Bulvár

Kreslení pravou mozkovou hemisférou…“Placebo efekt“ nebo skutečnost

 „Jak funguje lidský mozek? Tato otázka je ze všech otázek o lidských schopnostech ta nejvíce matoucí a odpověď na ni nám stále uniká. Navzdory staletím studií myšlenek i prudkému rozvoji vědy v posledních letech, si lidský mozek stále zachovává auru tajemna a údivu, především díky svým schopnostem, z nichž mnohé považujeme za samozřejmé,“ píše autorka Betty Edwards ve své knize „Naučte se kreslit pravou mozkovou hemisférou“.

 Brání nám strach a obavy z neúspěchu

Malé dítko, vesele čmárající nejrůznějšími barvami na velký papír i mimo něj. To je obraz, který si umí představit každý z nás. Dítě vezme pastelku a začne „prostě“ kreslit. Bez předsudků, bez obav, bez limitů. A výsledek? Šťastné dětské oči a radost z výtvoru.

kreslení

A to je přesně to, co nám dospělým, nebo dospívajícím dětem chybí. Uvolněnost a schopnost pustit se do něčeho bez omezujícího výstražného světla „TOHLE NEUMÍŠ“. Zbavit se tohoto předsudku nám pomůže kurz kreslení pravou mozkovou hemisférou. Výsledky ukazují, že se během dvou dnů naučíte kreslit o několik úrovní lépe a že konečně budete se svým výsledkem spokojeni, nebo se minimálně budete ke spokojenosti limitně blížit.

mozaikaJak to všechno funguje

Vy se na kurzu nenaučíte kreslit v pravém slova smyslu. To každý z nás umí. Vy se jen naučíte na věci nahlížet jinak, z jiné perspektivy a následně to, co vidíte správně přenést na papír. To, že je mozek rozdělen na pravou a levou mozkovou hemisféru jste již jistě slyšeli. Obě tyto hemisféry se vyvíjejí po stránce vzhledu úplně stejně a jsou naprosto symetrické. Ne však z hlediska funkce. V tomto případě, se obě hemisféry vyvíjí naprosto odlišně. Jako dítě více využíváte pravou mozkovou hemisféru, která je tvůrčí, využívá intuici, představivost, nepříliš vnímá čas a přemýšlí obecně a globálně. S postupem věku jsme však nuceni více zapojovat levou mozkovou hemisféru, která se zabývá konkrétními výpočty, logikou, mluvením, psaním a uvažováním.

Kurz mozaika

Princip kresby pravou mozkovou hemisférou

Jak je možné, že na začátku kurzu nakreslíte portrét hodný absolutního amatéra a na konci kurzu držíte v ruce portrét, který se nápadně podobá předloze, a jste na něj náležitě pyšní?

Jak již bylo napsáno na začátku článku, významně nás v kreativní činnosti omezuje levá mozková hemisféra. Říká nám, že něco neumíme, že se to nepodaří a že to nemá smysl ani zkoušet.

Před

po

Kresba jedné a téže účastnice na začátku a na konci víkendového kurzu: Před a po.

Během kurzu vás lektoři Atelieru Mozaika přesvědčí o tom, že to smysl má. Poměrně rychle se lze naučit tuto „logickou“ hemisféru vypnout a naučit se poslouchat „kreativní“ pravou. Nejprve se pracuje s plochou, prostorem a ve finální fázi vše doladí světlo a stín. Pomocí různých typů cvičení začíná levá hemisféra zjišťovat, že je na některé úkony krátká a přenechává prostor druhé straně. Levá hemisféra nezvládá vnímat prostor a mezery mezi jednotlivými objekty. Nevidí to, co nemá název, nebo co si neumí pojmenovat a tak tyto části jednoduše ignoruje. A právě to je důvodem, proč je výsledný obrázek asymetrický a neodpovídá skutečnosti. V této chvíli musíme dát prostor pravé hemisféře. Ta nevnímá mezery a volný prostor jako „nic“, nýbrž jako součást celku. Dokáže kopírovat a vystihnout vzdálenost mezi jednotlivými objekty v obrázku a proto je výsledný obrázek vzhledný a souměrný. V průběhu cvičení se přepínáme z módu „pravá“ do módu „levá“ mozková hemisféra. Kreslí se obrázky vzhůru nohama a zrcadlově. Díky tomu přestáváme vnímat portrét jako konkrétní obličej s očima, ušima a nosem a přestáváme se soustředit na jednotlivé části. Začínáme vnímat obličej jako celek. Díky tomu bude výsledný efekt překvapivě dobrý. „Kreslení je ucelená schopnost vyžadující omezenou množinu základních prvků“, píše Betty Edwards v úvodu své knihy. Stejně jako komplexní dovednosti jako čtení, psaní a chůze se i kreslení skládá z dílčích schopností, které se složí do jedné celkové dovednosti, kterou lze natrénovat a postupně zdokonalovat.

Pravda nebo Placebo efekt

Někteří neurologové současnosti však nyní zpochybňují, že by se funkce mozku daly takto jednoduše lokalizovat a rozdělit do pravé a levé mozkové hemisféry. Tvrdí naopak, že obě hemisféry jsou zodpovědné za zmíněné funkce stejnou měrou. V této chvíli vyvstává zajímavá otázka – pokud to není v otevírání potenciálu pravé mozkové hemisféry, jak kurz tvrdí, čím to tedy je? Je to jen „placebo“ efekt, díky kterému se přestaneme bát a uvědomíme si, že kreslit umíme celý život?

Ať je to jak je to, výsledky dvoudenních kurzů Kreslení pravou mozkovou hemisférou mluví za vše. Možná to stojí za pokus, nemyslíte?

Kurzy kreslení pravou mozkovou hemisférou poskytuje i pražský Atelier Mozaika. Majitelka Mozaiky, Pavla Macháčková, se lektorování věnuje již 15 let a rukama jí prošlo již množství spokojených studentů.

Ateliér Mozaika pořádá tyto kurzy po celé České republice. Bližší informace o termínech a městech, kde se kurzy konají, naleznete na www.ateliermozaika.cz. Cena kurzu je 2000 Kč a pro všechny naše čtenáře získala redakce od Ateliéru Mozaika dárkové poukázky v hodnotě 500 Kč. Rezervujte svá místa prostřednictvím emailu info@ateliermozaika.cz a uveďte kód 2017KRZENA

   
11.07.2017 - Společnost - autor: (red)

Komentáře:

 1. [12] MARIE MATEJKOVA [*]

  Již jsem o tom několikrát četla,ale stále si myslím,že je to placebo efekt.

  superkarma: 0 11.07.2017, 18:19:50
 2. [11] step1 [*]

  Pentlička — #8Taky jsem na kurzu byla. Není to o používání hemisfér, ale o technice. Naučíš se, jak na to. Je to vlastně přenášení obrázku kousek po kousku. Nebudeš schopná kreslit podle živé předlohy, ale podle fotky zvládneš cokoli. Rady, které uslyšíš v kurzu, jsou užitečné, ale vadí mi, že to pořád svádějí na hemisféru.

  superkarma: 2 11.07.2017, 18:03:19
 3. [10] slávenka [*]

  Koupila jsem si před nedávnem z Ateliéru Mozaika knihu "Portrét krok za krokem aneb tajemství obyčejné tužky." Po kurzu už delší dobu pokukuju.Sml16

  superkarma: 0 11.07.2017, 14:40:05
 4. avatar
  [9] kobližka [*]

  No,přece když neumím kreslit a jediný můj výtvor je jakýsi domeček s křivým komínem,tak nikdo za dva dny v sebelepším kurzu ze mě neudělá Rembrandta.....to mi nikdo nenamluví Sml23

  superkarma: 1 11.07.2017, 11:52:59
 5. avatar
  [8] Pentlička [*]

  magic11 — #4 A opravdu od té doby umíš kreslit, nebo to byl jen ten jeden portrét?

  Máme s dcerou už dlouho choutky se na kurz přihlásit, ale jen v případě, že výsledky jsou dlouhodobé.

  1. na komentář reaguje step1 — #11
  superkarma: 0 11.07.2017, 10:54:28
 6. [7] bobani [*]

  já bych se to určitě nenaučila

  superkarma: 0 11.07.2017, 10:25:38
 7. [6] teufel [*]

  Oni pořád píšou, že se to každý v kurzu naučí, ale mě by zajímalo, jestli se to naučí nakreslit lépe opravdu každý.

  superkarma: 0 11.07.2017, 10:06:12
 8. [5] Rikina [*]

  Když je to tak jednoduché, proč se to nenaučí děti ve škole? Sml80 Za devět let školní docházky, kdy mají nejméně jednou týdně výtvarnou výchovu, by přece měly všechny děti umět takhle kreslit, jestli je to skutečně jenom otázka správného "grifu". Sml80

  superkarma: 3 11.07.2017, 08:43:32
 9. [4] magic11 [*]

  Vyhrála jsem kdysi poukaz na víkendový kurz, tak jsem ze zvědavosti šla. Opravdu to funguje, celé je to jen v "triku" jak na to, v technice, druhý den jsem domů přinesla portrét, o kterém nikdo nevěřil, že je to moje dílo. Jen to chce čas a věnovat se tomu. V první euforii jsem si koupila i knihu + cd, ale leží už 3 roky v polici na skříni. Škoda.

  1. na komentář reaguje Pentlička — #8
  superkarma: 0 11.07.2017, 08:31:27
 10. avatar
  [3] Suzanne [*]

  Znám holku, co na kurzu byla. Výsledky jsou až neuvěřitelné Sml67

  superkarma: 0 11.07.2017, 07:36:12
 11. [2] libuno [*]

  Stálo by to za pokus.

  superkarma: 0 11.07.2017, 07:35:28
 12. avatar
  [1] gudrun [*]

  zajímavé Sml67

  superkarma: 0 11.07.2017, 06:08:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme