Bulvár

Krásky rády pomáhají... Sobě nebo potřebným?


Z charity se stal módní trend. Naštěstí je trendem, z něho mají užitek nejen ti, kteří mu podléhají. A mluvíme-li o vítězkách v národních i mezinárodních soutěžích miss či topmodelkách, prospěch z toho mají především děti.

„Z hlediska jejich public relations je to srozumitelné. Média ráda skočí na fotku atraktivní dívky s usmívajícím se obdarovaným dítětem. Mají tak větší šanci dostat se i na titulní stránky a nahradit taktéž čtenářsky atraktivní snímek s libovolným šokujícím námětem či zobrazující nějaký tragický moment,“ řekl pro magazín Žena-in mediální expert Karel Goldmann a poznamenal: „Měly by snad tyto krásky stejné mediální šance, kdyby jim vděčně tiskly ruku vrásčití senioři, připomínající čtenářům a divákům krutost stáří?“

„Přehlédneme-li však tuto skutečnost, nemůžeme popřít, že i takto pojatá dobročinnost opravdu pomáhá. Dětské domovy, chudé školy ve třetím světě, malé nadace pomáhající dětem to jen přivítají. Jinými slovy, ať je záměr poctivý, či nikoliv, hlavně že pomáhá,“ dodal Goldmann.

Stopy Maxové nelze přehlédnout

Charitu topmodelky Terezy Maxové (36) nelze přehlédnout. Patří mezi první porevoluční české krásky, které dobročinnost rozjely naplno. A výsledky? Například v úterý se při benefiční módní přehlídce v Českých Budějovicích na děti nasbíralo 160 tisíc korun!

Snahu o pomoc potřebným spojila s atraktivním programem, módní show, během níž byly předvedeny nejnovější trendy světových značek či autorská kolekce návrhářky Natali Ruden. A podpořit Nadaci Terezy Maxové přijely kolegyně z módního mola a šoubyznysu Andrea Verešová a Zuzana Belohorcová, ale i Miss ČR 2005 Lucie Králová či poslední česká královna krásy Zuzana Jandová.

„V loňském roce jsme předali do rukou ředitelky nadace šek s finanční částkou 150 000 korun, jsme rádi, že čtvrtý ročník byl ještě úspěšnější,“ řekla jednatelka pořádajících agentur Lenka Střítecká. Peníze jako obvykle poputují na vybrané dětské domovy nebo třeba poradny pro pěstouny.

Cílovou skupinu své dobročinnosti zvolila Maxové poté, když navštívila kojenecký ústav v Praze. A když se jí v roce 2000 narodil syn Tobias Joshua Fetterlein, pochopila ještě víc, co to znamená nemít mámu. Nyní má její nadace pod patronátem více než 16 tisíc dětí v České republice. A je natolik významná, že i stát jí do nadačního jmění svěřil již třicet pět milionů korun!

Topmodelce pomáhají i její kolegové z řad VIP osobností, například nerozlučné Aňa Geislerová a Táňa Vilhelmová.

Dětem pomáhat je skoro norma

Na pomoc dětem se vrhla supermodelka Eva Herzigová (35). Nikoliv však vlastní nadací, ale například vystoupením na charitativním plese v londýnském Old Windsoru, který letos v červenci už podesáté pořádal zpěvák Elton John. Kromě Herzigové na něm zazářila i topmodelka Naomi Campbell či rapper Will Smith. Obecně šel výtěžek na konto organizace AIDS Foundation, děti mezi obdarovanými hrály ale významnou roli.

Ani topmodelka Petra Němcová (29) nesklízí úspěchy jen na přehlídkových molech. Po osobní zkušenosti se tsunami se vrhla plnými silami na charitu a v New Yorku už stačila získat prestižní ocenění za činnost své nadace Happy Hearts Fund, která pomáhá dětem.

Taktéž jedna z královen světa módy Daniela Peštová (37), která se nedávno vrátila do Čech, pomáhá charitě. V jejím případě jde o Nadaci Leontinka, která se věnuje dětem se zrakovým postižením.

Pomáhá sirotkům, dětem ulice, z uprchlických táborů či fyzicky a mentálně postiženým. Má kromě Česka pobočku i v americkém New Yorku. Helena Houdová (28) a její Nadační fond Slunečnice si nemůže stěžovat na nedostatek sponzorů. Například v červenci převzal od jisté nadnárodní firmy 844 450 tisíc korun!

