Zdraví

Krémy na opalování mohou produkci vitaminu D snížit na nulu

Vitamin D je velmi důležitým prvkem v prevenci osteoporózy. Naše tělo si ho umí vyrobit samo, ale potřebuje k tomu dostatek UV záření. Sluneční paprsky jsou totiž zodpovědné minimálně za 90 % naší produkce vitaminu D v kůži. Působí ale slunce tak, jak má, i u kůže natřené opalovacím krémem s UV filtrem?

lot

Nechte tělo vyrobit „déčko“

Již více než 40 let se doporučuje používání krémů na opalování s ochranným faktorem. To je důležité zejména jako prevence rakoviny kůže. Pokud bychom ale takovýmto přípravkem namazali celé tělo, produkce vitaminu D kůži se zcela zablokuje. Je proto důležité nechat alespoň 19 % plochy kůže vystavené slunečnímu záření, abychom měli dostatek tohoto významného vitaminu.

Britští vědci se při svém výzkumu zaměřili na otázku, zda se produkce vitaminu D skutečně zablokuje i při běžném používání opalovacích krémů s ochranným faktorem. Porovnávali dvě skupiny lidí, v nichž zhruba polovina používá krémy s ochranným faktorem a polovina je nepoužívá.

Nedůslednost může být i k užitku

Mezi těmito skupinami se však nenašly žádné významné rozdíly v krevních hladinách vitaminu D. To může být dáno hlavně tím, že lidé, kteří krémy používají, se více pohybují venku nebo se cíleně opalují, a mají tak větší šanci vystavit nějakou část těla neošetřenou ochranným krémem slunečním paprskům. Navíc většina výrobců na svých přípravcích na opalování uvádí, že aplikace se musí po několika hodinách opakovat, což ne všichni dodržují.

I když krémy s ochranným faktorem mohou úplně zablokovat produkci vitaminu D, není důvod k obavám. Mezi námi se totiž najde jen velmi málo lidí, kteří se před každou procházkou nebo opalováním namažou krémem od hlavy k patě a pravidelně tuto vrstvu obnovují.

Zdroj: www.osteoporoza.cz

   
09.03.2010 - Zdraví - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [3] Nella9 [*]

  Taky jsem se sem tam zapomněla namazat, ale od doby, co

  používám Panthenol od Swissu, tak se mažu poctivě, protože kůže je po namazání

  jemnější a příteli to hrozně voní J 

  superkarma: 0 22.05.2014, 16:10:29
 2. [2] Pálivka [*]

  Článek o opalovacích krémech a osteoporoze mne donutil napsat pár řádků. Měla jsem velký problém, tzv. zmrzlá ramena. Je to bolestivé onemocnění a jak jsem běhala po rehabilitacích, tak jsem se tam potkala s pani, které mohlo být tak kolem sedemdesátky, o berlích, sotva chodila. Říkala, že každá žena po padesátce by se měla nechat vyšetřit na osteoporozu, ona ji má, ale už se s tím nedá v tomto věku nic dělat. A protože jsem věděla, že v našem městě jednou za čas ortoped toto měření provádí (přístroj si vždy vypůjčí), rozhodla jsem se, že se k němu objednám. Predemnou se objevil na stole přístroj, který měl uprostřed kolík, kterého jsem se chytla, měření trvalo asi 10 minut. A opravdu se zde příznaky objevily. A tak jsem byla objednána do nemocnice v Pardubicích na další přístroj, který osteoporozu opravdu potvrdil. Už to bude skoro dva roky, kdy beru prášky. Ortoped mi říkal, že i možná ta zmrzlá ramena s tímto souvisela. A tak jsem byla ráda, že jsem se potkala s tou špatně chodící paní a že snad nedopadnu v pozdějším věku tak, jako ona. Proto apeluji na děvčata, zajděte na vyšetření. Platila jsem za to 200 Kč (snad to i proplácí některá zdravotní pojišťovna) a v nemocnici mne to nic nestálo. Vlastně mi to žádný lékař nikdy nenabídl, což mne trochu zaráží. Holt o své zdraví se musí každý sám trochu postarat!

  superkarma: 0 09.03.2010, 15:38:44
 3. avatar
  [1] 13042000 [*]

  jojo, to znám, namažu se a pak to zapomenu obnovit a jak koukám zdraví mi může být vděčno. Sml30

  superkarma: 0 09.03.2010, 13:08:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme