Zdraví

Krev v moči? Nikdy nejde o banalitu!

Že vůbec nevíte, jakou barvu má vaše moč? Chyba! Jakýkoliv znepokojivý odstín může značit přítomnost často i vážného onemocnění. Pamatujte si, že podívat se do mísy, jestli je vše v pořádku, je dobrý zvyk každého, komu záleží na vlastním zdraví.

Jak poznat krev v moči?

Moč může obsahovat různé množství červeně nebo hnědě zbarvené krve. Výsledná barva může být od světle oranžové přes růžovou, červenou až po hnědou nebo černou. Dříve než pojmete podezření, že se jedná o krev, měli byste vyloučit jiné příčiny zabarvení moči. Může to být způsobeno konzumací červené řepy, ale i různých potravin s příměsí přírodních nebo syntetických barviv. Odstín moči ovlivňují i nápoje nebo léky. Důkladně proto zavzpomínejte, co jste v uplynulých hodinách jedli a pili.

Nález nikdy nepodceňujte

Výskyt krve v moči může být způsoben onemocněním ledvin, infekcí močového měchýře nebo ledvinovými kameny. Vždy jde o nemoci poměrně závažné. Bez správné léčby se mohou těžce zkomplikovat, proto je nikdy nepodceňujte. A může být i hůř. Nezáleží na tom, kolik krve v moči je (tedy jak silně je moč zabarvená) ani jestli se objeví jednou, nebo víckrát. Vždy to může být příznak rakovinného bujení v ledvinách nebo močových cestách. Jak vypadají varovné příznaky?

urinal

 • Pro rakovinu močového měchýře je typický obtížně léčitelný nebo stále se vracející zánět močového měchýře a bolest při močení.
 • U rakoviny ledvin bývá přítomna neustupující bolest v boku nebo v podžebří a také úbytek na váze.

O nádorové bujení se ale může jednat i v případě, že žádné alarmující signály nejsou přítomné.

Buďte ve střehu

Jestliže jste to dosud nedělali, rozhodně si začněte všímat barvy svojí moči. V barevných záchodových mísách se odstín někdy obtížně rozlišuje, kontrolujte proto odcházející tekutinu už při močení nebo na toaletním papíru. Pokud objevíte v moči krev, vydejte se okamžitě ke svému praktickému lékaři.

Jednejte, než bude pozdě!

Rakovina ledvin je v naší populaci poměrně častá. Její příznaky bývají nenápadné a mohou být zaměněny za rutinní (a rovněž podceňované) žlučníkové obtíže. Některé případy pak zajdou příliš daleko, ačkoli v době prvních projevů měly velmi dobrou prognózu. Proto neváhejte a každý podezřelý příznak prodiskutujte se svým lékařem.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Autor: U lékaře

   
23.02.2017 - Zdraví - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. avatar
  [6] AmeA [*]

  Sml80Sml80

  superkarma: 0 23.02.2017, 22:10:47
 2. [5] bobani [*]

  v mládí jsem to zažila

  superkarma: 0 23.02.2017, 12:48:22
 3. [4] babinka [*]

  Měla jsem nedávno při zánětu močového měchýře...určitě nepodceňovat...Sml22Sml79

  superkarma: 0 23.02.2017, 10:34:16
 4. [3] MARIE MATEJKOVA [*]

  Zažila jsem to. Poprvé při těžkém zánětu močového měchýře, podruhé při ledvinové koliceSml68. Doufám,že už nikdy nezažijiSml67.

  superkarma: 0 23.02.2017, 08:33:07
 5. avatar
  [2] Pentlička [*]

  Už několik let mám krev v moči. Když se to objevilo poprvé, byla jsem na vyšetření na urologii - ledviny, močový měchýř - vše v naprostém pořádku. Nakonec mi jedna doktorka řekla, že někdy se stane, že jsou ledviny více propustné a trochu krve se z nich do moče dostane. Nevím, no. Snažím se tím nezabývat.

  superkarma: 0 23.02.2017, 08:05:44
 6. avatar
  [1] Myškomedvídek [*]

  je to nebezpečnéSml22

  superkarma: 0 23.02.2017, 01:02:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme