Názor, že kreslit a malovat se může naučit každý, má čtenářka Bonda. A dokládá to hned několika krásnými obrazy...

Tři ukázky svých výtvarných parcí zaslala k dnešnímu tématu čtenářka Bonda. Bondo, smekám, jsou opravdu krásné!


Zdravím všechny malířky!
Myslím si, že se každý může naučit kreslit a malovat. Je to zručnost jako každá jiná, někdo má k ní větší talent, někdo menší. Chce to jen výdrž a trpělivost, prostě kreslit, kreslit a kreslit.
Když jsem chodila do školy, tak jsem měla malůvky v každém školním sešitě. Kreslila jsem hlavně psy podle atlasu psů, kočky a koníky. Naši mi proto zaplatili hodiny výtvarky v LŠU, tenkrát to stálo pár korun. Měli jsme skvělé učitele, titulované akademické malíře, kteří nás učili klasicky malovat portréty, postavy a jejich pohyb, zátiší, zkoušeli jsme různé grafické techniky i modelování z hlíny. Moc mě to bavilo, mým snem bylo kreslit a tvořit filmy jako třeba Hermína Týrlová nebo pan Trnka. Jenže nikdo mi neporadil, jak se k tomu dostat, v rodině jsme žádného výtvarníka neměli a možnosti byly v té době velmi omezené. Na jedinou uměleckou průmyslovku v okolí byl mnohonásobně větší počet uchazečů, než skutečně přijímali. Moje šance prý byly dobré, talentovky jsem si zkusila, ale necítila jsem se dobře mezi těmi dětmi různých umělců a bohémů, připadala jsem si jiná, protože jsem byla z obyčejné dělnické rodiny, tak jsem přijímačky vzdala.
Ani učitelskou kombinaci jsem si nezvolila uměleckou, protože byla jen s češtinou, a my jsme měli na střední škole hodně mizernou češtinářku. Ale dokázala jsem naučit slušně kreslit a odvážně stínovat svoje spolužačky, které se díky mně dostali na pedagogickou školu. Tak si nechávám malování jen jako koníček. Občas vyrobím někomu obrázek nebo keramiku jako dárek nebo se bavím rychlokreslením portrétů svých kolegů a žáků. A těším se do důchodu, až budu mít víc času a snad i prostoru, pak se malování chci věnovat naplno.
Tíhnu ke klasice a přiznám se, že jsem nepřišla na chuť abstraktnímu umění. Vadí mi, že se děcka ve škole neučí klasické základy kresby, ale jen práci s barvami, a největší úspěch u hodnotitelů mají mazanice, ze kterých nikdo nic nevyčte.
Posílám ukázky pastelového portrétu našeho psa a keramické podobizny našeho kocoura.

pes dan

kocour

A taky ukázku malby divizny na počítači.

divizna

Dělala jsem ho podle fotografie pomocí programu Art Rage, který se dá stáhnout zdarma a dokonale napodobí malbu různými technikami, dokonce za vás barvy může sám vybírat podle podkladu fotografie. Takže dneska může být umělcem každý.

Bonda

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

(Foto)téma 3. října 2012: Jaká jste malířka? Pochlubte se!

  • malirstviMáte doma nějaké vlastní obrázky či fresky?
  • Zdobí vaše stěny nějaké vaše výrobky?
  • A co užitné předměty, máte je pomalované?
  • Zavzpomínejte na výtvarnou výchovu ve škole!
  • Kdy jste naposledy kreslila či malovala?
  • Jaký obrázek se vám nejvíc povedl?

Tentokrát máme „umělecké“ téma. Budu rád, když v něm, milé dámy, zavzpomínáte na své výtvarné úspěchy. Jsem hodně zvědavý, jestli si sama zdobíte byt, či třeba hrnečky. K tématu mi můžete posílat nejen příspěvky textové, ale i vizuální – ke každému textu však uveřejním maximálně 3 fotky. Tak se pochlubte a své obrázky nezapomeňte doplnit popisem. Váš příspěvek ať je dlouhý alespoň jako tento odstavec textu. Čekám ho v naší e-mailové schránce (viz níže) nejpozději 3.10.2012 do 15.00 hodin. Jeden z uveřejněných příspěvků, respektive jeho autorku odměním hodnotnou cenou, totiž krásnou a inspirativní publikací Čínské malířství (vydal Knižní klub).

Reklama