Řecko

Pokud se dostanete na Krétu, pak všechny knížky o Krétě budou ostrov Gramvouza doporučovat jako nádherné místo, které vám nemůže uniknout. Fotky na letáčkách mne zasáhly, tak jsem se tam chtěla jet podívat. Navíc jsme bydleli v malé vesničce Malene, na západě Kréty. Což je kousek od zálivu Balos, kde se ostrov Gramvouza nalézá.

První informace byla, že se na ostrov a do zátoky nedá dostat jinak než lodí. Celodenní výlet z přístavu Kasteli (záliv Kissamos) vyjde na 22 euro pro dospělého, půlka pro děti. V ceně není jídlo ani pití, to je vše možné dokoupit na výletní lodi. Na to, jak je to místo krásné, sem jezdí na výlet hodně lidí - stráví tady celý den, šnorchlují, koupou se v teplé laguně a užívají si krásy toho neobvyklého místa. Chtěla jsem se podívat, ale představa být na celodenním výletě, s vymezeným časem a se spoustou lidí mne odrazovala.

Řecko

Půjčili jsme si auto a cestovali jsme po západě a jihu Kréty. Ten ostrov je opravdu krásný. Týdenní dovolená je málo na to ji celou poznat a ještě relaxovat u moře. Byla jsem na některých řeckých ostrovech, ale tady je to opravdu jiné. Vysoké hory, kaňony, horské vesničky s tavernami a místními úžasnými specialitami, nádherné moře a pláže. Nevěděli jsme, kam dřív jet na výlet.

Řecko

Jak jsem si tak prohlížela mapu, zjistila jsem, že na poloostrov, kde je zátoka Balos a ostrov Gramouza, vede nějaká cesta. Sice asi jen štěrková, ale aspoň nějaká. Navíc i ze silnice, kterou jsme projížděli na pláž Falasarnu, byla odbočka na Balos - 11 km. Přemluvila jsem tedy Radka, aby tam se mnou jel. Sedm kilometrů byla cesta opravdu dost špatná, jelo se maximálně dvacítkou. Štěrk, kamení, prudké stoupání nebo naopak klesání. Místy byla cesta dost úzká, pokud jste potkali protijedoucí vůz, muselo jedno auto počkat, až druhé přejede. Na straně spolujezdce - tedy mě, byl krpál dolů, bez svodidel. Když jsme dolezli nahoru, otevřelo se před námi prašné parkoviště, kde se kromě zaparkovaných aut válely všudypřítomné kozy a využívaly stínu, kde odpočívaly. Taky tady byla místní taverna, sice v polních podmínkách, ale nabízela studené pití a jídlo (bez záchodu). Elektrický proud zajišťoval hlučný agregát.

Řecko

Za parkovištěm začínala prašná pěší cesta, která vedla dolů, do laguny Balos. Už zeshora bylo vidět, jak je toto místo úžasné. Výhled na širé moře, Gramouzu a další malé ostrůvky a na zátoku s bílým pískem byl krásný. Vzali jsme si tedy plavky, ručníky a vydali se dolů. Cesta byla dlouhá necelé dva kilometry, dolů sestup, nahoru trochu náročnější výstup. Napočítali jsme v jednom směru asi 500 schodů, v určitých místech schody nebyly. Ale trochu námahy stálo za to... navíc tam ani nebylo moc lidí. Výletní lodě v průběhu odpoledně odpluly (byly tam asi celkem 3) a my jsme se koupali, dokud, se nám chtělo. Fakt super místo na výlet, určitě vyzkoušejte!

Řecko

Na Krétu se můžete dostat s cestovní kanceláří ALEX www.ckalex.cz

alexAktuální zájedy na Krétu najdete na stránce http://www.ckalex.cz/zajezdy/recko/kreta.
Nezapomeňte, že sezona končí až v listopadu! Podzimní zájezdy jsou za příznivé ceny, na Krétě je dlouho krásně teplo a moře má snad 25 stupňů!

Zajímavost:

V oblasti ostrova Gramvouza a poloostrova Balos se vyskytuje více než 100 druhů ptáků a 400 druhů rostlin. V místních podmořských jeskyních přivádějí na svět svá mláďata středomořští tuleni a do oblasti také zavítá mořská želva Caretta Caretta za účelem hledání potravy.

Reklama