Bulvár

Křest dítěte není módní záležitost

 

 

Někdy se může zdát, že v dnešní době se křest dětí tak nějak vrací. Snad módní vlna, snad větší víra lidí v Boha?

Těžko říct, někdo tvrdí jedno, někdo to druhé.

 

Výjimkou nejsou páry, které křtí své dítě jen tak z tradice, nebo dokonce na nátlak čerstvých prarodičů. Není to právě nejšťastnější nápad a navíc se zcela vymyká smyslu křtu…

Pokud se k tomuto kroku už z jakéhokoliv důvodu rozhodnete, snad vás bude zajímat pár informací. Pevně daná pravidla neexistují, vše je plně na vůli faráře. Platí však stále jedno pravidlo: Křtem svého dítěte se zavazujete, že ho budete křesťansky vychovávat. Pokud ani jeden z rodičů není katolík, logicky by kněz neměl dítě pokřtít. Výjimky se ovšem činí.

 

Křest by měl probíhat v kostele, který spadá pod vaši farnost dle místa vašeho bydliště. Ve výjimečných případech lze udělat výjimku, ale to je další věc, která je zcela na dohodě. Někdy je v tomto případě vystavována v domácí farnosti jakási „propustka“, která je dokladem pro křest v kostele náležícího k jiné farnosti.

 

Dříve se také křtilo pouze do 6 týdnů po porodu, ale dnes se na toto už nedbá.

 

Co k takovému křtu potřebujete?

V podstatě nic náročného – vlastně jen domluvu s místním farářem a kmotra.  Kmotr je člověk, většinou z blízké rodiny nebo rodinný přítel, který má doživotní úkol dohlížet, aby dítě bylo vedeno k víře. Je to navíc takový nový duchovní příbuzný rodiny. Měl by to být člověk nejlépe biřmovaný, ale knězi dnes slevují a postačí jim pouhý křest. V každém případě to ale musí být „aktivní věřící“, tj. že pravidelně chodí do kostela.

Někteří vyžadují i potvrzení o církevním sňatku a rodný list dítěte. Další informace stačí pouze nadiktovat. Páry sezdané v kostele mají na svátost křtu právo, takže ti odmítnuti být nesmí.

Kmotr by měl být minimálně pokřtěný a někdy spolu s rodiči absolvuje tzv. „školení“, což je taková duchovní příprava na křtiny a sepisování iniciálů. Farář všechny zúčastněné na těchto sezeních seznámí se smyslem křtu, jeho průběhem a důsledky do dalšího života.

 

Na druhou stranu - proč dávat dítě křtít a rozhodovat tak o jeho osudu? I to je oblíbeným argumentem odpůrců křtu. Až bude samo chtít, pak může tento „nedostatek“ lehce napravit křtem v pozdějším věku.

Vše záleží na rodičích, do jaké míry se zaváží vychovávat dítě podle křesťanských zásad.

                                 

Jak celý akt probíhá?

Na křtiny se hodí slavnostní oblečení, a to jak miminka, tak všech zúčastněných. Z nezbytných věcí potřebujete tzv. křestní roušku a svíčku. Někde obě tyto věci dostanete, jinde si je musíte koupit sami.

 

Samotný akt je různě dlouhý dle zvyklostí pana faráře a rozhodně se nemusíte bát, že nebudete vědět, co se bude dít. Právě při již zmiňovaných „školeních“ se vše potřebné dozvíte o průběhu obřadu a o tom, co kdy a kde máte říkat.

 

Po křtu dítě dostane církevní potvrzení o křtu.

 


A rodiče se tou chvílí zavázali svou výchovou vytvořit úrodnou půdu pro pozdější víru svého potomka… To je prvořadý a nejdůležitější smysl slavnosti zvané křtiny, a na to se dnes někdy zapomíná…

 

   
25.04.2006 - Společnost - autor: Renata Petříčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [261] Mylady [*]

  Galadriel: rozhodla jsem se, že s diskusemi tohoto typu končím. Nevím proč bych se měla nechat urážet?

  superkarma: 0 27.04.2006, 09:11:43
 2. avatar
  [260] Meander [*]

  Galadriel: Děvče, takhle se chovají možná lidé na drogách. Věřící člověk není jiný živočišný druh než ty

  superkarma: 0 27.04.2006, 07:50:44
 3. avatar
  [259] *Kotě* [*]

  Galadriel: Tyhle nároky, které vkládají ateisti na věřící lidi, jsou úplně nesmyslné.

  superkarma: 0 27.04.2006, 04:30:29
 4. avatar
  [258] Dudlajlama [*]

  Meander: jak si predstavuju praveho vericiho? Asi tak nejak, ze miluje blizniho sveho a chova se slusne nebo se to tak nehlasa ? Nesnasim tyhle dvouksichte lidi, a ze jich tu je, kteri meteli kazdou nedeli do kostela, kde jsou za svatousky a ledva vylezou ven, nasadi tu civilni tvar a chovani. To uz je mi milejsi ten neverici D. Lister, ktery mozna argumentuje divoce, ovsem v zasade nikoho nenapada a neurazi.

  superkarma: 0 26.04.2006, 18:07:32
 5. avatar
  [257] blami [*]

  bohouška: To samé si prožil můj bratranec.Rozvod byl z viny ženy, ktrá si našla jiného, a ted má syna s druhou. Naštěstí byl náš farář uznalý a klučíka pokřtil.Oba chodí do kostela, ale ani jeden nemůže na svátosti, protže žijí ,,v hříchu".Museli by žádat do Říma o nějaký pardon, a to je prý na dlouzhé lokte.Ale to je o něčem jiném, než si nechat okřtít děcko jen tak, z plezíru.

  superkarma: 0 26.04.2006, 17:19:24
 6. avatar
  [255] blami [*]

  Když to shrneme, víra je věc každého jedince. Každý se může rozhodnout.Za dítě, dokud nedospějě, rodiče a pak zase oni za své děti, dokud nedospějou ony.Je to kolotoč.Tak to je a bude.Jestli si kluk v dospělosti usmyslí, že do kostela chodit nebude, tak nebude.Jednou se z toho bude zodpovídat.Stejně, jako my všichni.

  superkarma: 0 26.04.2006, 12:50:44
 7. avatar
  [254] Meander [*]

  Galadriel: jak si představuješ vzorového věřícího? Jako týpka s chápavým úsměvem, vyraženým matricí do ksichtu?

  superkarma: 0 26.04.2006, 11:55:44
 8. avatar
  [252] Dudlajlama [*]

  Mylady, docela me udivilo, ze zrovna ty jsi ta prava verici, ktera "vi" a prijde zarucene do nebe. Nedavno jsi v jine diskusi velice "nenebesky" napadala jinou zenu, ktera se neprovinila nicim jinym, nez ze strasne ztloustla a ted se to pokousi napravit, takhle si tedy vzoroveho vericiho nepredstavuji .

  superkarma: 0 26.04.2006, 07:58:13
 9. avatar
  [251] Suzanne [*]

  A je to jako vždy. Víra je tak niterná záležitost, že jakmile se začne takhle rozebírat shora zdola, tak ztrácí svoji podstatu a promění se ve spoustu keců

  superkarma: 0 25.04.2006, 23:22:08
 10. avatar
  [250] medved [*]

  dite bych pokrtit nedala ani kdybych byla verici...je to soukrome rozhodnuti a delat ho za dite mi prijde nefer no ostatne bych se ani za zlaty nezucastnila zminovaneho vitani obcanku takovy saskarna

  superkarma: 0 25.04.2006, 22:53:40
 11. avatar
  [249] Dášule [*]

  *Kotě*: Kotě*: Ale tys v podstatě potvrdila, že měli zakázáno jíst ze stromu poznání. A vždy, když někdo objevil něco, co se církvi nelíbilo, tak byl nejen vyhnán z ráje, ale většinou dopadl mnohem hůř. A pokud se týče podobenství. Církev si o otáčí, jak se to hodí, asi jako teď ty - jednou je něco podobenství, jindy je to pravda. Kdo o tom rozhoduje? Každý věřící? Kněží? A co ono prohlášení, že muž bude vládnout ženě?. To je taky podobenství? Nebo je to Evin trest za to, že Adam neposlechl Boha a dal přednost Evě? Máš vůbec představu, jak toho církev celá tisíciletí zneužívala? A když se k tomu přidal ten napravený pronásledovatel křesťanů a do Nového zákona se dostaly jeho listy ke Korintským, byly ženy bez šance. Podle bible se po svém zmrtvýchvstání ukázal nejdřív ženám. Přitom teprve ekumenický koncil v roce 585, ženě milostivě přiznal duši, ale jen převahou jednoho hlasu. Myslím, že tahle diskuse je zbytečná. Jediné, v čem se zřejmě shodneme je, že upřednostňujeme ekumenický překlad bible.

  superkarma: 0 25.04.2006, 22:03:58
 12. avatar
  [247] *Kotě* [*]

  Dášule 245: "ze stromu poznání dobrého a zlého však nejez. V den, kdy bys z něho pojedl, propadneš smrti."

  "Had ženu ujišťoval: Nikoli, nepropadnete smrti. Bůh však ví, že v den, kdy z něho pojíte, otevřou se vám oči a budete jako Bůh znát dobré i zlé."

  "I řekl Hospodin Bůh: Teď je člověk jako jeden z nás, zná dobré i zlé. Nepřipustím, aby vztáhl ruku po stromu života, jedl a byl živ navěky."

  Nevybírej si, co se ti hodí

  superkarma: 0 25.04.2006, 21:35:28
 13. avatar
  [246] *Kotě* [*]

  Dášule: říká ti něco pojem podobenství? Nechápu, že někdo může brát Bibli doslova. (pokud měl být tvůj příspěvek ironie, pak se omlouvám).

  Beruška Elliah: předtím lidé neznali dobro a zlo, byli stvořeni "jako Boží obraz", Bůh je také nad těmito pojmy. Můžeš tedy tuto pasáž z Knihy stvoření vykládat tak, že poznáním dobra a zla lidé klesli z "božské" úrovně na "lidskou" - a tím se dopustili onoho hříchu...

  Jinak k tvému příspěvku 243 - ano, tomu se říká "svobodná vůle", která nám byla dána do vínku. Díky svobodné vůli se ty můžeš rozhodnout, že Boha k životu nepotřebuješ a budeš se řídit vlastní hlavou, a já se můžu svobodně, vlastní hlavou rozhodnout, že chci ve svém životě Boha mít - nikdo mi to nenařídil

  superkarma: 0 25.04.2006, 21:29:16
 14. avatar
  [245] Dášule [*]

  *Kotě*: Je mi líto, ale absolvovala jsem 7 let školní výuky náboženství, takže nic dalšího číst snad nemusím. A jeden citát.
  Evě řekl:"Velice rozmnožím tvé trápení i bolesti těhotenství, syny budeš rodit v utrpení, budeš dychtit po svém muži, ale on nad tebou bude vládnout"
  Adamovi řekl:"Uposlechl jsi hlasu své ženy a jedl jsi ze stromu, z něhož jsem ti zakázal jíst. Kvůli tobě nechť je země prokleta; po celý svůj život z ní budeš jíst v trápení. Vydá ti jenom trní a hloží a budeš jíst polní byliny. V potu své tváře budeš jíst chléb, dokud se nevrátíš do země, z níž jsi byl vzat." Gn3,16-19. Bible, ekumenický překlad, Praha 1979.
  Kotě stačí? To je snad důvěryhodnější pramen než učebnice atolické věrouky.

  superkarma: 0 25.04.2006, 21:26:36
 15. avatar
  [242] Henri [*]

  http://www.thebricktestament.com/genesis/garden_of_eden/gn03_04-05.html

  Takhle to bylo s tím ovocem (znázorňuje se tradičně jako jablko), je to opravdu kouzelné, prosím používat šipky dopředu, dozadu ke "čtení" příběhu :-).

  superkarma: 0 25.04.2006, 20:59:08
 16. avatar
  [240] Dášule [*]

  Pardon, prosím, opravte si v mém přípěvku slovo jablko na slovo ovoce. To jen pro detailisty. Mohla to být i hruška. Z ananasu nebo kokosu by asi Adamovi nezůstal ohryzek.
  Tobbi: Chceš říct, že nejdřív se začali stydět a aby to zahnali, začali souložit? To se mi nezdá. Někteří lidé napřed souloží a potom se stydí. A oni se styděli za svoji nahotu, protože tím, že slupli to ovoce ze stromu poznání zjistili, že nemají šaty /což dnes ví každá žena aniž by se cpala rajským ovocem/.

  superkarma: 0 25.04.2006, 20:50:10
 17. avatar
  [239] *Kotě* [*]

  Dášule: Nechci se s tebou hádat, ale tak to prostě není, stačí si přečíst cokoli o křesťanské věrouce. Neuposlechnutí Boha tím hříchem nebylo.

  superkarma: 0 25.04.2006, 20:47:17
 18. avatar
  [238] Henri [*]

  Pro nepoučené, tohle znáte?

  http://www.thebricktestament.com/

  Opravdu perly .

  superkarma: 0 25.04.2006, 20:41:15
 19. avatar
  [237] Dášule [*]

