No, budete se divit, co náš mozek, ta zvláštní věcička, které snad žije svým vlastním životem, dokáže všechno vymyslet za anomálie. To je mnohdy jeden vděčný za trpaslíky co mu ujídají z talíře…

To není moje ruka!!

K psychiatrovi se na sezení dostavila vcelku pohledná žena. Během rozhovoru, který s ní lékař vedl, jí levá ruka najednou vystřelila z opěradla, klesla a zůstala bezvládně viset vedle těla. Žena ji zcela ignorovala.

Když se lékař optal, jestli nechce pomoci dát neposlušnou končetinu zpátky na opěradlo, odpověděla: „Ne, to není moje ruka."

O několik minut později se ruka vymstila, strhla pacientce z nosu brýle a hodila je na zem.  Žena brýle druhou rukou sebrala a v klidu si je zas nasadila na nos.

O chvíli později kolem projížděl jiný pacient na kolečkovém křesle. Ženina levá ruka se najednou vymrštila, chytla se křesla a nechtěla ho pustit.

„Nevím, co s tím! Vůbec to není moje ruka. Nedokážu jí poručit!"

Diagnóza tady není snadná. Lékaři, kteří se s touto úchylkou setkají poprvé, si většinou myslí, že jde o psychologickou záležitost. Příčina je prý ale neurologická. Porucha je to poměrně vzácná.

Objevuje se většinou po mrtvici, může být ale způsobena jakýmkoli poškozením či úrazem části mozku ovládající funkce končetin.

Vypadá to pak podle lékařů vlastně asi nějak takhle: mozek dává ruce pokyny, například 'Zvedni tužku'.

Při této poruše je ale tento pokyn přeměněn třeba v 'Bodni mě do oka, až ztratím vědomí'.

Zlatý halucinace!!!

SYNDROM ALENKY V ŘÍŠI DIVŮ

To existuje? I ba jo, existuje.

Problémy onoho muže začaly migrénami s bolestí za očima, která vystřelovala do celého mozku. Pak se stalo něco velmi podivného. Muž začal mít pocit, jako by pravá polovina jeho těla začala najednou růst.

Pravá část jeho hlavy byla obrovská, dvakrát větší než levá.

Přemýšlel, jak si asi nasadí čepici…

Pak se pravá strana těla začala zase zmenšovat. Zděšený pán zřetelně viděl, jak mu přímo před očima ubývají centimetry z ruky a nohy.

Pravá noha byla jako od nějakého trpaslíka. „Jak teď budu chodit“?, obával se muž.  Bál se pohnout.

Tento pán trpěl takzvaným syndromem Alenky v říši divů (AIWS).

Lidé trpící touto bizarní poruchou vidí sami sebe jako obry nebo zase naopak jako trpaslíky, což se navíc může neustále měnit.

Syndrom Alenky v říši divů vyvolávají chronické záchvaty epilepsie nebo návaly úporných bolestí hlavy, říká se v odborné literatuře. Jde o poruchu elektrického náboje v mozku.

V Evropě je šest milionů epileptiků a zhruba sto milionů lidí trpících migrénou. Necelé jedno procento z obou těchto skupin onemocní syndromem AIWS.

CAPGRASŮV SYNDROM

Vypadá sice jako moje žena, chová se stejně, dokonce si pořád stěžuje na stejné blbosti, ale žádné důkazy mě nepřesvědčí, že to je skutečně  moje žena. Ta pravá totiž zahynula při automobilové nehodě a někdo ji potají nahradil dvojnicí“, trvá na svém jiný muž.

A ať se teď snaží jakkoli, nedokáže v sobě k této dvojnici objevit žádnou lásku. Už jen myšlenka na to, že by ji měl políbit, dotknout se jí, natož s ní spát, v něm vyvolává odpor.

Zdá se vám to neuvěřitelné?

Ale to je nemoc a není zas tak neobvyklá. Jedná se o syndrom dvojníka. Capgrasův syndrom.

Je způsoben chemickou reakci v mozku, kterou většinou vyvolává zranění hlavy nebo nějaký jiný traumatický zážitek.

Například autonehoda.

Šokem dojde k přerušení spojení mezi oblastí mozku, která je odpovědná za rozpoznávání blízkých osob, a oblastí vzniku emocí.

Pacient pak vnímá ty, k nimž by normálně cítil největší lásku - obvykle partnera, členy rodiny nebo přátele jako cizí osoby, respektive jako kýmsi nastrčené dvojníky. A tak se k nim podle toho ve vší nevinnosti také chová.

Na tuto duševní poruchu sice neexistuje žádný speciální lék, přesto je ale léčba možná. Ovšem velice zdlouhavá...

Dokážete si představit, že by se vám náhle vymrštila ruka a někomu vyrazila zuby, zatímco vy jste měli v úmyslu jej láskyplně pohladit?

Strašné, že?

No jestli není lepší mít prachobyčejnou klaustrofobii, arachnofobii nebo jinou banální odchylku než toto.

Dnes si povídáme o úchylkách, anomáliích, psychózách a jiných „lahůdkách“. Jaká je ta vaše? S jakou jste se za svůj život setkali?
Pište na redakce@zena-in.cz – Dnes hrajeme o voňavou aviváž značky Silan.

Přeji vám krásný a veselý den!

Reklama