Jestli kdy dala matka příroda průchod své fantazii, tak to bylo rozhodně na podzim. V období, které hýří nádhernými barvami, v období, které každý nemusí, já ho však miluji.

Podzim mám ze všech čtyř ročních období nejraději. Ani nevím, proč tomu tak je. Možná díky mým poněkud morbidním procházkám po hřbitovech, kde je na podzim nejkrásněji, možní díky tomu, že ulice Prahy se vylidní od všudypřítomných turistů, možná díky tomu, že nějak podvědomě se mi nejvíce líbí barva hnědá, zelená a oranžová, tudíž typické barvy podzimu.

Podzim mám spojený také s procházkami po parku plném napadaného listí, se sbíráním kaštanů, kdy jsem ještě coby malá vyráběla zvířátka neurčitého pojmenování (později jsem tyto výrobky absolvovala i se svými dětmi), se sbíráním šípků na čaj, a v neposlední řadě i s narozením našeho vytouženého syna.

Podzim je krásný... je neprávem označován za pošmourný, tmavý, deštivý. I ta pošmournost a deštivost má svoje kouzlo. Musíme si v daném období umět najít to krásné, to pozitivní.

stromecek

kvetaNedá mi, abych v této souvislosti nezmínila slova herečky Květy Fialové, která má mimochodem podzim ze všech ročních období také nejraději. Každé ráno, když vstane, tak poděkuje svému srdíčku za to, že bije, poděkuje mu za to, že může chodit, mluvit, pohybovat se. A takový pohyb v podzimní přírodě, to je něco naprosto fantastického.

Nenadávejme, když prší – i procházky v dešti jsou krásné.
Nenadávejme, když fouká vítr – zasněme se, odkud a kam asi fouká.
Nenadávejme, když se brzy stmívá – však ono se zase ráno rozední.

Podzim je slučován také s pojmem „podzim života“, tzn. stárnutí, ubývaní fyzických i psychických sil, podle statistik dokonce umírá nejvíce lidí právě na podzim, konkrétně v měsících říjen a listopad. Podzim jako takový však za toto své označení nemůže, nemůže ani za úmrtnost lidí, nemůže za to, že se v něm někteří lidé cítí rozmrzele, třeba jen z takových „malicherných“ důvodů, jako je končící dovolená, nástup do škol a do zaměstnání či zmíněné změny počasí.

Hledejme na podzimu to krásné, užívejme si krás, které nám nabízí, a dokud nám to trochu chodí a myslí, nebuďme líné vzít si nějaký ten svetřík navíc a jít se i v chladných podzimních dnech projít. Obdivujme krásu a barevnost přírody, kterou na žádné jiné planetě nenaleznete.

Oproti minulým tématům jsme si dnes konečně vzala téma trochu odlehčenější. Zní prostě.

Téma prvního podzimního dne 23. září Máte ráda podzim?

  • Proč máte ráda podzim?
  • A nebo naopak, proč ho ráda nemáte?
  • Narodil se vám také někdo blízký na podzim?
  • Máte ráda „brouzdání“ v padaném listí?
  • Zažila jste někdy pouštění draků?
  • Co se vám při vyslovení slova „podzim“ vybaví jako první?
  • Špatná nálada nebo radost?
  • A těšíte se vůbec na podzim?

Dnes nastal!

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz a můžete přiložit i nějakou pěknou, barevnou, podzimní fotografii.

Na vaše příspěvky se moc těším, a abyste na té procházce nenastydly, nabízím vám i hezký dárek.

Sadu šesti hrníčků a pár voňavých čajíčků do nich. Vodu už si musíte obstarat samy. :))

hrnkyyy

Reklama