Už nám nějaký čas není dvacet, a přesto chceme vypadat přitažlivě? Se zděšením zkoumáme každičkou nepatrnou vrásku, byť jen od smíchu? Víme, co stoprocentně zabere. Především musíme pleť preventivně chránit.

Vrásky se stávají postrachem žen přibližně v pětatřiceti letech. Do té doby si říkáme, že nám nic takového nehrozí, a v pozdějším věku zas, že zřejmě nezbývá než si zvyknout. Přitom moderní medicína a kosmetika zná už řadu způsobů, jak si především s mimickými vráskami poradit.

Příčina vzniku vrásek
První vrásky nemáme na koho svést, samozřejmě si za ně můžeme sami. Jsou to vrásky mimické a způsobují je naše emoce. Nejen mračení, naštvání a zlost, ale i smích zanechává na našem obličeji vodorovné vrásky na čele, svislé mezi obočím a šikmé v okolí rtů a očí. A pracujeme se na nich pilně každý den.

Na vrásčitý obličej kolem čtyřicítky se připravte tehdy, když příliš holdujete slunění a opalování (i v soláriu) a kašlete na ochranu krémy s UV filtrem. Zrada spočívá v tom, že poškození kůže UVA a UVB paprsky se projeví až po několika letech, kdy se připojí i další příčiny stárnutí kůže, především snížená činnost hormonů. Zní to trochu jako přitažené za vlasy, ale o tvorbu vrásek se přičiní i zemská přitažlivost, která stahuje povolené rysy obličeje dolů.

Nepřátelé pleti
Smog, UV záření i my samy. Záření UVA, které poškozuje kolagenová vlákna a je zodpovědné za předčasné stárnutí kůže, ničí pleť stejně v zimě jako v létě. Proto je nutné si ověřit, zda denní krém nebo make-up obsahují UV filtr. Smog i UV záření jsou zodpovědné za vznik volných radikálů, které zanechávají na pleti neblahé stopy. Před smogem ochrání speciální „city“ krém, ale stačí i běžný hydratační krém, jen ho nesmíte zapomínat ráno použít.

Co s mimikou?
Botulotoxin (Botox nebo Disport) se vpichuje do nervu, který ovládá sval. Ten po vpichu na určitý čas (asi 6 měsíců) ochrne, sval se nestahuje a vráska se vyhladí. Jak snadné!  Skvěle tak „vyzmizíkujete“ mrzuté vrásky u kořene nosu, na čele nebo na horním rtu. Ale vy si nechcete dobrovolně nechávat vpichovat do své tváře jed? Nemusíte! Dnes už si na trhu vyberete skvělé krémy vyhlazující mimické vrásky stejně dobře.

Speciální krém uvolní stažené svaly, účinná složka z mikrovlákna vrásky vyplní, zamaskuje a další účinné látky (mimojité vitamin A) podporují regeneraci a pružnost pleti. Krémy se používají ráno a večer. Jiné prostředky zas obsahují rostlinný fytokomplex – kyselinu boswelovou – získávanou z přírodní pryskyřice.  Ta působí proti kontrakci fibroblastových vláken v kůži, a tím proti vzniku a prohlubování vrásek. Krémy se nanášejí masáží – roztíráním od středu obličeje a krouživými pohyby po tvářích.

Nenatírejte – masírujte!
Proměňte každodenní „krémování“ v jemnou rychlou masáž. Později získáte zručnost, takže to rozhodně nebude ztráta času. Dermatologové z kosmetických laboratořích totiž zjistili, že proto, aby se plně projevil účinek krémové substance, je třeba mu trochu pomoci. Masáží se krém rychleji vstřebává, ale hlavně se při ní obličejové svaly a pokožka naprosto uvolní. Když vám například v kosmetickém salonu ošetří pleť krémem proti vráskám, většinou pak ještě jeho účinky znásobí použitím ultrazvuku. Efekt ošetření je úžasný. Pro domácí ošetření je ideální masáž vlastními prsty, například podle asijského způsobu.

Asijská masáž
Hmaty jsou velmi jednoduché, masáž můžete používat jak při čištění obličeje, tak i při nanášení krému.
1) Na čele začněte mezi obočím opisovat ukazováčky pravé i levé ruky malé kroužky. Další tah vede po tvářích od brady a zpět. Poslední hmat masíruje mimické svaly kolem úst.
2) Prostředníčkem opište velký oblouk od kořene nosu až ke spánkům. Masáž kolem očí provádějte velmi jemně spojenými prostředníčky a prsteníčky od nosu k vnějšímu koutku oka.
3) Lehké poťukávání prsty povzbudí krevní oběh v pleti tváří. Plochu tváří si rozdělte na čtyři části a poťukávejte ji dvěma prsty od lícních kostí směrem k nosu. Opakujte šestkrát.
4) Pro uvolnění hlaďte obličej čtyřmi prsty od brady k uším a od nosu přes tváře. Pod očima od vnitřních k vnějším koutkům od hranice vlasů ke spánkům.


Kolagen nebo krém?
V průběhu stárnutí se pleť ztenčuje a ztrácí pevnost a pružnost. V důsledku UVA paprsků ubývá v pokožce kolagen, který ji zevnitř vyplňuje. V plastické chirurgii se kolagenové injekce používají k vyplňování vrásek nebo k modelaci rtů, ale zákrok je třeba po čase (půl rok) opakovat.

Jsou ale i jiné možnosti. Kosmetičtí „mágové“ si už také umí poradit. Na trhu se objevují vyhlazující krémy obnovující tvorbu kolagenu a elastinu v pokožce a podporující tvorbu nezbytných hydroproteinů.

Už jste někdy podstoupila nebo plánujete estetický zákrok na vašem obličeji? Pokud ano, jaký? Co vám na vašem obličeji vadí nejvíc? Zásadně odmítáte jakékoliv vylepšení? Nebojíte se ztráty přitažlivosti?

Reklama