Domácnost

Kredenc - vysněný kus nábytku

Ještě jednou hezký den přeji.

Tak to tu ještě nebylo, ale když vidím, že nikdo nepíše, tak proč ne, ale předem prosím ženy-in, aby mne nepodezíraly, že píši proto, abych dostala dárek, to ani náhodou, jsou zde zdatnější pisatelky.

Musím se s Vámi ještě podělit o svoji nesmírnou touhu po starém kredenci. Několik let jsem marně sháněla, dávala inzeráty, nic.

Chtěla jsem si dát kredenc v paneláku proti kuchyňské lince, přímo jsem viděla ten krásný kontrast nového se starým.V panelákové kuchyňské lince klasické nádobí a jiné potřebné věci a v krásném starém kredenci, právě ty nádherné staré hrníčky, dřevěné mlýnky, prostě starožitnosti.

Tak dlouho jsem sháněla a nesehnala, až došlo na výměnu bytu, a to do menšího. Jaké bylo moje překvapení po dvou měsících, když přišel dopis s nabídkou na prodej krásného starého kredence i s fotografií, s čímž jsem již vůbec nepočítala.

Nerada jsem odepisovala, že nastala změna a já nemám tu nádhernou kredenc kam postavit. Dotyčný pán napsal znovu, že se mi asi zdá cena vysoká, tak mi ještě slevil, tak jsem znovu poslala dopis, aby mi věřil s tím, že kdyby mi ji dával zadarmo, opravdu ji nemám kam postavit ve dvougasoniéře.

Byla jsem tak nešťastná, ale nedalo se nic dělat.

Zdraví Věrulinka


Díky za příspěvek. A teď lekce z historie – jestlipak víte, milé ženy-in, proč se říká kredenc? Tak já vám to řeknu, i když to víte. Kredence byly původně součástí zámeckých hodovních síní, kde sloužily nejen k uchovávání nádobí, ale rovnou i jako přípravna jídla.

Jídlo se před hosty připravovalo zejména v dobách, kdy bylo zvykem čas od času nějakou nepohodlnou návštěvu přiotrávit. Takže aby nevyvstaly pochybnosti a návštěvník mohl hostiteli věřit, což se latinsky řekne credo, připravovalo se jídlo pěkně všem na očích, na kredenci. Tak vidíte, jak byla taková kredenc z latiny užitečná!

Máte také nějaký poznatek o starých věcech? Napiště mi jej na adresu redakce@zena-in.cz

   
11.10.2006 - Dům a byt - autor: Richard Klíčník

Komentáře:

 1. avatar
  [7] trdlo [*]

  Moje praprateta mela uzasnej kredenc , jak bych ho chtela! Uvnitr mel radu tezkych sklenenych suplat na mouku, cukr... mensi suplicky na koreni. A ani zadny nechybely.

  superkarma: 0 11.10.2006, 16:55:38
 2. avatar
  [6] Věrulinka [*]

  Maca.M.:svatá pravda,jěště by nás jednou proklínali

  superkarma: 0 11.10.2006, 16:20:41
 3. avatar
  [5] Maca.M. [*]

  Věrulinka: ...alespoň "naši potomci" nebudou řešit otázku "Kam s ním???"

  superkarma: 0 11.10.2006, 14:50:42
 4. avatar
  [4] Věrulinka [*]

  Maca.M.:tak jsme dvě,co jsme měli smůlu na kre denc

  superkarma: 0 11.10.2006, 14:41:46
 5. avatar
  [3] Maca.M. [*]

  Rozhodně tě nikdo, tedy já rozhodně, nepodezírá z toho,že by jsi se chtěla vítězstvím v dnešním tématu jaksi obohatit,ale je dobře, že jsi to napsala.
  Já jsem měla ve svých 20-ti letech,tedy před mnoha lety,rovněž touhu mít starodávný kredenc,dokonce jsem věděla, kde trůní.
  Byl na půdě u babičky,neboť každý si tehdy byt modernizoval.Byl to kredenc mých rodičů a obklopoval mě v dětství.
  Bohužel,když jsem se konečně svého vlastního bytu dočkala,babička se odstěhovala do menšího bytu a tím pádem vyklízela i půdu a vyhazovala staré věci- i kredenc,takže ani já jsem to štěstí neměla a jiný jsem nikdy nesháněla.
  Pro mě byl ten starý kredenc jen jeden jediný - z mého dětství!!!

  superkarma: 0 11.10.2006, 14:24:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme