za hodinu. Po otevření padáku trvá let tři až pět minut. Před samotným měkkým přistáním mohou stateční parašutisté obdivovat výhled na lesknoucí se led a nádherné scenérie zimní krajiny.

Fascinující prohlídka světa ledovců

Haslital

Region Haslital nabízí bohaté možnosti pro vysokohorskou turistiku. Oblíbené jsou například výlety společně s horským průvodcem na ledovec Gauli. Působivá panoramata nabízejí také hory Hangendgletscherhorn a Ewigschneehorn. Dobrodruhové jistě ocení sjezd přes drsný ledovec Rosenlaui. Mnoho středisek nabízí mimo jiné školení na horské průvodce. Kurzy jsou spíše praktické než teoretické. Zimní nabídka se pohybuje od lavinových kurzů až po kurzy záchranářské. Nejsou opomenuty ani lyžařské techniky a horolezectví. Místní horští průvodci znají region Jungfrau dokonale a tak mohou bezpečně provést návštěvníky po unikátních památkách světového dědictví UNESCO. V regionu Jungfrau se mimo jiné mnoho zařízení specializuje na freeridové zážitky. Ať už se však jedná o vysokohorskou turistiku, heli-skiing či freeridové sjezdy, mohou si být návštěvníci jistí profesionalitou horských průvodců. Ti dokážou posoudit lavinové situace a vést tak nadšence zimních sportů na nezapomenutelné výlety a sestupy po ledovcích, které jsou šité na míru jejich fyzickým úrovním a dovednostem.

Údolí Haslital, Berner Oberland: ideální dovolená pro rodiny s dětmi v srdci hor

Haslital

Údolí Haslital v Berner Oberland leží v samé srdci Švýcarska. Údolí je zasazené mezi čtyři slavné alpské pásy - Brünig , Grimsel , Susten a Grosse Scheidegg. Mezi hlavní turistická a rekreační střediska patří Meiring, Hasliberg a Innertkirchen, Brienzwiler, Gadmen, Guttannen a Schattenhalb. Krásné alpské pastviny a slunné louky, vysoké hory, členité útesy, šumivé potoky a vodopády udávají krajině nezapomenutelný ráz. Údolí Haslital se pyšní sedmi horskými lanovkami. Ty poskytují bezchybnou síť pro všechny druhy výletů a sportovních aktivit v průběhu letních měsíců. Návštěvníci se mohou těšit na 300 km turistických stezek a 300 km cyklostezek. Skvělý servis poskytuje během zimních měsíců sportovní středisko v Meiringen-Hasliberg. Skihäsliland představuje jednu z nejkrásnějších dětských lyžařských oblastí v Alpách. Šedesát km sjezdovek, 15 km sáňkařských drah, 38 km běžeckých tratí, 40 km zimních turistických stezek a 20 km tras speciálně vytvořené pro sněžnice potěší srdce milovníků zimních sportů. V údolí Haslital mohou turisté najít útulné apartmány a širokou škálu hotelů - od 4 hvězdičkových zařízení, přes kempy a chaty až po jednoduché penziony.

Oblast JUNGFRAU: zimní dovolená pro sportovní nadšence na pozadí hor Eiger, Mönch a Jungfrau

Haslital

Oblast Jungfrau se nachází v jedné z nejkrásnějších horských lokalit na světě. Wengen, Mürren a Lauterbrunnen patří mezi čtyři nejznámější místa v oblasti Jungfrau. Oblasti Isenfluh, Stachelberg a Gimmelwald jsou populární zejména u těch, kteří hledají klid a pohodu v malebných horských vesničkách. Světově proslulé jsou hory Eiger ( 3970 m), Mönch ( 4 099 m ) a Jungfrau ( 4 158 m). Šest lanovek, včetně proslulé dráhy Jungfrau a lanovky Schilthorn, vás zve k objevování oblasti Jungfrau, oblasti Světového dědictví UNESCO. Během léta se mohou návštěvníci těšit na 500 km turistických tras, 160 km cyklotras, 12 skalních lezeckých oblastí skalních, nordic walking a extrémní sporty jako je rafting, kánoing, bungee jumping a paragliding.  V zimě lákají turisty 213 km sjezdovek, 110 km zimních turistických stezek, 20 km stezek určené pro sněžnice, 90 km sáňkařských drah, 30 km běžeckých tratí, trasy pro heli-skiing, lyžování v hlubokém sněhu a lyžování na ledovci. Oblast Jungfrau nabízí vhodné ubytování pro každý rozpočet - od 5 hvězdičkových hotelů, početné 4 a 3 hvězdičkové hotely, kempy, apartmány, chaty a penziony.

Více informací naleznete na www.haslital.ch a www.jungfrauregion.ch

Zdroj a foto: tisková zpráva

Reklama