První ranní mrazíky nutí myslet na vytápění. Jak to udělat, abyste nadcházející zimu prožili v co největší pohodě, teple a ještě navíc za to moc nezaplatili? Existuje opravdu mnoho možností, jak vytápět dům či byt a není snadné vybrat si tu ideální variantu právě pro vás. Při rozhodování totiž musíte brát v potaz mnoho faktorů. Protože je vždy lepší poradit se s odborníkem, na následujících řádcích vám nastíníme alespoň základní přednosti a nevýhody topení dřevem. Dále přiblížíme rozdíly mezi krbem a krbovými kamny. Zabývat se budeme také požární bezpečností a dáme vám pár tipů, jak ušetřit za topení.

Oheň na živo

Zima nemusí být jen šedivá a pochmurná. Pokud si pořídíte krb či krbová kamna, nebudete skoro chtít, aby topná sezóna skončila - praskající polena a plápolající oheň si prostě zamilujete. Ale živý oheň nemusí být pouze splnění vašich romantických představ o vkusném doplnění interiéru. Krby a kamna toho nabízejí mnohem víc, mohou se dokonce stát hlavním zdrojem tepla ve vašem obydlí. Jakmile o krbech a kamnech zjistíte více, uvidíte, že estetické hledisko není to jediné a hlavní, podle čeho krb či kamna vybírat.

Kam s ním?

Pokud stavíte nový dům, je dobré se předem rozmyslet, zda budete chtít krb, který bude majestátní součástí vašeho obývacího pokoje, nebo preferujete spíše výkonná a neokázalá krbová kamna. Budete tomu totiž muset uzpůsobit budoucí dispozici vašeho obydlí. V případě, že si krb či krbová kamna pořídíte „dodatečně“, nad umístěním nebudete dlouho přemýšlet - krb musíte postavit ke zdi, ve které se nachází komín. Pokud váš dům komín pozbývá, je možné ho přistavět.
Parametry komínu berte v potaz i při výběru krbu či krbových kamen. Průměr kouřovodu kamen a komínu musí odpovídat. Další podmínkou je dostatečná účinná výška komínového tělesa. Na dobrý tah komínu má vliv i směr, rychlost a síla větru v okolí a správné stavebně technické řešení krbu. O minimální výšce komína je vhodné se poradit s prodejcem a často také s kominíky, kteří mají s čištěním zanesených a nefunkčních komínů bohaté zkušenosti.

Tip odborníka:
„Není-li účinná výška vašeho komínu dostatečná, nemusíte zoufat. Můžete si totiž pořídit například speciální ventilátory, které uměle zajišťují dobrý odtah komínů i s malou účinnou výškou,“ radí Jan Smékal, ředitel OBI marketu v Praze, Štěrboholích.

Na výběru si dejte záležet

Při pořízení krbu či kamen je třeba vzít v potaz mnoho faktorů, vybírejte podle následujících kritérií:

  • Jaké jsou vaše představy o funkci krbu či krbových kamen? Hledáte hlavní zdroj tepla, nebo spíše dekorativní prvek, kterým se bude občas přitápět?
  • Odpovídá velikost místnosti produktu, který jsme si vybrali? Máte-li obývák o pár metrech čtverečních, majestátní otevřený krb asi nebude to pravé.
  • Do jaké stavby krb či kamna chcete umístit?
  • A nakonec je třeba zmínit samozřejmě i vzhled a estetickou stránku.

Jak je vidět z výše uvedených bodů, vybrat krb či kamna rozhodně není jednoduchou záležitostí. Je proto rozumné své představy probrat s odborníkem, který vás upozorní na výhody a úskalí jednotlivých řešení. Poradit si můžete nechat například v hobbymarketu OBI.

Prvním krokem, který vás bude na začátku výběru krbu čekat, je zodpovězení otázky, zda si pořídit klasický krb, krbovou vložku či krbová kamna. Pro správnou volbu je třeba dobře znát rozdíly mezi těmito typy vytápění a jejich specifika.

Klasický krb

Krb od krbových kamen rozeznáte na první pohled - zatímco krb nabízí otevřený oheň, krbová kamna schovávají plameny za sklo. Krbová kamna nad krby vyhrávají především díky své praktičnosti - jsou podstatně jednodušší na instalaci a navíc nejsou tak náročná na prostor.

Klasický krb s otevřeným ohněm je rozumné si pořídit pouze tehdy, pokud víte, že jeho hlavní funkcí bude dekorativnost spíše než funkčnost a nechcete ho použít jako hlavní zdroj vytápění. Pokud vám jde hlavně o schopnost vyhřát vaše obydlí, pořiďte si krbová kamna, jejichž účinnost - velmi důležitý parametr při výběru - je o mnoho vyšší. Účinnost se udává v procentech a je vyjádřením schopnosti využití získané energie z 1 kg dřeva. Zatímco krby dosahují hodnot 12 - 20 %, u krbových kamen můžeme očekávat účinnost až 85 %.

Krbové vložky

Pokud se ale přesto nechcete klasického krbu vzdát, pořiďte si do krbu krbovou vložku, která jeho účinnost výrazně zvyšuje (na 50 - 80 %). Krbová vložka nejen, že zvýší výhřevnost krbu, ale také zabezpečí oheň za skleněnými dvířky, takže případné jiskry a oharky vám nepropálí podlahu. Existují dva druhy krbových vložek - dvouplášťové, které využívají nuceného oběhu teplého vzduchu a jednoplášťové, které fungují na principu samovolné regulace vzduchu. Jednoplášťové vložky se déle zahřívají, ale zato zůstávají dlouho teplé.

Při pořizování krbové vložky pamatujte na to, že jejich instalace je poněkud složitější, než pořízení krbových kamen. Vložka se totiž musí obestavět nebo obložit. V OBI můžete zakoupit několik různých typů obestaveb, anebo můžete koupit přímo vložku i s obestavbou. Originálním doplněním vašeho obydlí může být například moderní obestavba Ascim, která se prodává včetně krbové vložky.

Krbové vložky vám také mohou ušetřit spoustu práce - existují například automatické krbové vložky, které mají zásobník, ze kterého je šnekovým podavačem palivo dodáváno do hořáku a není nutné tak často přikládat. Dokonce si můžete naprogramovat denní či týdenní provoz.

Naše tipy: Co se vám bude hodit ke krbu:

krbKrbová obestavba Ascim včetně krbové vložky
Výkon 2,4-8,3 kW, vývod zadní, horní,
průměr kouřovodu 160 mm, rozměry 102 × 153 × 70 cm, hmotnost 425 kg, vytápěcí kapacita 45-150 m³
Palivo: dřevěné brikety, kusové dřevo.
35 990 Kč

krbKrbová vložka KV 6.6.2 s výměníkem
Výkon 4-18 kW, výkon výměníku tepla 8-10 kW, vývod horní, průměr kouřovodu 180 mm,
rozměry 71,1 × 101,7 × 51 cm, hmotnost 195 kg, vytápěcí kapacita 150-270 m³,
barva černá.
Palivo: dřevěné brikety, kusové dřevo.
29 990 Kč

krbLopatka na uhlí
Pozinkovaná s drevem.
95 Kč

krbNářadí krbové
Třídílný set, materiál železo.
299 Kč

krbNářadí krbové
Rozměry 56 × 32 × 21 cm. Čtyřdílný set, šedé s černou rukojetí.
699 Kč

krbNářadí krbové Rytíř
Třídílný set, materiál litina.
549 Kč

krbUhlák
Hranatý, nakládací, barva černá.
349 Kč

krbVysavač popela elektrický
Objem 20 l, barva černá, rozměry 40 × 31.
1 199 Kč

krbZástěna krbová
Rozměry 56 × 100 cm, materiál železo a ocelová sít.
699 Kč

krbKoš krbový Tradice
Barva černá, materiál železo.
499 Kč

krbPodlahový termostat PT 712-EI
Digitální termostat s prostorovým čidlem navržený speciálně pro ovládání elektrického podlahového vytápění, externí čidlo.
1 449 Kč

krbPlachta s oky
Různé rozměry: od 2 × 3 m do 6 × 10 m.
Od 69 Kč

krbPracovní rukavice nebalené
Pracovní rukavice z hovězí štípenky, v dlani s podšívkou a s pruhovanou barevnou tkaninou na hřbetu a manžetě.
Velikost 10,5“.
25 Kč

krbWoodster štípač dřeva LV100
Vertikální 4000 W, 400 V/50 Hz, štípací tlak 10 t, rychlost dolů 5 cm/s, rychlost nahoru 11 cm/s, délka polena 59/78/107.cm, průměr polena max. 35 cm, olejová náplň cca 6 l, hmotnost 128 kg.
13 990 Kč

krbWoodster štípač dřeva LH45
S lehkostí naštípá i čerstvé dřevo rychlostí až 100 polen za hodinu, 1500 W, štípací tlak 4 t, max. délka polena 32 cm
3 999 Kč

krbCMI elektrická pila 35 cm
1800 W, délka lišty 35 cm, rychlost řetězu 13 m/s, automatické mazání řetězu,
olejová nádržka 0,2 l.
1999 Kč

Reklama