Dlouhé podzimní a zimní večery jsou jako stvořené pro chvíle domácí pohody, ať už ve společnosti blízkých či třeba knihy a šálku čaje nebo sklenky vínka. Chladné počasí rovněž nutí zamyslet se nad tím, jaký typ topení do interiéru zvolit.

Kromě klasického plynového či elektrického topení je alternativou vytápění na obnovitelné zdroje. Krbová kamna z vašeho obývacího pokoje rázem vykouzlí to nejpříjemnější místo na světě. Pohled do sálajícího ohně je skutečným balzámem na duši a postará se o nejednu romantickou chvilku. Krbová kamna navíc místnost rychle a levně vytopí. V nabídce je velké množství nejrůznějších typů krbových kamen, od těch nejjednodušších až po elegantní a stylové kousky. Podle čeho byste se měli řídit při výběru modelu a na co byste si měli dát pozor?

kamna

Krbová kamna a krbové vložky se hodí do všech typů příbytků – lze jimi vytápět chaty, chalupy, byty, staré domy i novostavby. Podmínkou je však vhodný komín. Jeho výška a průměr totiž rozhodují o tom, jaký objem vzduchu zvládne odvést, a tudíž jak výkonná kamna si můžete pořídit. Dalším kritériem, které je třeba mít na paměti, ještě než se začnete rozhodovat, jaký typ krbových kamen či krbové vložky zvolit, je stav podlahy. Nejlepším řešením je nechat si přímo od odborníka zkontrolovat, zda má podlaha dostatečnou nosnost. Kamna musí bezpodmínečně stát na nehořlavém materiálu. Ideální je proto například dlážděná podlaha. Pokud je chcete umístit například na plovoucí podlahu či jiný hořlavý materiál, musíte pod kamna dát izolační podložku z plechu či skla. Pro zajištění bezpečného provozu by měla podložka přesahovat rozměry kamen alespoň o 10 cm ze stran a zezadu, a alespoň o 30 cm zepředu. Při plánování umístění kamen myslete i na to, aby stály v dostatečně velké místnosti – v jejich blízkosti by kvůli bezpečnosti neměl být nábytek. Rovněž posezení či stůl není kvůli přílišnému sálání horka vhodné umísťovat blíže než přibližně 2 m od kamen. Pokud vyřešíte tyto otázky, můžete pokročit k samotnému výběru kamen či krbové vložky.

Zvolit krbová kamna, či krbovou vložku?

Ve srovnání s klasickými krby a kamny jsou krbová kamna či krbové vložky jednoznačně funkčnější. Například co se týče tepelné účinnosti, v případě kamen na dřevo dosahuje 85 %, u peletových kamen až 98 %, zatímco u klasického otevřeného krbu je to pouze 15 %. Krbová kamna jsou zároveň nenáročná na prostor a snadno se instalují (na rozdíl od komplikované výstavby krbu do již hotových příbytků). Jejich dalšími výhodami jsou praktičnost, úspora peněz díky nízké spotřebě paliva a šetrnost k životnímu prostředí. Většina z nich je totiž budovaná pro topení pevnými palivy, která patří k nejlevnějším zdrojům tepla. I to je jeden z důvodů, proč se krbová kamna či vložky těší narůstající oblibě. Při správném zacházení a údržbě vám mohou vydržet až desítky let. Jsou skladná a vejdou se i do menších obývacích prostor.

kamna

Díky velkému výběru nejrůznějších typů mohou sloužit i jako efektivní doplněk vašeho interiéru. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Hlavní výhodou krbových kamen je oproti krbovým vložkám snadná a rychlá instalace. Kamna si stačí přivézt, připojit kouřovodem ke komínu a můžete začít topit. Naproti tomu krbové vložky je nutné obestavět a případně i obložit, s čímž se pojí další práce a výdaje. Oba typy můžete používat jednak pro občasné vytápění, a pokud si pořídíte typ s výměníkem, poslouží i jako hlavní zdroj topení. Teplovodní výměník je zařízení, které lze zabudovat do vnitřku kamen či vložky a napojit na něj teplovodní trubky, které rozvádějí teplo do radiátorů a umožňují tak vytopit celý dům. Krbovou vložku s výměníkem můžete vložit i do staršího otevřeného krbu, čímž zvýšíte jeho účinnost. Krbové vložky jsou výkonnější než krbová kamna, a proto mají vyšší nároky na průměr a výšku komínu. Jejich nevýhodou může být vyšší pořizovací cena. Jejich vyšší výkonnost je podmíněna větší spotřebou paliva, proto je proti krbovým kamnům potřeba počítat i s vyššími náklady na jejich pořízení. Krbová kamna jsou sice méně výkonná, ale jejich pořízení i provoz vyjde levněji. Navíc se hodí i do příbytků s komínem o menším průměru.

Krbová kamna Krbové vložky
+ jednoduchá a rychlá montáž + vyšší výkon (3–35 kW)
+ nižší cena (od 15 000 Kč) - vyšší cena (od 20 000 Kč + výdaje na obestavbu a obložení)
+ menší požadavky na prostor + lze je použít do stávajících krbů (zvýšení výkonu)
+ menší požadavky na komín - vyžadují komín s větším průměrem
+ nižší spotřeba paliva (1,5–3 kg/hod.) - větší spotřeba paliva (3,5–4 kg/hod.)
- menší výkon (2–20 W)  

Při rozhodování, zda si pořídit krbová kamna, nebo krbovou vložku, si především ujasněte, co od nich očekáváte – k jakému účelu by vám měly sloužit a jak často je budete používat.

Čtěte také:

Reklama