Styl

Krásně opálená a především zdravá. Jak si užít slunce na maximum, ale neublížit si?

Slunce je energie a životabudič, ale také nebezpečný protivník, který umí potrápit naši pokožku. Nebezpečí ve sluníčku vnímá málokdo z nás. Přitom případů rakoviny kůže přibývá rok od roku a protekce kůže je relativně snadná. Přesto ji věnujeme tak málo. Touha po opáleném těle často vede k nezodpovědnému chování. Jaké to je?

Velmi důležitým aspektem je pak volba ochranného slunečního faktoru. Ke správnému pochopení významu údaje SPF (Sun Protection Factor) na balení jednotlivých produktů je zapotřebí vysvětlit pojem „minimální erytémová dávka“. Jedná se o čas, během kterého kůže vyčerpá svoji schopnost reagovat na slunce, aniž by došlo k jejímu začervenání. V momentě, kdy je erytémová dávka vyčerpaná, se začínají projevovat první známky spálení. Tento limit se u jednotlivých fototypů výrazně liší. Například nejsvětlejší fototyp 1 má práh začervenání přibližně 10 minut, zatímco nejtmavší fototyp 6 až 90 minut. SPF pak udává násobek času, o který je přípravek v ideálních podmínkách schopný vyčerpání minimální erytémové dávky oddálit. Pokud se tedy jedinec řadí mezi majitele kůže odpovídající fototypu 2, práh pro zčervenání se pohybuje mezi 10 a 20 minutami. Krém s faktorem 6 jej ochrání přibližně na jednu hodinu, oproti tomu faktor SPF 25 na více než 4 hodiny.

Tip pro Vás: Jaký jste fototyp, snadno zjistíte prostřednictvím jednoduchého testu na www.daylong.cz.

ochrana pokožky nemusí být pouze na povrchu krémy, jak jsme zvyklé. Chránit se můžeme i vnitřně užíváním kapslí s výtažkem beta karotenu nebo výtažků z kapradiny, které najdete v například v preparátu Heliocare Ultra-D. I ty umí bojovat a chránit pokožku před škodlivým UV zářením.

Ochrana dětské kůže

Je vědecky prokázáno, že na pravděpodobnost propuknutí rakoviny kůže má výrazný vliv právě opakované intenzivní spálení v raném věku. Kojenci a malé děti by proto neměly být slunečním paprskům vystaveny vůbec, větší děti pak pouze na minimální dobu a s využitím nadstandardních ochranných prostředků. Například v Austrálii, jedné ze zemí s nejvyšším výskytem zhoubného melanomu, se děti často pohybují na plážích oděné do speciálních rolákových oblečků s dlouhými rukávy, které jim poskytují ochranu při pobytu ve vodě. Doslova nezbytností je použití kvalitní fotoprotektivní kosmetiky určené výhradně pro děti.

kid

Věděly jste?

 • 90 % lidí má nedostatek vitamínu D
 • Muži jsou v mazání mnohem pečlivější než ženy (tedy, když maže muž ženu...)
 • Optimální množství krému, aby byla dostatečná protekce celého těla, je množství, jež záplní kávový hrnek
 • V ČR se lidé nejčastěji mažou SPF 10 a přitom ideální by bylo minimálně SPF 30
 • Nejčastěji se lidé mažou na ramenou a nosu – až 55 % těla zůstane ale nenamazáno
 • 50 cm pod vodou na nás působí ještě 40 % záření jako na hladině
 • V horách se počítá na 300 metrů výšky zvýšení UV záření o 4 %
 • Sníh zvyšuje sluneční expozici o 90 %, voda o 50 % a písek rovněž o 50 %
 • I přes mraky proniká až 80 % záření
 • 50 % slunečního záření na nás působí i ve stínu

Nezapomínejte na ochranu vlasů!

Sluneční záření zanechávají viditelné stopy na našich vlasech, které v tomto období mohou trpět. Výsledkem jsou suché, mdlé vlasy, vybledlá barva a roztřepené konečky. Expertem na péči o vlasy v létě je řada BC Sun Protect od Schwarzkopf Professional. Ta poskytuje jedinečnou ochranu před sluncem díky UV filtru, vitamínu E, technologii Amino Cell Rebuild a tahitského Monoï oleje. Díky tomuto složení zevnitř obnovuje poškozenou vlasovou strukturu a chrání vlasy před dalším zatěžováním.

sd

 • BC Sun Protect, Schwarzkopf Professional, od 249 Kč
 • BC Sun Protect Travel Set cestovní sada, Schwarzkopf Professional, 3x100 ml, doporučená prodejní cena 449 Kč

Na co si dát pozor?

Neschraňujte opalovací prostředky na příští rok!

Zbytky opalovacích krémů rozhodně neschraňujte na příští rok, spotřebujte je vždy během jedné sezóny. A pokud vám na konci léta nějaké zbydou, raději je věnujte těm, kdo se ještě někam za sluncem chystají. Hodnota UV ochrany se totiž postupně snižuje, při nevhodném skladování se pokles hladiny UV ochrany ještě zrychluje.  

/users/1/galerie/files/img/Marketa/17_5_2016/middle_31.jpg
Čokoládové mléko na opalování, OF 30, www.topvet.cz, 239 Kč Ať už budete léto trávit v Karibiku, nebo na českých rybnících, vždy je potřeba se účinně chránit před sluncem. Vyzkoušejte proto originální čokoládové mléko na opalování (OF 20, 30 a 50) od české značky přírodní kosmetiky TOPVET. Mléko, které je díky své textuře odolné vůči vodě, písku a potu, vaši pokožku ochrání nejen před spálením, ale i vysušením a jejím poškozením UVA a UVB zářením. Navíc budete krásně vonět! Zároveň přispějete i na dobrou věc, neboť TOPVET podporuje nadační fond dětské onkologie Krtek.
/users/1/galerie/files/img/Marketa/17_5_2016/middle_29.jpg
SUN Opalovací mléko s arganovým olejem OF 20, 200ml, www.vivaco.cz, 129 Kč Opalovací mléko pro rychlé zhnědnutí s bio arganovým olejem je perfektním pomocníkem pro zdravé a bezpečné opalování. Arganový olej je velmi vhodný pro ochranu kůže při pobytu na slunci. Díky obsahu přirozeného slunečního filtru chrání pokožku před spálením, napomáhá zhnědnutí, vyživuje a zabraňuje jejímu vysoušení. Pro své složení je nazývám elixírem mládí. Zabraňuje stárnutí pleti a tvorbě pigmentových skvrn. Je velmi bohatý na vitamin E, který napomáhá regeneraci a zklidnění pokožky po opalování. Opalovací mléko s komplexním UVA a UVB chrání pokožku před předčasným stárnutím a spálením pokožky. Jistě oceníte i balení s praktickým rozprašovačem.
/users/1/galerie/files/img/Marketa/17_5_2016/middle_28.jpg
Butterbean – biokrém na opalování SPF 30, www.biorganica.cz, cena 645,- Kč Zajistí spolehlivou ochranu proti slunečnímu záření. Z mechanické pumpičky bez obsahu aerosolu se krém snadno aplikuje v každé situaci. Kokosový, slunečnicový a jojobový olej v bio kvalitě pomáhají pokožku chránit před slunečními paprsky a vyživují ji „bio dobrotami“. Butterbean Simple má tekutou konzistenci tělového mléka, lehce se roztírá a je vhodný k aplikaci na ramena, záda a nohy. Na pokožce nezanechává bílý film. Vlastnosti: - Snadná aplikace s mechanickou pumpičkou - Certifikované bio složky - Voděodolné po dobu max. 80 minut - Širokospektrální ochrana UVA/UVB - Mikročástice čistého oxidu zinečnatého (non-nano) - Netestováno na zvířatech - Neškodí korálovým útesům - Ekologicky odbouratelné
/users/1/galerie/files/img/Marketa/17_5_2016/middle_30.jpg
The Sunblock, tělový opalovací kondicionér UVA SPF 30, Lush, 395 Kč Naneste svou ochranu proti slunci už ve sprše s tímhle tuhým kvádříkem s ochranným faktorem, kakaovým máslem, kalamínovým práškem a růžovou absolue. Použijte jeden dílek pro ochranu celého těla.
/users/1/galerie/files/img/Marketa/17_5_2016/middle_27.jpg
Sprej na opalování nezanechávající stopy OF 15, rozprašovač 150ml, Yves Rocher, 539 Kč
/users/1/galerie/files/img/Marketa/17_5_2016/middle_23.jpg
Sebamed Opalovací krém SPF 50, 269 Kč Opalovací kosmetika Sebamed představuje ideální ochranu před spálením. Vysoce efektivní UVA a UVB filtry v kombinaci s mikropigmenty předcházejí spálení, poškození a podráždění pokožky vlivem slunečního záření. Vitaminy E a B6 přispívají k ochraně a regeneraci buněk. Krémy a mléka jsou vodě a písku odolné.
/users/1/galerie/files/img/Marketa/17_5_2016/middle_22.jpg
Krém na opalování na obličej SPF 50 50ml, www.rituals.cz, 450 Kč Poskytuje optimální ochranu proti popáleninám a předčasnému stárnutí kůže, které způsobují UVA a UVB paprsky. Zároveň podporuje zlatavé opálení. Zdokonalený ochranný systém obsahuje minerální filtry a silné antioxidanty založené na přírodním bílém čaji, organickém vitamínu E a ginkgo bilobu.
/users/1/galerie/files/img/Marketa/17_5_2016/middle_24.jpg
Sebamed Opalovací mléko SPF 30, 279 Kč Opalovací kosmetika Sebamed představuje ideální ochranu před spálením. Vysoce efektivní UVA a UVB filtry v kombinaci s mikropigmenty předcházejí spálení, poškození a podráždění pokožky vlivem slunečního záření. Vitaminy E a B6 přispívají k ochraně a regeneraci buněk. Krémy a mléka jsou vodě a písku odolné.
/users/1/galerie/files/img/Marketa/17_5_2016/middle_25.jpg
Sesame Suntan Lotion, krém na opalování UVA SPF 10, Lush, 665 Kč Sezamově voňavé mléko s faktorem pro vaši ochranu před škodlivým UV zářením. S výživným kakaovým máslem a chladivou aloe vera. List ořešáku a sezamový olej pomáhají pokožce v produkci melaninu, takže vás tohle mléko zanechá krásně bronzové a nespálené.
/users/1/galerie/files/img/Marketa/17_5_2016/middle_20.jpg
Piz Buin Osvěžující pěna na opalování Protect & Cool, 150ml, 499 Kč Okamžitý, ledově chladivý pocit Nemastný, nelepkavý Odolný proti vodě a potu
/users/1/galerie/files/img/Marketa/17_5_2016/middle_19.jpg
Piz Buin Allergy Krém na obličej pro citlivou pleť, 50ml, 229 Kč Díky látce CalmanelleTM (protein získávaný z mandlí) předchází vzniku sluneční alergie a má výrazný zklidňující účinek. Mimořádně odolný vůči vodě (vydrží až 80 minut pobytu ve vodě), neobsahuje barviva, parabeny a látky vyvolávající alergie.
/users/1/galerie/files/img/Marketa/17_5_2016/middle_21.jpg
Mléko na opalování ve spreji SPF 20 200ml, www.rituals.cz, 530 Kč Hydratační jemné nelepivé mléko, které se okamžitě vstřebává. Poskytuje optimální ochranu proti popáleninám a předčasnému stárnutí kůže, které způsobují UVA a UVB paprsky. Zároveň podporuje zlatavé opálení. Zdokonalený ochranný systém obsahuje minerální filtry a silné antioxidanty založené na přírodním bílém čaji, vitamínu E a ginkgo bilobě.
/users/1/galerie/files/img/Marketa/17_5_2016/middle_15.jpg
HELIOCARE ULTRA gel SPF 90(50 ), MAXIMÁLNÍ OCHRANNÝ FAKTOR, www.heliocare.cz, 449 Kč Lehký gelový krém s vysokým ochranným faktorem SPF 90. Je vhodný pro všechny typy pleti i pro citlivou pokožku a děti. Obsahuje minerální filtry, které odráží UV záření. Nezanechává nevzhledné bílé stopy. Chrání pokožku před stárnutím pleti způsobeným slunečním zářením. Jediný krém s SPF 90(50 ) v ČR. Obsahuje Fernblock®, inovativní přírodní filtr chránící pokožku před poškozením způsobeným UVB/UVA zářením. Je silným antioxidantem, inhibuje tvorbu volných radikálů. Má imunoprotektivní funkce: ochraňuje Langerhansovy buňky a zachovává jejich funkčnost.
/users/1/galerie/files/img/Marketa/17_5_2016/middle_14.jpg
Revoluční make-up SPF 50, www.heliocare.cz, 599 Kč Kompaktní make-up HELIOCARE s SPF 50 dokonale kryje i větší nedokonalosti a pigmentové skvrny. Neobsahuje olejové přísady a je vhodný pro všechny typy pleti včetně problematické. Dostupný ve třech odstínech. Vhodný pomocník na hory i na letní dovolenou.
/users/1/galerie/files/img/Marketa/17_5_2016/middle_18.jpg
Million Dollar Moisturizer, Bionický krém na obličej UVA SPF 30, Lush, 1395 Kč S tímhle báječným výživným, hydratačním krémem se budete cítit prostě miliónově. Med, bambucké máslo a jojobový olej zjemňují pokožku, zatímco vás ochranný faktor a sezamový olej chrání před UV zářením. Obsahuje trochu rozjasňujícího třpytu pro odpočatý vzhled.
/users/1/galerie/files/img/Marketa/17_5_2016/middle_17.jpg
Mléko na opalování Lancaster SPF 30 (Oil Free Milky Spray) 150 ml, www.kasa.cz, 564 Kč Objevte nový sprej na opalování Lancaster. Velmi jemně a rovnoměrně se vstřebává do pokožky a udržuje ji hydratovanou. Díky novému složení ve spreji se velmi dobře nanáší. Dvojitá ochrana díky inovativním vysoce efektivním UVA / UVB filtrům a silnému antioxidačnímu RPF komplexu, který neutralizuje až 80 % volných radikálů zodpovědných za stárnutí pokožky. Tan Activator komplex – Komplex aktivující opálení (technologie čekající na patent) dodává zlaté a dlouhotrvající opálení. Specifické hydratační a velmi aktivní látky získané spojením černého ovsa a sójového lecitinu zajištují optimální hydrataci. Kvasnicový extrakt se zpevňujícími vlastnostmi poskytuje vypínací působení pro zlepšení elasticity pleti.
/users/1/galerie/files/img/Marketa/17_5_2016/middle_12.jpg
Lehký olej ve spreji, www.elnino.cz, 369 Kč Nemastný olej lehké konzistence se krásně vstřebává a dodává pokožce výživu a ochranu. Olej z para ořechů je bohatý na vitaminy a olejové kyseliny. Vytváří na těle ochranný filtr a působí proti dehydrataci. Olivový olej pokožku zjemňuje a chrání. Přípravek neobsahuje ochranný sluneční filtr a je vhodný pro jemné a postupné opalování. Je ideální pro krátké procházky, kdy chcete pokožku chránit, ale zároveň načerpat dostatek vitaminu D. Olej má jemnou relaxační vůni.
/users/1/galerie/files/img/Marketa/17_5_2016/middle_16.jpg
Multifunkční krém a tyčinka 2 v 1 na opalování SPF 30 (Multi-Zone Cream & Stick), Lancaster, www.kasa.cz, 639 Kč Nová generace produktů s neviditelnou konzistencí dokonale odpovídá specifickým a náročným potřebám všech aktivních a sportovně založených lidí. Rychle a jednoduše se aplikují, jejich složení je vodě i potu odolné a najdete je v praktických baleních. Řada Sun Sport byla vyvinuta po více než desetileté spolupráci s olympijskými sportovci a vědeckým institutem Galenus v Berlíně.
/users/1/galerie/files/img/Marketa/17_5_2016/middle_11.jpg
Pleťový krém na opalování podporující zhnědnutí OF 30, Nivea, 235 Kč Lehké, nemastné složení obsahuje přírodní rostlinné výtažky, které stimulují přirozenou tvorbu pleti vlastního melaninu. Při pravidelné aplikaci přispívají k rychlejšímu a intenzivnějšímu opálení pokožky. Systém UVA/UVB filtrů poskytuje okamžitou ochranu před spálením a předčasným stárnutím pleti a zároveň dochází k intenzivnějšímu zhnědnutí. Neobsahuje samoopalovací látky.
/users/1/galerie/files/img/Marketa/17_5_2016/middle_5.jpg
Ambre solaire opalovací olej SPF 30, Garnier, 150 ml, 239,90 Kč
/users/1/galerie/files/img/Marketa/17_5_2016/middle_2.jpg
OIL SPF6, Comfort zone, 870 Kč Voděodolný anti-age opalovací olej s nízkou ochranou, vhodný zejména pro tmavší typy nebo pro pleť už opálenou. Dobře se roztírá a pokožce propůjčuje hedvábnost bez mastného pocitu. Bez silikonů a s 89% ingrediencí přírodního původu. Pokožce propůjčuje pevnost a elasticitu a podporuje intenzivní jednotné opálení.
/users/1/galerie/files/img/Marketa/17_5_2016/middle_4.jpg
Kids Aerosol Resisto SPF 50 , 150 ml, Garnier, 359,90 Kč
/users/1/galerie/files/img/Marketa/17_5_2016/middle_8.jpg
Olej na opalování podporující zhnědnutí OF 20, Nivea, 300 Kč Suchý voděodolný olej dává vyniknout zářivému opálení a zvýrazňuje hedvábný vzhled pokožky. Extra lehké složení obsahuje přírodní rostlinné výtažky, které podporují tvorbu pokožce vlastního melaninu a tím přispívají k intenzivnějšímu opálení pokožky (in vitro) i bez obsahu samoopalovací látky. Složení se systémem UVA/UVB filtrů poskytuje pokožce okamžitou ochranu před spálením. Sprej umožňuje velmi snadnou, rychlou a rovnoměrnou aplikaci bez bílých stop.
/users/1/galerie/files/img/Marketa/17_5_2016/middle_10.jpg
Přírodní ochranný krém na opalování na obličej s mrkvovým a avokádovým olejem, www.bioaroma.cz, 668,- Kč Skvělá ochrana před škodlivými účinky slunečního záření s obsahem oleje z pšeničných klíčků, mrkvového a avokádového oleje. Prevence pigmentových skvrn. Ochranný Sun Cream od BioAromy chrání pleť před negativními účinky slunečního záření, nezatěžuje pleť, nezpůsobuje ucpávání pórů. Díky synergicky vybraným esenciálním olejům působí regeneračně, má zklidňující účinek na podrážděnou pleť. Unavenou pleť rozjasňuje a poskytuje mladistvý sjednocený vzhled pleti. Krém se doporučuje od prvních jarních paprsků používat preventivně každý den jako denní krém. Obsažený mrkvový olej je známý pro regenerační účinek a jemný samoopalovací efekt. Olej z pšeničných klíčků má za úkol zjemňovat a tonizovat pokožku. Díky vysokému obsahu vitamínu E bojuje proti předčasnému stárnutí a působí proti vráskám. Avokádový olej je známý schopností vyživovat a hydratovat pleť. Obsahuje vitamíny A, B, C, E.
/users/1/galerie/files/img/Marketa/17_5_2016/middle_6.jpg
Ambre solaire UV sport SPF 30, Garnier, 200 ml, 259,90 Kč
/users/1/galerie/files/img/Marketa/17_5_2016/middle_3.jpg
STICK SPF50 , Comfort zone, 580 Kč Tyčinka na citlivé partie. Voděodolný krém s vysokou UVA a UVB ochranou, ideální pro citlivé partie jako je nos, oční okolí, ušní lalůčky, pihy, tmavé skvrny a jizvy. Šikovná velikost do kapsy, zajišťuje snadnou a častou aplikaci kdykoliv potřebujete. Neviditelná textura nezanechává bílé stopy a není mastná. Oftalmologicky testováno. Ideální pro venkovní sporty kde je třeba extra ochrana. Může být samozřejmě aplikována i na rty.
/users/1/galerie/files/img/Marketa/17_5_2016/middle_1.jpg
CREAM SPF50 , 200ml, Comfort zone, 1015 Kč Voděodolný opalující krém na obličej i tělo s vysokou UVA a UVB ochranou. Vhodný na začátek slunění a pro světlé typy pleti. Vysoká ochrana kombinovaná s anti-age efektem jsou ideální pro zachování krásy pokožky a pro zamezení tvorby pigmentových skvrn. Je bez silikonu a obsahuje 62% ingrediencí přírodního původu.
/users/1/galerie/files/img//middle_dad.jpg
Daylong™ ultra face SPF 30, www.daylong.cz, cena k doptání 1. Chrání před sluncem: obsahuje ochranný faktor SPF 30, čímž pomáhá zabezpečit celoroční střední ochranu před slunečním zářením UVA a UVB 2. Chrání před oxidačním stresem: je obohacený o kyselinu hyaluronovou, jednu z nejvyhledávanějších přísad v estetické kosmetice, ceněnou pro schopnost vázat vlhkost, čímž stimuluje produkci kolagenu a elastinu v kůži, dělá pleť pružnější a odolnější vůči výskytu předčasných vrásek 3. Nahradí podklad pod make-up i denní krém: rychle se vstřebává, nezanechává mastné stopy, neucpává póry a v rámci denní výživy dodává pleti potřebné vitamíny A, C a E
 

Čtěte také:

   
17.05.2016 - Krása - autor: Markéta Škaldová

Komentáře:

 1. avatar
  [8] Matinea [*]

  Davidek — #7

  Sml67 Sml67

  Sml67Sml68 Sml68Sml67

  Sml67Sml68Sml67 Sml67Sml68Sml67

  superkarma: 0 17.05.2016, 23:42:58
 2. avatar
  [7] Davidek [*]

  Andreadornova — #1Sml68Sml68Sml67Sml68Sml67Sml67Sml68

  Sml52

  1. na komentář reaguje Matinea — #8
  superkarma: 0 17.05.2016, 23:36:03
 3. avatar
  [6] Matinea [*]

  Pentlička — #2 Můj kávový šálek má 0,4 l, takže to budou klidně 2 lahvičky opalovacího prostředku Sml30

  superkarma: 0 17.05.2016, 23:13:39
 4. avatar
  [5] Pipa.v [*]

  Pentlička — #2Pokud si toho krému na tělo nedáte dostatek, nemá smysl se vůbec mazat. Platí vrstva o tlouštce 2 mg/cm2. U průměrně velikého člověka to představuje rosprostření 32 gramů prostředku...

  superkarma: 0 17.05.2016, 10:08:38
 5. [4] mamkaJa [*]

  na obličej musím mít 50.

  superkarma: 0 17.05.2016, 09:35:49
 6. [3] bobani [*]

  důležité

  superkarma: 0 17.05.2016, 09:32:15
 7. avatar
  [2] Pentlička [*]

  Používám třicítku, na obličej padesátku. Ale teda kávový šálek na jedno namazání? To je snad půlka lahvičky opalovacího mléka. To tedy rozhodně ne.

  1. na komentář reaguje Pipa.v — #5
  2. na komentář reaguje Matinea — #6
  superkarma: 0 17.05.2016, 08:39:25
 8. [1] Andreadornova [*]

  Sml67

  1. na komentář reaguje Davidek — #7
  superkarma: 1 17.05.2016, 06:50:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme