Zdraví

Křečové žíly nejsou jen kosmetickým problémem

Trápí vás křečové žíly? Máte k nim vrozenou dispozici?

Víte, co s nimi, jak lze toto onemocnění léčit moderními metodami, co vás při léčbě čeká?

Jedním z nejviditelnějších projevů chronické žilní nedostatečnosti jsou tzv. křečové žíly. Jak vznikají?

Čím pomalejší a nedokonalejší je transport krve v žilách, o to větší tlak působí na žíly. Tenké žilní stěny se pak v důsledku zvýšeného tlaku roztahují, takže se žilní chlopně (zpětné ventily krevního oběhu) nemohou uzavírat.
To vyvolá další městnání v tkáních a v cévní soustavě. Vznikají metličkové varixy a křečové žíly, které nejsou v žádném případě pouze kosmetickým problémem a neměly by být bagatelizovány.

při prvních náznacích nebo potížích je vhodné vyšetření u odborného lékaře zaměřeného na angiologii, neboť včasná terapie křečových žil může předejít těžkým a nevratným zdravotním následkům (trombózy, bércový vřed…).
Při včasném zjištění je možné rozvoj nemoci zastavit nebo oddálit.
Lékař také určí, jaká forma léčby je pro pacienta nejvhodnější.

Vyšetření žil nebolí

Mnoho lidí se návštěvě lékaře vyhýbá také ze strachu z bolesti. Zbytečně.

Moderní vyšetřovací metody nejsou invazivní (jsou tedy ´nekrvavé´) a jsou zcela bezbolestné.
Odborný lékař dokáže většinou již pomocí jednoduchých metod (např. ultrazvuk) zjistit, zda se jedná o podezření na žilní onemocnění, a pokud je to nutné, také provést náročná vyšetření pro podepření diagnózy.
Pomocí barevného ultrazvukového přístroje lze již velmi přesně posoudit stav jak povrchových, tak i hlouběji umístěných žil a jejich funkčnost a je možné také zjistit, zda se nejedná o hlubokou žilní trombózu.
Velmi často se provádí také flebografie, při níž se žíly posuzují po injekci kontrastní látky s pomocí rentgenu. Při speciálních problémech lze použít fotopletysmografii, počítačovou tomografii nebo vyšetření magnetickou rezonancí.

Operace nebo obliterace?

To, zda je nutná operace, nebo zda stačí léčení obliterací (uzávěrem žíly), závisí na stavu žil.

Jsou-li zasaženy vysokokalibrové hlavní žíly či jejich větve a žilní chlopně jsou netěsné, měla by se provést sanace operací.
Tlak v takových cévách je zvýšený a křečové žíly by se po obliteraci znovu objevily. Malé větve a metličky lze úspěšně obliterovat.

Metoda ministrippingu a endoskopické žilní operace jsou dalšími moderními možnostmi, jak křečové žíly odstranit s pokud možno malými jizvami a přesto beze zbytku.

V rámci ´metody VNUS´se žíla pomocí katétru a rádiových vln ´odpojí´, řez do slabiny odpadá. Operace lze většinou provádět při lokální anestézii ambulantně, větší zákroky vyžadují celkovou narkózu.

Další metody léčby

U silných otoků nohou je důležitá kompresní léčba pomocí bandáží nebo stahovacích punčoch. Tlak bandáží podporuje činnost žil a zrychluje proud krve směrem k srdci, čímž se brání městnání krve nebo se odtok krve alespoň zlepšuje.
Žilní léky, získávané většinou z rostlinných účinných látek, mohou podpořit odčerpávání krve z žil a zmenšení otoků nohou. Jejich působením dochází především k utěsnění jinak propustné cévní stěny.

U nového přípravku získávaného z červených vinných listů (Antistax®) byl v klinické studii prokázán velký léčebný úspěch. Přípravek pomáhá nejen u lehkých žilních potíží, nýbrž i u otoků nohou.

Pokud je neznáte, zde je vysvětlení pojmů:

Metličkovitě rozšířené žilky: rozšířené nejdrobnější žilky, probíhající v kůži, nejlehčí forma onemocnění křečovými žilami, které modročerveně prosvítají kůží

Křečové žíly: název je odvozen ze starohornoněmeckého "crampo", křivý. Křečové žíly (odborný lék. název varixy) jsou rozšířené a kličkovité žíly

Otok (edém): nahromadění tekutin v nohách - lehkým večerním otokem počínaje a chronickým edémem konče.

Otevřená noha - bércový vřed (odborný lék. název: ulcus cruris venosum): bolestivé konečné stádium chronického žilního onemocnění. Stálým městnáním krve v žilách (většinou v oblasti kotníků) a nedostatečným prokrvením dochází k zbarvení kůže a nakonec k prasknutí v místě otoku.

Trombóza: chorobné městnání krve v žilách. Následkem je krevní sraženina. Uvolní-li se sraženina do krevního oběhu, vzniká nebezpečí embólie.

   
21.05.2003 - Zdraví - autor: katchaba

Komentáře:

 1. [22] Karoll00 [*]

  Souhlasím. Priessnitz byl nejlepší, co jsem kdy vyzkoušela. Pomohl mě jak s otoky, tak i s metličkovými žilkami a jsem za to moc ráda.

  superkarma: 0 15.04.2014, 09:27:35
 2. [21] Nella9 [*]

  Já jsem kdysi vyzkoušela Priessnitz na žíly a cévy tobolky i krém a super! Nohy jsou jako za mlada a sem tam si jej ještě koupím. Na noc většinou používám mazání, které krásně volní a chladí, takže se konečně normálně vyspím a jsem ráda, že nové žilky už nevznikají.

  superkarma: 0 21.05.2013, 10:23:00
 3. [20] meluzka [*]

  Petra: ze mam jist Glyvenol, dala mi kuru na cele leto, tri baleni, a dala mi komprseni puncochu:-/ Vylozene jsem si musela rict o vysetreni zil. Mam z toho divny pocit, nevim, jak spravne puncochu uzivat, jak se chovat, abych alespon zmirnila postup nemoci. Nevim, zda mohu behat dal apod. Jsem z toho vynervovana a musim na to porad myslet. Mohla by jsi mne poradit, jak spravne psotupovat. Jinak nevim, jak s operaci, protoze, co jsem cetla jsou hodne caste recidivy...Kdyz vidim stare pani s nadvahou a "tema nohama", je mi spatne, nechci takhle skoncit! Rozumim,ze starnutim, clovek nekrasni, ale presto, muze se naszit, na sobe pracovat. Dekuji za radu. Andrea

  superkarma: 0 26.06.2008, 10:08:37
 4. [19] meluzka [*]

  Petra: Ahoj Petro, je mi 27, jeste jsem nemela deti a rada bych nekdy mela. Asi # roky mam silnejsi zilku pod kolenem pred tydnem se mi udelala ze zadni strane stehna cca 7 cm nad kolenim ohybem krecova zila s hrudkama {asi 3} Hodne sedim, protoze studuju, ale snazim se to kompenzovat pohybem, beham tak 3 krat tydne, 12 km, a chodim do posilovny, obcas kolo na vetsi vzdalenost, kratsi vychazky se psem. Na pohybu jsam zavisla. Jsem naprosto silena ze sveho stavu. Moje mamka byla nedavno, je ji 60 na operaci s zilama. Ja nevim, co delat. Jsem hubena. Jim pomerne zdrave. Obcas kourim, to je pravda! Obvodni doktorka mi rekla,

  superkarma: 0 26.06.2008, 10:03:03
 5. avatar
  [18] Ťapina [*]

  Můj přítel má křečáka na stehně a nechce s tím nic dělat

  superkarma: 0 09.12.2003, 16:07:21
 6. avatar
  [17] Ťapina [*]

  Tak křečové žíly zatím nemám, ale rozšířené malé žilky na stehně už jo

  superkarma: 0 22.11.2003, 11:00:34
 7. avatar
  [15] emma [*]

  holky, napište ty kontakty na příjemný doktory. to snad nemusíte psát do mailu, ne? zajímá nás to všechny

  superkarma: 0 22.05.2003, 09:21:26
 8. avatar
  [13] piškotek [*]

  Holky já byla letos v březnu na operaci. A teď už punčochy mám mít jen při zátěži. Byla jsem v Hradci Králové v Sanusu. Platila jsem si jen nadstandart. Přístup lékařů a sester perfektní. Chodila jsem taky hned druhý den.
  Pokud nejste se svými nohami spokojené podstupte to, stojí to za to. Osobně jsem se rozmýšlela 3 roky a akorát utíkal čas a zhoršovalo se to.Bohužel má toto sanatorium malou nevýhodu čekací doba je tak 2 měsíce. Nejlépe na podzim a zimu, bylo mi horko v punčoškách. Ahoj

  superkarma: 0 21.05.2003, 13:26:19
 9. avatar
  [12] Olka [*]

  brebruna: Metličky na stehnech mám taky už nejmíň od 20 let, při každé preventivní prohlídce si je dr. prohlédne a řekne, že to je jen kosmetický problém.

  superkarma: 0 21.05.2003, 13:14:54
 10. avatar
  [11] klara.kr [*]

  Lenko, ve Trinci - severni Morava, je nejaka soukroma nemocnice, vse je na pokladnu pojistovny, delaji tam spickove zakroky, zily s urcitosti take. Byla jsem tam na exkurzi, doporucuji. Vsichni se tam usmivaji, kolem je les, fakt moc pekne. Pokud bys chtela sehnat nazev a kontakt, sezenu ho.

  superkarma: 0 21.05.2003, 13:03:09
 11. [10] Ajka [*]

  Tedy Petro,taky bych ráda navštívila ordinaci kde jsi byla.Křečovky mám od těhotenství,zdejší specialista (bydlím nedaleko okraje Prahy - takže jak vidíte ani poloha bydliště není všechno)zná jen léčbu pohledem od stolu,punčochami a operací.V listopadu jsem prodělala obyčejnou operaci žil ,,na pokladnu" a i přez opravdu poctivé celodenní půlroční nošení pončoch mám žíly venku znovu.Ne tolik,ale to jistě příjde.Zdravím všechny spolutrpitelky.

  superkarma: 0 21.05.2003, 12:15:16
 12. avatar
  [2] Gedžitka [*]

  Já zas netuším, jak to poznám, žilky teda na nohách nemám a jiné příznaky?

  superkarma: 0 21.05.2003, 08:19:16
 13. avatar
  [1] Lucylle [*]

  A jak se da krecovym zilam predchazet?
  Zatim nicim netrpim(ani naznak),ale otec,mamka i babicka ano a slysela jsem,ze je tam i dedicna dispozice

  superkarma: 0 21.05.2003, 00:06:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme