Zajímá vás, jak dokáže vyjít Lincoln Rhyme s Lucasem Davenportem? Anebo jak probíhá pátrání, které vede tým ve složení Harry Bosch a Patrick Kenzie? Jaké záhadě se snaží přijít na kloub dvojice Cotton Malone a Gray Pierce?Bezprecedentní literární počin pod editorskou taktovkou Davida Baldacciho je pro milovníky detektivek a thrillerů takřka povinnou četbou. Protože kdo by si setkání těch nejlepších z nejlepších nechal ujít?

Tento týden a to přesně 24. 9. vyjde unikátní publikace, v níž se jejímu editorovi Davidu Baldaccimu podařilo skloubit zdánlivě nemožné. Spojil dohromady největší jména světového thrilleru v jedné jediné knize (Jeffery Deaver & John Sandford, Michael Connelly & Denis Lehanne, Ian Rankin & Peter James, atd.) , která u nás vychází pod názvem TVÁŘÍ V TVÁŘ. Pro nakladatelství DOMINO ji přeložil z originálu Face Off Dalibor Míček.

fwe

Historie vzniku této výjimečné antologie nabízí ojedinělou možnost nahlédnutí do dnešního literárního světa, respektive do jeho zákulisí. Vraťme se o dva roky zpátky v čase: členové profesního sdružení International Thriller Writers se rozhodli vydat sbírku povídek, která by čtenáře seznámila s absolutní špičkou tohoto žánru – a z jejíž prodejů by bylo možno financovat činnost ITW, například pořádání literárních festivalů, podporu začínajících autorů a podobně.Tento úctyhodný záměr narazil hned v počátku na zásadní problém: které nakladatelství knihu vydá?

Zájem měly pochopitelně všechny významné nakladatelské domy ve Spojených státech – dostat tolik velkých jmen pod svou střechu, kdo by odolal? Brzy se ovšem ukázalo, že takovéto řešení není možné, neboť každý autor je smluvně vázán u svého nakladatele, a tudíž nesmí publikovat jinde. Výjimky se nepovolují – přece nepustíme svého nejlepšího autora ke konkurenci, byť by to bylo jen jednorázově! Disputace trvaly dlouhé týdny, až se nakonec ITW rozhodlo vydat tuto knihu ve vlastní režii. A všichni autoři se vzdali nároku na honorář. Právníci i literární agenti pak už neměli námitek. Konečně bylo možno přejít k samotné tvorbě.

Zní to jednoduše, ovšem... Podle jakého klíče sestavit autorské dvojice? Tohoto nesnadného (a občas i poněkud nevděčného) úkolu se ujal David Baldacci. Nešlo totiž jen o sestavení dvojic autorů, ale bylo zapotřebí vzít v úvahu též jejich literární hrdiny: jejich povahu, způsob detektivní práce i místo působení. Jestliže jeden působí v New Yorku a druhý v Atlantě, kde by se měli nad společným případem setkat? A jestliže se jeden z aktérů povídky přesune v prostoru, měl by ten druhý akceptovat jeho způsob práce? Nebyla to snadná práce (každý z nás má to své ego, o světově proslulých autorech to platí násobně, což je pochopitelné, že ano…), ale editor ji zvládl výtečně.

Přečtete si sami v knize TVÁŘÍ V TVÁŘ od 24. září.

Více na http://www.dominoknihy.cz/napeti/tvari-v-tvar

Reklama