Rodina

Krásné ráno s nedonošeňátky

Dnešní téma je poměrně citlivé a zároveň velice kontroverzní, protože chtě nechtě vyvolává řadu otázek, na které není snadné odpovědět Jinak se na něj bude dívat matka, jinak lékař, jinak ekonom a jinak člověk věřící v Boha.

Kdyby se to téma netýkalo mě osobně, asi bych se do něj vůbec nepouštěla. Dovolte mi pro začátek malou vzpomínku, která je zároveň mým poděkováním JIP pro nedonošené děti v Thomayerově nemocnici v Praze Krči, kde zachránili moje holčičky.

Dvojčata se narodila předčasně císařským řezem. Uběhlo dlouhých deset dní, než jsem je mohla spatřit poprvé. Srdce se mi sevřelo, když jsem na oddělení JIP vstoupila do sálu plného inkubátorů. Ta umělá průhledná břicha, která za nás dodělávala to, co příroda nezvládla. Vypadalo to tam jak v nějakém sci-fi. Zvláštní ticho, jen přístroje dýchaly, hřály, vyživovaly… Kde asi jsou, těkala jsem očima a trochu jsem se bála přiblížit.

Maličcí tvorečkové, takoví stažení králíčci s hlavičkami velikosti tenisového míčku, s prstíčky tenčími než sirka, napojení na pupeční šňůru náhradní „computerové matky“. Nezažila jsem ve svém životě dojemnější pohled a mohu mluvit o velkém štěstí, že všechno dobře dopadlo. Ne všem dětičkám na tomto oddělení to bylo dopřáno.

Ale vývoj jde dopředu a dnes by přežily i děti, které tehdy neměly šanci. Jenomže zároveň se nabízí otázka, kde je ta hranice, kdy děti udržovat při životě i za cenu těžkého poškození. Moje holky měly dohromady tolik jako jedno dobře vyvynuté dítě, něco přes tři kila, takže měly relativně velkou šanci. Ale dnes se dají „zachánit“ děti, které váží neco kolem půl kilogramu.

Co vy na to, milé ženy-in? Myslíte, že je to tak správně, nebo proti přírodě? Jak se na to díváte jako matka? Týká se dnešní téma i vás, nebo vašich blízkých? Narodilo se vaše dítě předčasně? Jak jste byla spokojená s péčí v porodnici? Je úplně zdravé, nebo má nějaké komplikace? Jste ochotná na dnešní téma napsat? Napište nám své příběhy, nebo názory.

Na vaše příspěvky se těšíme na adrese: redakce@zena-in.cz

   
11.10.2011 - Těhotenství a porod - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [5] Moni123 [*]

  Všem rodičům brzy narozených miminek přeji hodně hodně pevné nervy a hodně sil!!

  superkarma: 0 03.02.2012, 20:04:40
 2. avatar
  [4] átéčko [*]

  Obdivuji sestry a lékaře, kteří se dovedou postarat o tyhle drobečky v čepicích a bačkůrkách. Obdivuji rodiče, že se nehroutí, že to vydrží, než jim miminka dají domů. Musí žít ve strachu, jestli bude mít drobeček v pořádku mozek, očka, plíce. A jsou tisíckrát šťastnější, než ti, co přidou porodí a jedou domů. I s těmi strachy, i tím časek, kdy s miminečka v bačkůrkách "dopékají" v inkubátorech.Sml67

  superkarma: 0 11.10.2011, 15:36:45
 3. [3] jureckova [*]

  dobrý den

  příspěvek jsem odeslala v noci, tak snad přišel

  naši lékaři jsou machři, když před 20 lety dokázali s mnohem horším vybavením zachraňovat i kilové děti

  ještě si vzpomínám, že nám neonatologové říkali, že mnoho dětí umíralo proto, že jim nedokázali napíchnout žílu, protože nebyly tak tenké jehly a katetry ... ty soušasné jsou tenké jako nit ...

  superkarma: 0 11.10.2011, 09:19:24
 4. [2] pidulka [*]

  Krásné ráno, dodatečně jsem poslala fotečky. Tak snad budete vědět, kam je přiřadit, příběh jsem posílala večer. Děkuji. Sml16

  superkarma: 0 11.10.2011, 08:53:15
 5. [1] ula [*]

  Krásné ráno a hlavně zdravé děti!!!

  superkarma: 0 11.10.2011, 07:32:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme