Výjimečný zážitek z dětství má čtenářka Samečka. A teď se s námi o něj podělila. Dozvíte se, co všechno se dá najít na skládce. A jak to pak dopadá!

Věřím, že to pro dítě musel být zážitek. My jsme jednou na skládce našli tužky a pastelky, a mamka nám je taky vyhodila... Moc Vám děkuju za příspěvek, milá Samečko, a přeju krásný den.


Zdravím všechny třídiče odpadu na tomto serveru!

Nikdo z vás určitě nemá vztah k odpadu od tak útlého dětství jako já.

Jsem třídič a to celkem poctivý. Můj manžel občas kroutí hlavou a snaží se spočítat, kolik vody vyplýtvám na vymývání plastových kelímků, které poctivě házím do pytlů s plastem. Minulý týden jsem ječela z balkonu jak Viktorka u splavu na nějakého homelesáka, který větví lovil z kontejneru na sklo flašky a rozbíjel je kolem. Kousíček dál je ale dětské hřiště a kdyby dotyčný nebyl opilý tak, že jen tak - tak stál na nohou,snad bych mu dala i něco na zub. Očividně ale chtěl spíš jít prodat láhve a směnit je za plné nějakého alkoholu... V rohu lodžie mám velkou plastovou nádobu na uzávěry z pet lahví a ty nosím poctivě do charitativní sbírky pro postižené děti. Kořeny toho všeho mám v sobě určitě od nezapomenutelné příhody z mého dětství.

Když jsem byla malá, bydleli jsme v domku a sousedi měli stejně starou dcerku. Byly jsme kamarádky na život a na smrt. No, na smrt - spíš na zabití. Naše hry byly bezbřehé a naše fantazie se vznášela v oblacích. Proto nás také tatínci často lovili v potoku a zachraňovali s žebříky u stromů, odkud se nám nedařilo slézt.

Jednou Broňa ohromeně oznamovala, že byla s rodiči na procházce pěšky až ve vinohradech a cestou viděla úžasnou věc. A že tam musíme zajít. Vyrazily jsme a já nechápala, proč s sebou vlečeme velikou kabelu Broniny maminky. Přišly jsme na konec vesnice, kde se rozkládala a smrděla skládka odpadu. Bronička mě však neomylně vláčila tím marastem a s každým „úlovkem“ pištěla radostí. Svým nadšením nakazila i mě a tak jsme měly za chvíli tašku plnou. Čeho? Flaštiček a nádobek, pohárků a mističek, protože jsme rozhodly, že si budeme hrát na obchod a to budou všichni čumět! Měly jsme asi šťastný den, protože já najednou uviděla v tom, odpusťte ten výraz, bordelu, zelený papírek, jež se zoval stokoruna. Objímaly jsme se špinavýma rukama, jásaly a úprkem letěly do potravin na nákup. Víte, kolik bylo tenkrát za stovku bonbónů?! Uvalily jsme to všechno a následně rozsypaly do nádherných mističek a kelímků ze skládky. Já navrhla, že můžeme mít i voňavkářský krám (to mi zůstalo, nehorázně ujíždím na parfémech) a obě jsme přinesly všechny voňavky našich maminek a stříkaly vehementně do těch lahviček, co jsme ukořistily na smetišti, aby hezky voněly. Mezitím jsme náruživě nakupovaly v tom našem krásném obchůdku a konzumovaly dobroty zakoupené za nalezenou stovku. Nepřejte si vidět ten masakr, když přišla máma domů. Výkřiky: „Kde jste to vzaly?! Vy špindíry! Ježíííši, to je smrad! Nejezte ty bonbony z toho hnusu, vy vepři!“ se rozléhaly do široka daleka. Máma nás flákala, hlava nehlava, bylo jí jedno, jestli mlátí mě nebo Broňu. Ve druhém kole nám nabila taktéž její maminka a pak nás tyto dvě krkavčí matky narvaly do dětské vaničky na dvoře, protože nás ani jedna nechtěla, považte, umýt v koupelně! Aby toho nebylo málo, přišly naše babičky a dožadovaly se umýt nám vlasy petrolejem, prý kdybychom měly vši! Naštěstí se nás matičkám zželelo a tuto středověkou procedúru jsme absolvovat nemusely. Všechno zboží i naše cukroví ovšem letělo do popelnice a já se skomírající nadějí nesměle špitla,že jsme si ho mohly opláchnout ve vodě a..... Načež mi máma břinkla poslední facku a poznamenala, že si myslela, že jednou budu paní doktorka a já zatím spěju k povolání popeláře.

Takže tehdy se to asi stalo, od té doby oplachuju a třídím... Akorát u toho už nesmrdím!

Samečka

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma dnešního dne: Odpady a odpadky

  • Máte doma hodně odpadků?
  • Třídíte doma odpad?
  • Máte kontejnery na tříděný odpad blízko bydliště?
  • Co vám nejvíc vadí?
  • Jaké máte zkušenosti s odvozem odpadků?

Napište mi, budu se těšit na vaše příspěvky a budu ráda, když pošlete i fotky. Jedna z vás opět dostane dárek, tentokrát krém BB od Oriflame (SPF 30) a doplněk stravy Bioaktivní Beauty. Pište do dnešních 14.30 hodin na adresu redakce@zena-in.cz, heslo je ODPAD. Předem děkuju!

bb

Reklama