  *Kotě*: Nesouhlasím. Hříchem bylo především to, že neposlechli příkaz velení - tedy Boha a snědli jablko ze stromu poznání. To se projevuje v dějinách církve často, že poznání se trestá - např. G. Gruno, Galieli apod. Bůh dostal strach, že mu sežerou ještě jablko nesmrtelnosti, tak je raděj vyšoupl z ráje. Jestli je podle tebe hřích, že poznali že jsou nazí a považovali to za hříšné, potom by tedy bylo správné to za hříšné nepovažovat a chodit nazí, což je v našich zimách a při našich postavách většinou nerealizovatelné. Pokud se týče křtu, moje kamarádka nenechala děti pokřtít a když bylo dětem 7 a 9 a rodiče chtěli odjet na dovolenou a nechat děti babičce, ta je odmítla hlídat, pokud nebudou pokřtění - prý kdyby se jim něco stalo. /Takže když je pokřtěné přejede auto je to lepší, než kdyby pokřtění nebyli/

  superkarma: 0 25.04.2006, 20:40:18
 20. avatar
  [236] Henri [*]

  *Kotě*: a jé, neměla refreshnuto

  superkarma: 0 25.04.2006, 20:37:05
 21. avatar
  [235] Henri [*]

  Tobbi: Kdepak, čti zdroje . Jestli to byla jablka se v bibly nepíše, bylo to jen ovoce ze stromu, připlazil se had, nabídnul ženě, ta vzala, nabídla muži, ten vzal a zjistili, že jsou nazí. O sexu zatím nic. Trestem bylo vyhnání z ráje a porod v bolestech a dědičný hřích, se kterým se všichni rodíme.

  superkarma: 0 25.04.2006, 20:35:55
 22. avatar
  [234] *Kotě* [*]

  Tobbi: 231 to je klasická interpretace nevěřícího laika

  První hřích nebyla soulož, ani pojedení ovoce ze zakázaného stromu. Hřích byl to, že jakmile z něj Adam s Evou pojedli, poznali rozdíl mezi dobrem a zlem. Proto jim náhle nahota přišla zlá, zastyděli se a zahalili. Hříchem tedy nebyla nahota ani tělesnost, ale to, že oni jí náhle hříšnost přisuzovali.

  Doufám, že je to srozumitelné

  superkarma: 0 25.04.2006, 20:18:24

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [233] *Kotě* [*]

  Jsem věřící, své děti hodlám vést k víře. Je pro mě tedy logické, že je dám pokřtít

  superkarma: 0 25.04.2006, 20:16:05
 2. avatar
  [232] Suzanne [*]

  Tobbi: nevěřím ani zbla, že Bůh považuje pohlavní styk za hřích. Zařídil to tak a je to božské

  superkarma: 0 25.04.2006, 20:09:59
 3. [231] Tobbi [*]

  Henri: Však jo. Já vím. A jak pojedli jablka, začali cítit stud a souložit spolu (to byl ten prvotní hřch, který se tak nějak předává a stává se z něj dědičný hřích) a od toho se křestem očišťuje.
  Alespoň já to tak pochopila.

  superkarma: 0 25.04.2006, 19:28:27
 4. avatar
  [230] Suzanne [*]

  ANAJKA: Asi to bude tím, že přítomnost Boha a víra je stav duše, ale církev je organizace, ve které fungují obyčejní lidé.

  superkarma: 0 25.04.2006, 19:15:27
 5. avatar
  [229] ANAJKA [*]

  Blami: jestli sis všimla tak já jsem psala něco podobného předtím,jak je vidno není to ojedinělí případ nebo máme stejnou kamarádku

  superkarma: 0 25.04.2006, 19:04:46
 6. avatar
  [228] blami [*]

  ANAJKA: Bohužel to tak není.Náš farář ji je odmítnul s tím, že až budou děti velké a budou mít zájem, po určité době učení se mohou nechat samy pokřtít.Ale jen tak s plezíru to dělat nebude.Tak šla za ,,knězem",který ma ve farnosti málo věřících, nějak to ,,napsali" a děti okřtil.Od té doby do kostela nepáchne a ani nevěří, ale ,,co kdyby". Korupce je bohužel všude.

  superkarma: 0 25.04.2006, 18:59:30
 7. avatar
  [227] bednaroi [*]

  Meander: diky,zatim to vypada nadejne

  superkarma: 0 25.04.2006, 17:45:41
 8. avatar
  [226] Meander [*]

  bednaroi: Já vím A proto přeju hodně štěstí

  superkarma: 0 25.04.2006, 17:44:39
 9. avatar
  [225] bednaroi [*]

  Meander: ja ted taky nemluvim o katolikovi

  superkarma: 0 25.04.2006, 17:43:47
 10. avatar
  [224] Meander [*]

  bednaroi: Inu, já tu páru mám. Bohaté osobní zkušenosti. Víru jsem našla sama, bez cizího postrkování. Ostatně, katolík mě taky nikdy k ničemu nenutil, zato v době, kdy jsem žila s kurdským básníkem, o nátlak nouze nebyla

  superkarma: 0 25.04.2006, 17:42:29
 11. avatar
  [223] bednaroi [*]

  znam totiz dosti vericich, a vetsina z nich me o vire nikdy nepresvedcovala

  superkarma: 0 25.04.2006, 17:36:39
 12. avatar
  [222] bednaroi [*]

  ja nevyskakuju,jenom nemam rada kdyz nekdo hodnoti neco o cem nema paru,nic vic nic min

  superkarma: 0 25.04.2006, 17:32:25
 13. avatar
  [221] Meander [*]

  Jenom si z tebe dělám srandu, protože se mi líbí, jak vyskakuješ

  superkarma: 0 25.04.2006, 17:28:36
 14. avatar
  [220] Meander [*]

  bednaroi: Ale prdlajs

  superkarma: 0 25.04.2006, 17:27:55
 15. avatar
  [219] bednaroi [*]

  Meander: no ono je celkem jedno odkud je citat,zakladem zustava ze jsi presvedcena o tom,ze me pritel bude presvedcovat o sve vire

  superkarma: 0 25.04.2006, 17:26:39
 16. avatar
  [218] Meander [*]

  bednaroi: Citát ze Spejbla a Hurvínka

  superkarma: 0 25.04.2006, 17:25:14
 17. avatar
  [217] bednaroi [*]

  no ale od tebe to tak vyznelo taky, cituji, Na horách je sníh a na tom to kouže

  superkarma: 0 25.04.2006, 17:23:21
 18. avatar
  [216] Meander [*]

  bednaroi: To říct nechci, to říkají oponenti Mylady

  superkarma: 0 25.04.2006, 17:21:03
 19. avatar
  [215] ANAJKA [*]

  Blami: já tomhle vůbec nerozumím jeden je odmítne a druhý je přivýtá s otevřenou náručí,tak jaký to má smysl?Ti panáčci by měli táhnout za jeden provaz a né proti sobě

  superkarma: 0 25.04.2006, 17:20:46
 20. avatar
  [214] bednaroi [*]

  tim jako chces rict,ze vsichni verici jen chodi a lidi kolem sebe presveduji o tom,ze vira je jedina spravna cesta?Pochybuju

  superkarma: 0 25.04.2006, 17:20:14
 21. avatar
  [213] Meander [*]

  bednaroi: Já ti nechci brát iluze. Fakt ne. Nechme to být, třeba ty jsi měla to štěstí a potkala někoho megatolerantního.

  superkarma: 0 25.04.2006, 17:16:59
 22. avatar
  [212] bednaroi [*]

  Meander: co tim chtel basnik rici?

  superkarma: 0 25.04.2006, 17:15:47
 23. avatar
  [211] Meander [*]

  ...teda klouže

  superkarma: 0 25.04.2006, 17:15:02
 24. avatar
  [210] Meander [*]

  bednaroi: Věř zkušenému lyžníku. Na horách je sníh a na tom to kouže

  superkarma: 0 25.04.2006, 17:14:43
 25. avatar
  [209] bednaroi [*]

  Meander: proc by to melo prijit?

  superkarma: 0 25.04.2006, 17:13:51
 26. avatar
  [208] Meander [*]

  bednaroi: To přijde

  superkarma: 0 25.04.2006, 17:13:06
 27. avatar
  [207] bednaroi [*]

  Meander: no to samozrejme ano,ale pokud mam mluvit sama za sebetak to vidim z obou uhlu pohledu,ja verici nejsem,muj pritel je,ale ze by mne o necem presvedcoval,natoz jeste takhle naruzive,to teda ne

  superkarma: 0 25.04.2006, 17:11:38
 28. avatar
  [206] Meander [*]

  bednaroi: Samosebou, člověk snáze přijímá to, s čím se ztotožňuje.

  superkarma: 0 25.04.2006, 17:10:13
 29. avatar
  [205] Ťapina [*]

  Meander: Spíš bych řekla, že David se náruživě nenechal přesvědčit.

  superkarma: 0 25.04.2006, 17:10:01
 30. avatar
  [204] bednaroi [*]

  Meander: ehm, to zalezi na uhlu pohledu

  superkarma: 0 25.04.2006, 17:09:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme