advent

Přichází každý rok, na přelomu listopadu a prosince. Čtyři neděle před Vánocemi, měsíc krásných a voňavých příprav na to nejkouzelnější období v roce. Advent.

Čtvrtá adventní neděle každoročně připadá na poslední neděli před 25. prosincem. Toto datum je pohyblivé, proto i první adventní neděle je každý rok v jiný den. Letos je to 1. prosince.

Adventní doba už v dnešní době pro většinu lidí ztratila svůj duchovní význam. Bohužel si ji vypůjčily obchody, které zavedly komerční názvy nedělí – zlatá, stříbrná, bronzová a železná. Záleží však na každém z nás, jestli se přizpůsobí šílenému shánění dárků, nebo naopak zklidní a užije si nadcházející sváteční období v pohodě.

 

1Partnerem rubriky Vaření je značka Maggi a stránky www.maggi.cz, kde najdete mnoho zajímavých receptů. Chceme vám doporučit i facebookové stránky značky, kde se stále něco děje a každý den zde najdete zajímavé tipy a inspiraci – můžete se stát členem https://www.facebook.com/MaggiCZSK

Čtyři svíčky
Jedním ze symbolů adventního času je adventní věnec. Na věnci jsou čtyři svíčky, které se postupně, každou neděli, zapalují. Věnec si můžete koupit už hotový, ozdobený podle vašeho vlastního vkusu. Kdo má malé děti, může si nakoupit ozdoby a základ na věnec a spolu s nimi si ho vyrobit. Postačí vám k tomu vázací drát a tavná pistole. Základ na věnec může být proutěný, nebo polystyrenový.

Vhodnou alternativou k věnci jsou i různé misky a podnosy se čtyřmi bodáky na svíčky, na které můžete naaranžovat třeba ořechy, čerstvé ovoce nebo cukroví. Dekorace se tak každou chvíli mění, protože ovoci neodoláte a ubíráte a zase přidáváte.

adventKalendář nejen pro děti
Adventní kalendář pomůže zkrátit čekání na Vánoce. Vyrobte ho třeba z krabiček od sirek, malých látkových pytlíčků, nebo upečte perníčky s čísly od 1 do 24. Fantazii se meze nekladou a na internetu najdete spoustu inspirace.

Kalendář však nemusí mít jen děti. Co třeba pivní adventní kalendář pro tatínky? Nebo 24 malých lahví vína pro vinaře? Kdo nechce vyrábět, ale nějaké adventní mlsání jen koupit, určitě se mu budou líbit adventní kalendáře s malými čokoládkami. Ty však pečlivě vybírejty. Levné čokoládové kalendáře obsahují nekvalitní směs něčeho hnědého, co rozhodně není čokoláda.

Dárky pro blízké
Každou adventní neděli si spolu s dětmi udělejte čas a začněte vyrábět dárky pro babičky, dědečky a další příbuzné. Naučte je, že obdarovat milované lidi je krásné a že radost udělá i ručně vyrobená drobnost darovaná od srdce.

Výborný nápad na drobné dárky od srdce, jsou různé pamlsky. Co třeba vyrobit dědečkovi domácí vaječný likér? Nebo babičce vanilkový cukr z pravé vanilky? Skvělý je i domácí pečený čaj nebo sušenky. Spoustu inspirací na jedlé dárky najdete v nové knize Láska prochází kuchyní.

Velký adventní úklid? Ano, ale s mírou
Věnovat se před vánočními svátky velkému umývání oken v mrazu nebo čištění koberců nemá velký smysl. Raději se s dětmi pusťte do pečení cukroví, výzdoby oken, pokojíčků a zádveří. Vánoční čas má dýchat pohodou a dobrou náladou. Udřená maminka s naleštěnými okny není nutná.

Jak se připravujete na advent vy? Šílíte, leštíte, pečete, nebo užíváte?

Reklama