Bulvár

Krása jí zachránila život

Osud Hany Krupkové, ženy, z níž atraktivní vzhled učinil agentku tajných služeb, vypadá jako ukradený z filmového scénáře. Možná kdyby se neodehrával za druhé světové války, nebyly by důsledky tak hrozné. Pro ni bylo asi nejhorší to, že muž, kterého zachránila před smrtí na popravišti nebo v koncentračním táboře, ji nakonec opustil.

Pokud by se Hana Krupková narodila třeba v dnešní době, mohla by se stát třeba  herečkou či modelkou. Její smyslná krása si podmaňovala muže všech věkových kategorií. V Pardubicích, kde žila, patřila mezi vyhlášené krásky. Podle svědectví pamětníků jí sice zájem mužů lichotil a uměla ho využít, ale její jediná láska byl pro ni muž Václav Krupka - důstojník tehdejší československé armády. Po obsazení Československa se snažil o emigraci, ale nepovedlo se, po demobilizaci musel pracovat ve východočeských elektrárnách.

Mezi Haniny důvěrné přítelkyně patřila i Taťána Hladěnová, právě ona přivedla manžele Krupkovy k Alfrédu Bartošovi. Tento muž se v roce 1942 tajně vrátil z Anglie, aby v rámci výsadku Silver A vytvořil podmínky pro další parašutistické akce. Bartoš nabídl Václavovi, aby se aktivně podílel na odbojové práci a tatáž nabídka platila i pro jejich manželky. Obě ji přes odpor svých manželů přijaly.

Silver A slavila v průběhu několika dalších měsíců úspěchy, navazuje spojení s odbojáři a parašutisty z výsadku Out Distance a Anthropoid. Bartoš ale nedodržuje základní pravidla utajení, stýká se se svou matkou a tetou, chodí ven jen s falešným knírem a brýlemi. Také se zastaví za svou předválečnou snoubenkou Věrou Junkovou a sdělí jí, že je mezi nimi konec. Dívka se neúspěšně pokusí o sebevraždu, nicméně celé její příbuzenstvo o Bartošově přítomnosti ví… A aby toho nebylo málo, do Bartoše se zamiluje ještě Taťána Hladěnová, a když ji její manžel přístihne s milencem v naprosto jednoznačné situaci, začne jít do tuhého. Osobní spory začínají ohrožovat práci celého odboje.

Hana Krupková pracuje  pro odboj jako spojka. Díky své kráse a šarmu získává spoustu informací a má přístup k důležitým lidem. Osudový úder přichází  27. května 1942, v tento den je v Praze spáchán atentát na úřadujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Odbojáři jsou zaskočeni, věděli sice, že výsadek Anhropoid má zvláštní úkol, nicméně netušili,  o co přesně půjde. Začíná se jich zmocňovat panika a ta sílí společně s tím,  jak narůstá řádění Němců – popravy, vyhlazení Lidic, masové zatýkání ...

Krupkovi společně s Bartošem mají plán na útěk do Švýcarska, ale než jej stačí realizovat, ocitají se ve spárech gestapa. Karel Čurda – člen výsadku Out Distance – ve snaze zachránit si život, při výslechu udal tajné policii, koho mohl. V bývalém Bartošově bytě nacisté objevují i milostné dopisy Táni Hladěnové, která je okamžitě zatčena, a následují Krupkovi… Hladěnovi končí na popravišti, Alfréd Bartoš spáchal sebevraždu, když se ho snažili zatknout.

Václav a Hana jsou přemístěni do Petschkova paláce. Jejich věznitelé jim nedovolí žádný kontakt. Hana se musí zúčastnit identifikace padlých parašutistů, je to její první přímé setkání se smrtí. Bylo jí tehdy něco málo přes dvacet. Střídavě ji drží v samovazbě na Pankráci, v Pardubicích, dva měsíce v Terezíně a pak opět na Pankráci. Vystrašená, nicméně stále půvabná Hana se zalíbí vysoce postavenému důstojníkovi pražského gestapa Wilhelmu Schultzovi. Ten dostává na starosti její případ a naznačí jí, že je ochoten pro ni leccos udělat. Pokud bude patřičně vstřícná, samozřejmě. V archivech ministerstva vnitra se dochovalo přímé svědectví Hany Krupkové v její výpovědi pro StB: “Dal mi přinést jídlo, kávu a cigarety, načež mezi námi došlo k intimnímu styku. Sliboval mi záchranu a říkal, že se z toho pokusí dostat manžela.” A Schultze splnil slib, i když vůbec nemusel.

Hana po osobní audienci u K. H. Franka získává částečnou svobodu, ale musí přistoupit na další spolupráci s gestapem. Její muž si mohl vybrat – vstup do SS nebo koncentrační tábor. Paní Hana ještě alespoň pro svého milovaného Václava zařídila, že ho pošlou do koncentračního tábora Flossenbürgu místo do původně plánovaného Matthausenu. Tady by zcela jistě nepřežil.

Ihned po osvobození je Hana zatčena, krátce sdílí celu s  herečkou Lídou Baarovou. Prokážou jí sice, že byla nasazena do továrny Waltrovka v Jinonicích, ale nikoho neudala. Po návratu do země je zatčen i Václav Krupka, který už tušil, že Hana pravděpodobně s Němci za války spolupracovala. On nakonec vyvázne bez trestu. Hana je ale odsouzena ke třem letům vězení. Zdrtí ji až to, že se s ní Václav rozvádí. Paradoxně Hanu soudí lidé, kteří se v průběhu války do žádného odboje nezapojili. Nikdo také nepřihlédl k tom, že gestapu neřekla zdaleka vše, co mohla…

Hanu později vyděsí informace o tom, že se chystá revize jejího procesu. Její bývalá spoluvězenkyně z Pankráce na ni nachystá past. Slíbí jí zařídit útěk za hranice, ale je to zpravodajská hra StB. Její pracovníci zatknou Hanu na hranicích a následně jí sdělí, že byla odsouzena k deseti letům těžkého žaláře a vyvázne jedině, když s nimi bude spolupracovat. Atraktivní a okouzlující ženy jsou totiž pro každou zpravodajskou službu v každé době cenným artiklem.

Už podruhé se ocitá v náruči zpravodajské služby a ta jí zařídí život pod falešným jménem. Jako Jana Králová pracuje pro komunistickou Státní Bezpečnost až do chvíle,  kdy se v Praze na Náměstí Republiky náhodně potkává se svým bývalým manželem. Tímto odhalením ztrácí pro StB hodnotu. V roce 1955 je její proces podroben revizi a získává zpět svou identitu, oficiálně pracuje jako tajná agentka až do roku 1961. Před svou minulostí se pokusí ještě jednou utéci, na konci šedesátých let odchází do západního Německa a s nikým z bývalé vlasti se nestýká. Hana Krupková zemřela v roce 1997.

 Na první fotografii je Václav Krupka.
 Fotografie č. 2 - svatba Hany a Václava Krupkových
 Na třetí fotografii Hana Krupková


 
Zdroj: Archiv Jaroslava Čvančary

   
05.05.2005 - Společnost - autor: Eva Rajlichová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [100] Vivian [*]

  ishi: KL je Konzentrationslager?

  superkarma: 0 07.05.2005, 17:38:43
 2. avatar
  [99] Jupíí [*]

  Já to vidím tak, že ona ve dvaceti vědomě riskovala život. Za nás , za šťastnější budoucnost. Zapojila se odboje, sice možná poloamatérsky, nicméně musela počítat s rizikem .
  Většina po válce oslavovaných hrdinů měla to "štěstí", že nepřežili. Jinak by povětšinou taky skončili v komunistických vězeních, případně v komunistické straně jako prominenti . Těžko vyčítat slabost, doba byla šílená .

  superkarma: 0 06.05.2005, 08:29:20
 3. avatar
  [97] Lentilka [*]

  krásný článek, který se čte jedním dechem

  superkarma: 0 06.05.2005, 00:22:37
 4. avatar
  [94] Libča [*]

  Mila zeno-in vice takovych clanku fakt.. uzasny..... to jsem cetla jednim dechem

  superkarma: 0 05.05.2005, 19:39:56
 5. avatar
  [92] Ťapina [*]

  Mě spíš při čtení napadlo, jestli vůbec ještě dneska máme nějaký ideál krásy, nebo je dnešním ideálem jenom tuna líčidel na ksichtě? Je dneska ještě v nějakém městě "vyhlášená kráska"?

  superkarma: 0 05.05.2005, 16:35:29
 6. avatar
  [91] Aja [*]

  Susina: O tom už je taky pár knih a filmů

  superkarma: 0 05.05.2005, 14:45:47
 7. avatar
  [90] Susina [*]

  Aja: Bartoš byl neopatrnej, asi z hlouposti... mně spíš zaujalo, že jí pomohl ten gestapák.. sice stylem něco za něco, ale splnil, co slíbil..

  superkarma: 0 05.05.2005, 14:40:02
 8. avatar
  [89] Aja [*]

  Nechápu, že vám nevadí ten Bartoš...

  superkarma: 0 05.05.2005, 14:35:11
 9. avatar
  [88] Susina [*]

  femme: no já vím, že mluvíš o obličeji.. však postavu Hany Krupkové nevidíme, tak ji nemůžem hodnotit.. ale stejně platí, že jsou jiná měřítka krásy.. přišlo mi mejlem kdysi srovnání Playmate roku někdy od začátku 60 let dodnes.... naprosto rozdílné typy jak obličejem, tak i tvarem postavy, výškou... prostě je to jiné..podívej na Marilyn Monroe.. nemyslím, že by to byla nějaká zvláštní krasavice, ale tenkrát byla prostě idol.. dnes by se svojí postavou na Missí soutěž rozhodně nemohla...

  superkarma: 0 05.05.2005, 14:31:24
 10. avatar
  [87] femme [*]

  Susina: já nemluvím o postavě, ale o obličeji krasavice byla Adina Mandlová nemyslím si, že by byly anorektičky u mužů moc žádaný občas se najde nějaký, kterýmu se líbí, ale většina mužů má vedle sebe ráda ženu, která vypadá jako žena a ne jako ramínko na šaty

  superkarma: 0 05.05.2005, 14:23:33
 11. avatar
  [86] Susina [*]

  Lhasa: tobě určitě, ale mně moc lichotíš...

  superkarma: 0 05.05.2005, 14:22:25
 12. avatar
  [85] Lhasa [*]

  Susina: Rubens měl vyloženě otylý modelky Nám dvěma by, hádám, stačil Škréta

  superkarma: 0 05.05.2005, 14:20:10

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [84] Susina [*]

  Lhasa: to si piš... byla bych model pro Rubense jedna báseń.. a chodily by se na mě dívat budoucí generace do galerie a na moje stehna na obraze by přihazovali na aukcích..

  superkarma: 0 05.05.2005, 14:16:07
 2. avatar
  [83] Lhasa [*]

  Susina: Baroko by bodlo, viď?

  superkarma: 0 05.05.2005, 14:14:05
 3. avatar
  [82] Susina [*]

  Lhasa: škoda, že se taky neplatí za macatý pyhele.. kolik peněz já bych ušetřila...

  superkarma: 0 05.05.2005, 14:12:49
 4. avatar
  [81] Lhasa [*]

  Susina: A za takový rty se dneska platěj tisíce

  superkarma: 0 05.05.2005, 14:08:25
 5. avatar
  [79] Susina [*]

  femme: každá doba má svý měřítka krásy... já jen můžu litovat, že už neletěj bokatý macandy s pořádnýma stehnama, jako to vidím třeba na fotkách holek v minišatečkách ze 60. let.. tenkrát bych měla šanci, ale v dnešní době anorektiček coby ideálu krásy jsem totálně out....

  superkarma: 0 05.05.2005, 14:03:55
 6. avatar
  [78] femme [*]

  tak to já si teda krásu a atraktivní ženu představuju jinak

  superkarma: 0 05.05.2005, 13:59:24
 7. avatar
  [76] Markýza [*]

  Susina:
  Aja: to neřeš

  superkarma: 0 05.05.2005, 13:25:01
 8. avatar
  [75] Aja [*]

  Markýza: Nemůžeš napsat ani to ...asi bych... Nikdo nemůže předpokládat, co by udělal, KDYBY...

  superkarma: 0 05.05.2005, 13:21:02
 9. avatar
  [74] Susina [*]

  Markýza: no vidíš, a neobviňujeme tě ze zrady na nás...

  superkarma: 0 05.05.2005, 13:11:30
 10. avatar
  [72] Markýza [*]

  Susina: pst - nikomu to neříkej, já jsem zvláště tajný agent placený redakcí za to, aby se rozproudila debata a tím klikání na jednotlivé články - ale fakt je to super tajná operace

  superkarma: 0 05.05.2005, 13:08:52
 11. avatar
  [71] Rybulka [*]

  Susina: Přesně! On je asi velkej rozdíl podepsat jim nějakej papír anebo konkrétně kdyby jí ukázali člověka s tim, že ho před jejíma očima zastřelej. Víme úplný houby, jak to bylo konkrétně!

  superkarma: 0 05.05.2005, 13:07:35
 12. avatar
  [70] Susina [*]

  Markýza: já jsem z článku nepochopila, co konkrétně udělala, že bych z toho mohla dovozovat, že zradila...

  superkarma: 0 05.05.2005, 13:06:04
 13. avatar
  [69] Susina [*]

  Markýza: ale ona přece neměla na výběr - zachráníš manžela, ale zastřelíme toho a toho.. tak to snad nebylo, nebo jo???
  i když si myslím, že máma je schopná pro záchranu dětí udělat cokoli....

  superkarma: 0 05.05.2005, 13:04:46
 14. avatar
  [68] Markýza [*]

  Susina:

  superkarma: 0 05.05.2005, 13:02:57
 15. avatar
  [67] Rybulka [*]

  Nechcete už toho nechat?
  Markýzo, ono v tom článku vůbec není napsaný, co konkrétně udělala jestli někomu konkrétně ublížila! Tohle je hrozný teoretizování!

  superkarma: 0 05.05.2005, 13:02:39
 16. avatar
  [66] Susina [*]

  Markýza: tady ale přece nešlo o poměr krásná ženská=zrádkyně....tady asi, myslím, srovnáváš nesrovnatelné.. já ji fakt za zrádkyni nepovažuju, spíš stejně jako spoustu jiných za oběť své doby... za oběť, o které se, na rozdíl od mnoha jiných, ví....

  superkarma: 0 05.05.2005, 13:00:20
 17. avatar
  [65] Markýza [*]

  Susina: nejsem si jistá, že bych byla schopná zachraňovat své dítě za cenu utrpení pro jiné. Asi bych byla schopná pro záchranu života svého dítěte zemřít, ale těžko zradit.

  superkarma: 0 05.05.2005, 12:55:59
 18. avatar
  [63] Markýza [*]

  Lhasa: spíš proto, že jsem si dovolila říct, že ač byly krásnější, tak nebyly špionky a zrádkyně

  superkarma: 0 05.05.2005, 12:53:57
 19. avatar
  [62] Susina [*]

  Mahara:
  asi bych taky udělala cokoli, kdybych tím měla zachránit manžela a dítě..

  superkarma: 0 05.05.2005, 12:53:52
 20. avatar
  [61] Lhasa [*]

  Markýza: Asi tady většina diskutující dovozuje, že ji odsuzuješ, protože jsi napsala, že tvoje babičky (na rozdíl od Hany Krupkové) nebyly zrádkyně a špionky

  superkarma: 0 05.05.2005, 12:50:19
 21. avatar
  [60] Markýza [*]

  Mahara: pokud to dobře čteš, neřekla jsem nikde, že ji odsuzuju, prostě mám na tu věc jiný názor.

  superkarma: 0 05.05.2005, 12:44:59
 22. avatar
  [58] Rybulka [*]

  Mahara: Moc dobře jsi to napsala

  superkarma: 0 05.05.2005, 12:42:46
 23. avatar
  [56] marcellina* [*]

  taky chvalim clanek

  superkarma: 0 05.05.2005, 12:10:44
 24. avatar
  [52] Markýza [*]

  Karol: já ji neodsuzuju, řekla jsem, že sama nevím jak bych se zachovala, ale když si vzpomenu na babičku, která zůstala sama bez střechy nad hlavou se třema malýma dětma - tete měla čtyři roky, táta osm, a musela se o ně postarat, a všechno jenom proto, že si někdo potřeboval zachránit krk.
  Říkám, neodsuzuju, ale vím jaké to bylo na druhé straně.

  superkarma: 0 05.05.2005, 11:59:01
 25. avatar
  [51] Rybulka [*]

  No hlavně po válce tady byl takovej bordel, a dlouho, že bůhví, jak to všechno bylo. Neodvažovala bych se nikoho posuzovat.
  Upřímně, jak jsem četla ten článek, tak jsem čekala, jestli se holka radši nezabila. No, nezabila, ale život to asi moc žůžovej nebyl...

  superkarma: 0 05.05.2005, 11:54:13
 26. avatar
  [49] Markýza [*]

  Lhasa: mě to povídej

  superkarma: 0 05.05.2005, 11:52:24
 27. avatar
  [48] Markýza [*]

  Susina: kdyby nešel byl zrádce - svého národa

  superkarma: 0 05.05.2005, 11:51:33
 28. avatar
  [47] Lhasa [*]

  Markýza: Ono po únoru šlo o život úplně stejně jako za války... A bylo to o to nechutnější, že vrazi byli tuzemští

  superkarma: 0 05.05.2005, 11:49:52
 29. avatar
  [46] Susina [*]

  moje babi si po válce straště vytrpěla za to, že si vzala Rakušáka, ředitele u Bati, který se počátkem 30. let přihlásil k německé národnosti a tudíž musel k wehrmachtu.. Nic nepomohlo, že babi celou válku schovávala partyzány, pomáhala, kde mohla.. po válce jí komunisti sebrali barák a i šestnáctiletým synem, mým strejdou, byli několik let zavření...maminka, tehdy sotva desetiletá, musela žít několik let u příbuzných, samozřejmě nemohla pomyslet na žádné studium, povolili jí jen dvouletou účetní školu..
  tak posuďte - byl můj děda zrádce, když on, zapřisáhlý odpůrce jakéhokoli válčení, musel k wehrmachtu jen proto, že byl německé národnosti??

  superkarma: 0 05.05.2005, 11:49:32
 30. avatar
  [45] Markýza [*]

  Karol: co - co?

  superkarma: 0 05.05.2005, 11:48:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme