Zdraví

„Krátké ruce“ na čtení? Řešením je Kapka deště

Máte problém přečíst SMS na mobilu? V restauraci stále více oddalujete jídelní lístek? Problém se zaostřováním do blízka může být prvotním projevem presbyopie (vetchozrakosti). Moderním řešením je světová novinka Raindrop, tedy Dešťová kapka, kterou v České republice nabízejí exkluzivně oční kliniky NeoVize v Brně a DuoVize v Praze.

Metoda Raindrop je vhodná pro pacienty, kteří doposud žádné brýle na čtení nepotřebovali, ale najednou se jim vidění na čtecí vzdálenost začalo zhoršovat. Metoda spočívá v umístění miniaturního hydrogelového implantátu podobného dešťové kapce přímo do rohovky oka. Zákrok probíhá za pomoci femtosekundového laseru, jenž šetrně oddělí horní vrstvu rohovky, pod kterou operatér vloží implantát. Ten lehce změní zakřivení rohovky a zlepšuje tak vidění nablízko. „Raindrop implantujeme jen do oka, které pacient používá na zaostřování do blízka. Druhé oko zůstává beze změny. Zákrok je navíc zcela vratný,“ popisuje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.

Oko

Hydrogelovou čočku Raindrop o průměru 2 mm vloží oční chirurg pod horní vrstvu rohovky.

Hydrogelový inlay Raindrop o průměru 2mm a tloušťce 30 mikrometrů velmi dobře přijímá oční rohovka i celý lidský organismus. Chová se téměř jako umělá rohovka: propouští až 100% kyslíku a všechny další látky potřebné k výživě oka. Neovlivňuje metabolismus rohovky a nezpůsobuje rušivé světelné fenomény při řízení za šera či v noci. Implantace Raindrop je jen nepatrným zásahem do oka, přesto během několika minut pacientovi zjednoduší život. 

Simulace vidění

Metoda Raindrop je určena pro pacienty nad 45 let, které trápí brýle na čtení. „Součástí vyšetření je také simulace nového vidění pomoci speciální kontaktní čočky. Pacienta v ní necháme vykonávat jeho obvyklé činnosti, a pokud mu vidění vyhovuje, je ideálním kandidátem na implantaci Raindrop,“ vysvětluje primářka brněnské Oční kliniky NeoVize, MUDr. Věra Kalandrová.

Oko

Srovnání vidění před a po implantaci Raindrop

Svoboda bez brýlí na čtení

Pro implantaci Raindrop se rozhodla i paní Ziková: „Největší omezení jsem zažívala na nákupech. Z pohodlnosti se mi nechtělo vytahovat pouzdro s brýlemi a tak jsem často nic nekoupila a raději jsem odešla. Případně jsem si s sebou brávala své dcery, aby mi přečetly etikety a cenovky. Bez brýlí jsem si nedokázala přečíst ani SMS. Když jsem si je nasadila při práci, překážely mi zase do dálky. Na druhou stranu, když jsem si brýle na čtení zapomněla doma, byla jsem v práci úplně nepoužitelná. Rozčilovalo mne to neustálé sundávání a nasazování brýlí,“ vzpomíná na trápení s brýlemi manažerka Monika Ziková.

„Byla jsem překvapená, jak rychlý celý zákrok byl. Ve 13:45 mě začali připravovat na operaci a v 15:00 jsem už seděla v autě na cestě domů. Dnes dělám všechno bez brýlí a považuji to za zázrak. Vidím na počítač, na mobil, bez problémů přijímám a odesílám esemesky. Největší přínos implantace Raindropu si však uvědomuji v osobním životě a když si užívám volna. Svoboda, kterou prožívám, se nedá ani popsat slovy. Cítím ji všude, cítím, že mne konečně nic nesvazuje, už konečně nejsem otrokem brýlí na čtení.“

Řešení pro každého

Pro pacienty, kteří potřebují brýle na blízko i do dálky, a nechtějí ztrácet čas neustálým vyměňováním jedněch brýlí za druhé, je ideálním řešením zákrok PRELEX. Během tohoto zákroku je přirozená čočka nahrazena čočkou umělou, multifokální. Ta zajistí ostré vidění na všechny vzdálenosti a pacienta zbaví brýlí do dálky i na čtení. Umělá nitrooční čočka se navíc nemůže zkalit, takže pacient nikdy neonemocní šedým zákalem.

Více informací na www.neovize.cz (Brno) a www.duovize.cz (Praha).

   
13.03.2015 - Oči - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [2] sarce [*]

  Zuzča — #1to není reakce oka, ale zřejmě operací, že udělali každé oko jinak (je to běžné,aniž by se domluvili s pacientem)

  superkarma: 0 25.03.2015, 07:28:13
 2. avatar
  [1] Zuzča [*]

  Nic proti, ale já po operacích se šedým zákalem jsem skončila tak, že jedním okem vidím do dálky, druhým na blízko. Prostě každé oko zareagovalo jinak. A můj oční lékař se vyjádřil, že jsem bez prostorového vidění. Ze začátku to problém nebyl, ale teď je pro mne problém třeba chytit vlas, který ulpěl na oblečení. Prostě neodhadnu, jak moc je od očí vzdálený.

  Takže do takového experimentu bych dobrovolně nešlaSml68

  1. na komentář reaguje sarce — #2
  superkarma: 4 13.03.2015, 10:21:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme