krbLéto je pomalu připravuje ke svému odchodu, podzim se blíží a s ním se zase po roce vrací i myšlenky na zimu a nutnost vytápění. Pravidelně zvyšující se ceny energií vyvolávají potřebu přemýšlet o úsporách provozních nákladů v domácnosti. A právě topení vyjadřuje na složenkách často jednu z nejvyšších položek. Šetřit za teplo v domácnosti však nemusí nutně znamenat snížení komfortu bydlení a mrznutí během zimních měsíců. S krbovými kamny můžete mít doma příjemné teplo i atraktivní dekoraci, a to s minimálními náklady.

Živý oheň potěší duši i peněženku

krbMilujete snění při plápolajícím ohni? Zároveň byste však krb rády využily i jako zdroj tepla v domácnosti? Pořiďte si krbová kamna. Jejich instalace je jednoduchá, manžel nebo soused si s jejich zabudováním s trochou kutilského umu jistě snadno poradí. Před výběrem krbových kamen je dobré odpovědět si na několik základních otázek:

a) Kam kamna umístíte s ohledem na jejich rozměry, váhu a bezpečnostní předpisy?
b) Kde bude uskladněno palivo a čím budete topit?
c) Budou kamna doplňkovým zdrojem tepla nebo jako dekorace?

Jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru krbových kamen je volba dostatečného výkonu. Ten se pohybuje nejčastěji mezi 5 - 18 kW. Rozhodující je, kolik m3 prostoru si přejete vyhřát. Pokud si nebudete správným výběrem jisti, neváhejte se obrátit na odborníky. V hobbymarketech OBI vám s výběrem rádi pomohou.

Čím delší, tím lepší

Všechna krbová kamna musí ústit do komína, aby měl dým kam odcházet. Proto kamna stavte ke zdi, ve které je komín nejčastěji zabudován. Nepodceňte ani jeho výšku, čím je totiž komín delší, tím je zaručen lepší tah, dřevo lépe hoří a není produkován dým, který zanáší sklo kamen. Pokud však vlastníte komín s malou účinnou výškou, nezoufejte, k dostání jsou i speciální ventilátory, které zajistí dostatečný tah i v těchto případech.

Každá krbová kamna musí ústit do komína. Proto je vždy stavte ke zdi, ve které je komín zabudovaný. Nepodceňte ani jeho výšku, čím vyšší totiž komín je, tím je zaručen lepší tah, dřevo lépe hoří a není produkován dým, který zanáší sklo kamen. Využít můžete ale i speciální ventilátory, které zajišťují dostatečný tah i v případě komínu s malou účinnou výškou.

Tvrdé dřevo, dobré dřevo

krbDo kamen používejte vždy takové palivo, které doporučuje výrobce kamen. Obecně je pro topení v krbových kamnech ideální tvrdé dřevo - buk, dub, habr nebo dřevo z ovocných stromů. Tvrdé dřevo hoří dlouho, v kamnech po nich zůstává dostatečné množství uhlíků, které zajišťují dlouhodobou výhřevnost. Ať už přikládáte dřevo jakékoliv, jedno pravidlo je pro všechny druhy stejné. Dřevo musí být dostatečně suché, vlhké totiž špatně hoří a navíc produkují velké množství dýmu, čímž se zanáší komín. Do kamen nikdy neházejte drobné třísky, papír ani karton. Do moderních krbů a krbových kamen můžete většinou použít i dřevěné brikety.

Nezapomínejte ani na volbu vhodného příslušenství, které vám údržbu krbu vždy výrazně usnadní. V hobbymarketech OBI najdete širokou nabídku krbového nářadí, košů na dřevo či lopatek.

krbTip odborníka:
„Znečištění skla způsobuje kouřivost, která závisí na několika faktorech, jako je typ krbu či kamen a vyschlost dřeva. Pokud totiž není dřevo dostatečně vyschlé, kouřivost se rapidně zvyšuje, stejně jako u smolnatého dřeva,“ vysvětluje Ladislav Budín, vedoucí oddělení domácnost, OBI Praha-Štěrboholy.

Krbová kamna mohou být stejně dobře zdrojem tepla po celou zimu, stejně jako poslouží jen pro příležitostné vytápění. Záleží jen na vás, která si vyberete.

Hlavní zdroj tepla

Chcete-li vytopit celý dům, pořiďte si kamna s výměníkem. Ten umožňuje napojení na teplovodní trubky a rozvedení tepla do radiátorů ostatních místností. Pro větší účinnost vytápění můžete využít i jednoplášťových nebo dvouplášťových krbových vložek, které využívají oběh teplého vzduchu.

Příležitostné vytápění

Zvláště menší typy kamen jsou vhodné jako doplňkový zdroj pro občasné vytápění, kdy teplota klesne, ale vy ještě nechcete naplno pouštět hlavní zdroj tepla. Své uplatnění nachází zejména na chalupách a víkendových chatách.

Designový doplněk moderního interiéru

krbKrbová kamna nabízí mnohem víc než jen tepelný výkon. Jejich přidaná hodnota spočívá v precizním zpracování a dokonalém designu. Jejich materiálové i řemeslné provedení dosahuje tak vysoké úrovně, že se stávají přirozenou součástí každého moderního interiéru, kde vytváří velmi noblesní a příjemnou atmosféru.

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.

Reklama