A tak si může dovolit pěkný charitativní rozmach. „Nyní sponzorujeme projekty v Kambodži, Nepálu, Indii, na Filipínách, Guinei, Jihoafrické republice, Keni, Nigeru, Nikaragui, Peru, Brazílii, Kolumbii a na Kubě. Jednorázově jsme podpořili též projekty během přírodních katastrof, a to v Guatemale, kde došlo k sesypu půdy na celou vesnici, a v Rumunsku, kde byly záplavy. Zvažujeme projekty v dalších devíti zemích,“ vyjmenovala Houdová.

Kuchařová nezapomíná ani na seniory

Mezi výjimky, co se týče cílové skupiny, patří minulá Miss World Taťána Kuchařová (20). Její nadace Krása pomoci je zaměřena na pomoc jednotlivcům nebo skupinám lidí, kteří se ocitli ve zdravotní, sociální či finanční nouzi. „Pomáháme také seniorům, kteří podle mého názoru dlouhodobě patří k opomíjené skupině,“ překvapila misska.

Před dvěma týdny například pokřtila kalendář pro rok 2009. Na jeho tvorbě se podílelo 12 předních českých fotografů, kteří vytvořili originální kolekci fotografií na téma „krása stáří“. Unikátní výtisk kalendáře s podpisy autorů fotografií vydražen za 100 tisíc korun.

„Výtěžek z dražby stejně jako z prodeje kalendáře bude věnován Fondu seniorů. Nadace vyhlásila dlouhodobou veřejnou sbírku Fond seniorů. Vybrané prostředky budou využity na financování projektů jednotlivých organizací, jejichž hlavní náplní je zapojení seniorů do aktivního života, a na podporu jednotlivců z řad seniorů, kteří požádají nadaci o pomoc,“ řekla patronka Nadace Taťány Kuchařové – Krása pomoci.

Nezapomíná ale ani na jiné věkové skupiny. Počátkem září například věnovala První nadační šek v hodnotě 24 500 korun studentce Katedry sociální práce a sociální politiky na Univerzitě v Hradci Králové. Obdarovaná slečna Jana jej využije na úhradu kurzu Manažer neziskové organizace v sociální oblasti. Chce se profesionálně věnovat charitativní činnosti... 

Podpořila byste někdy některou z nadací topmodelek? Pokud ano, jakou? Zapomíná se podle vás na seniory? Proč?

   
14.11.2008 - Společnost - autor: Jan Exner

Komentáře:

 1. [30] pajdulka-haf [*]

  Eliana: ty jsi byla v posledních 10-ti letech v Rumunsku?? Že tak moc víš o jejich důchodcích.... já tam byla více než půl roku loni a naši dědouškové a babičky by se mohli zahrabat. Tam mají různé zájmy, kroužky, pořád jsou na čerstvém vzduchu - to nemluvím o těch, co makají na zahrádce, ale o těch co "venčí" od rána do večera vnoučata a nebo drbou na lavičkách.

  superkarma: 0 19.11.2008, 20:11:55
 2. avatar
  [29] montyss [*]

  OlgaMarie: no protože je to dále nemám slov

  superkarma: 0 17.11.2008, 12:27:33
 3. avatar
  [28] OlgaMarie [*]

  montyss: Zdalipak víš proč?

  superkarma: 0 16.11.2008, 22:24:33
 4. avatar
  [27] bookcase [*]

  Minulý týden jsem viděla starší důchodkyni, jak se nechala odvézt s nákupem od Tesca. Mají se pak špatně?

  superkarma: 0 16.11.2008, 21:31:45
 5. avatar
  [26] montyss [*]

  xenie : Nyo by se ho nedotkla ani klackem

  superkarma: 0 16.11.2008, 19:27:07
 6. [25] xenie [*]

  floo: tak to verim, ze by ho Nyo pekne pochovala

  superkarma: 0 15.11.2008, 19:21:25
 7. avatar
  [24] jeny55 [*]

  Kdybych na to měla tak určitě.Nejdříve dětem a na druhém místě seniorům.Sama patřím do skupiny středního věku a pár let před důchodem nemám práci.Kdo mi poradí co dál?

  superkarma: 0 15.11.2008, 00:09:38
 8. avatar
  [23] OlgaMarie [*]

  gentiana: Znáš mou sousedku, přiznej se! Má důchod nižší než poplatky za bydlení a syn je...Stařenka nebohá. Občas musím lidem vysvětlovat, že to tak není, jak o synovi vykládá po domě. Bude jí 87 let, bydlí v pěkném 2 + 1, do pečovatelského domu nechce a k synovi také ne. Její snacha by potřebovala nějakou nadaci.

  superkarma: 0 14.11.2008, 15:21:00
 9. avatar
  [22] shb [*]

  ne podporuji přímou pomoc, tedy pomoc koncovému klientovi v řadě, tedy ne skrz jakoukoliv organizaci nadaci nebo někoho..

  gentiana: to je přesný, naše babka by uvažovala stejně, to je ta demence...

  superkarma: 0 14.11.2008, 15:18:23
 10. [21] gentiana [*]

  (1) Ne. Ne kvůli tomu, že je to nadace topmodelky, ale proto, že prostě nepodporuju nikoho. Momentálně obskakuju vlastní chorou matičku, čímž snad nějaké to dobro páchám.
  (2) -
  (3-4) Ani bych neřekla, že je nějaká úhlavní vada v systému (ten Se, co na starce zapomíná). Spíš je to mezigenerační dynamika, která při zběžném pohledu vypadá, jako že se o ubohé dědečky a babičky nikdo nestará. Babičce občas sákne do sklepa, ne? Takže minulý týden vynosila, pani přectavtesi, 65 kyblíků vody. Kdyby zavolala mojim rodičům, tak tata přiveze čerpadlo a je to za pět minut, ale babička nejdřív pyšně povykládá, jakej je stachanovec, pak se polituje, jak ji z toho bolej klouby a pak vysvětlí, že děti by se postaraly, ony jsou hodný, ale ona nebude otravovat, protože ony maj moc práce, takže teď tedy kvůli nim trpí na klouby. No, a pak obvoďačka vykládala mámě, že by neměla maminku nechat tahat ty kýble. A že sousedky řeší, jak má babička děti, co si vozí prdel v Jaguáru, ale babku nechají uklízet vodu ze sklepa, to je mi jasný. Mohla bych v tomto duchu pokračovat dlouho. Ne, že by nebyl někdo, kdo nikoho nemá, má malej důchod, nepostará se o sebe a takžije bědně, ale starci, co znám, se mají dobře. Ne tak, že by jezdili na dovolenou do Itálie, ale na život bez zimy, hladovění a látání fuseklí jo.

  superkarma: 0 14.11.2008, 14:55:30
 11. avatar
  [20] floo [*]

  Vivian: Ne ten typ nejsem, nedávno se tu někde řešila sterilizace, tak se mi to asi promítlo ještě v souvislosti s tím, že jsem měla až do dnešního rána obavy o vlastní dělohu, ufff, jak jsem si oddechla ...

  superkarma: 0 14.11.2008, 13:13:08
 12. avatar
  [19] Meander [*]

  Vivian: To od tebe bylo pěkně hnusný

  superkarma: 0 14.11.2008, 12:50:14
 13. avatar
  [18] Vivian [*]

  Nyotaimori: třeba je floo ten typ, co trpí na věštecké sny...

  superkarma: 0 14.11.2008, 12:49:35
 14. avatar
  [16] floo [*]

  Nyotaimori: Nic bláznivého ani jedovatého...Taky jsem se divila. Třeba je to nějaké ´znamení´ .

  superkarma: 0 14.11.2008, 11:21:18
 15. avatar
  [15] kareta [*]

  takový vydírání, se divím, že jim na to někdo skočí

  superkarma: 0 14.11.2008, 11:08:17
 16. avatar
  [13] floo [*]

  Nyotaimori: V noci na dnešek jsi mi vlezla do snu, měla jsi dítě - kluka a tak sis ho chovala pěkně, probudila jsem se celá orosená .

  superkarma: 0 14.11.2008, 10:08:58
 17. avatar
  [12] OlgaMarie [*]

  A kdyby komunisti nelhali, zvykli by si dnešní důchodci na jiný životní styl.

  superkarma: 0 14.11.2008, 09:49:43
 18. avatar
  [11] OlgaMarie [*]

  Můj děda měl 190,-Kč a babička 170,-Kč. Když děda zemřel, měla babička 250,-starobní a vdovský. Až v roce 68 se nejnižší důchody zvedly na 400,-Kč.Oba celý život tvrdě pracovali a tím se stali nepřáteli lidově demokratického a socialistického zřízení. Nikdy jsem je neslyšela naříkat. Pouze toto : BOLŠEVICI KRADOU, LŽOU, LOUPÍ A VRAŽDÍ.

  superkarma: 0 14.11.2008, 09:46:23
 19. [9] Lindaa [*]

  Eliana: Musím souhlasit. Tchán (63) je invalidní duchodce s mini duchodem a prividelává si pár hodin týdne u soukromíka jako svárec. Tchýne má pred duchodem (62) a pracuje v domove pro psychicky postizené..uklízí, varí, pomáhá jim s hygienou a tak, ale taky za to milión nebere. Kazdý rok si rozdelí dovolenou po 3x10dnech a vyrází do sveta (Tenerife, Karibie apod) a to jenom proto, ze proste setrí. To co já utratím za 4 lidi na týden (a to nerozhazuji) oni mají na mesíc a jedí dobre a zdrave, ale neprezírají se, denne chodí vecer na hodinu na procházku, do práce jezdí na kole. Kdyz prijedu do Cech a vidím zdejsí duchodce jak si jenom stezují, jak je nikdo nemá rád, vsichni by je nejradeji videli v hrobe, vsechno je moc drahý a pritom volný cas tráví bitvou pred supermarketem a pod jejich nákupem praská nákupní vozík. A samozrejme vsude se najdou vyjímky, ale aby je pohledal. Je to o prístupu jednotlivcu k zivotu.

  superkarma: 0 14.11.2008, 09:18:50
 20. avatar
  [8] Eliana [*]

  Anime Otaku: tak to je děda štramák! To smekám! Je to od něj pěkné, že myslí takhle na babičku, to asi mají pořád pěkný vztah!

  superkarma: 0 14.11.2008, 08:08:05
 21. [7] Anime Otaku [*]

  Moje babi a dědase taky nemá jako důchodce nejhůř, maj chalupu se zahrádkou a jsou tam celý léto a díky tomu sou celkem (teda hlavně psychicky) fit. Jediný, co jim to kazí je, že děda přežil už asi 50 operací kvůli rakovině, ale ještě pořád neklesá na mysli a máchuď žít dál. Hlavně kvůli Babičce, aby nebyla sama, bydlí totiž asi 2000Km daleko od všech příbuzných.

  superkarma: 0 14.11.2008, 08:01:17
 22. avatar
  [6] Lotka [*]

  Eliana: moje babička měla malý důchod, platila si sama všechno, ale dokázala celý život šetřit tak, že nestrádala. Jak to, že to u někoho jde a u někoho ne?

  superkarma: 0 14.11.2008, 07:45:52
 23. avatar
  [5] Eliana [*]

  Uh, jsem se rozvášnila. A rozhodně to není nic proti starší generaci. Jen bych si přála,aby se trošinku snažili se mít lépe.....

  superkarma: 0 14.11.2008, 07:39:47
 24. avatar
  [4] Eliana [*]

  Já bych řekla, že senioři často zapomínají sami na sebe. Proč, když vyjedu za hranice a nemluvim o sibiřské stepi či Rumunsku, vidím vitální, upravené, čisté důchodce, kteří mají spoustu zálib a rádi cestují.Neříkám, že jsou vysloveně štíhlí, ale když se ohlédnu zde...většina silně obézních a tím se zdravotními problémy, neupravení, cítit jsou zdaleka, jediná kultura je nákup bůčku v supermarketu... Pak jsou druzí, kteří místo, aby si pořídili novou pračku, nechali udělat bezbariérovou koupelnu, kvůli příjemnější hygieně, střádají peníze do štruzoku a pak 300tisíc dají prvnímu, kdo se ji vetře do bytu. A teď dostanu námitku, jak se mají na západě dobře a jejich důchody jsou větší - stop, je to o přístupu a kdyby místo mega košů nákupu si pořídili dovču, někam vyrazili, něco zažili, upravili si byt či dům pro své pohodlí. Trošku dbali na své zdraví a ne stylem "beru prášky na srdce, ledviny, játra, záda, tlak" a denně dali malou procházku... Ano, samozřejmě jsou velmi vážně nemocní, ano jsou i ti kteří mají velmi mizerný příjem, ale ano jsou ti,kteří se tak špatně nemají a taky o sebe nedbají a to ani o duševní hygienu.

  superkarma: 0 14.11.2008, 07:37:18
 25. avatar
  [3] Meander [*]

  Nyotaimori: Ano ano ano

  Ne, nepodpořila.
  Povídám, že žádnou.
  Jistěže ano.
  Nejsou tak estetičtí jako opálení parchanti.

  superkarma: 0 14.11.2008, 00:54:02
 26. [2] Rikina [*]

  Nepodpořila. Ono to obvykle skončí u toho slavnostního předání šeku před kamerami, a na co konkrétně se ty peníze využily, to už se člověk nedozví. Pokud za tím nejde, a neotravuje, že by rád viděl nějaké vyúčtování. Když se nějakého dobere, z toho se zhusta dozví, že větší část peněz padne na propagaci a provoz nadace, a k těm, co tu pomoc měli dostat, dojde tak pětina z původní částky. V lepším případě.

  superkarma: 0 14.11.2008, 00:48:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme