.

Královský hrad Točník a vypelichaný medvěd

Cestování

Královský hrad Točník a vypelichaný medvěd

Na Točník vás zve čtenářka Tana M. Prožila zde krásné chvíle, v okolí hradu je nezapomenutelná příroda a městečko Žebrák s dalším hradem. Jen ten vypelichaný medvěd by v příkopu být nemusel...

Tématem jsou dnes hrady a zámky. Další pozvánku zaslala čtenářka Tana M., tentokrát na Točník.


Výlet na hrad.

Když byli děti malé učila jsem je poznávat krásu naší matičky země, krásu naších hradů i zámků. Bylo to období na které ještě dnes s vláhou v oku vzpomínám. Posbírali jsem 107 známek do turistické knížky... ale když se dělal po létech pořádek, knížka se vyhodila. Nikdo s rodiny o ní neměl zájem. Výlety na naše hrady a zámky byli kdysi levnou zábavou a poučením pro všechny. Vloni když mi přijela rodina ze zahraničí, v podstatě nemohlo 9 členů 2 rodin navštívit Konopiště, protože vstupné by přesáhlo 2... tisíce. Rada starších rozhodla, že na zámek půjdou, jen-nejstarší a nejmladší a až se ze zámku vrátí, všem povyprávějí, co tam viděli. My ostatní si budeme prohlížet zámeckou zahradu a místní okolí. Návrh byl jednoznačné přijat, bez komentářů a pěstních soubojů.... ale o tom nechci psát.

tocnik

Můj nejoblíbenější hrad je hrad Točník, nejen proto, že jsem tam zažila moc hezké chvíle se svým milým, ale i proto, že v okolí hradu je nádherná příroda, vše obestřené historií. To že je hrad Točník, královským hradem Václava IV. z konce 14 století, ví skoro každý, kdo brouzdá po českých hradech. Hrad byl později upraven nejen renesančně ale i barokně. V 17 století byl hrad zcela opuštěn. V roce 1923 se stal majetkem klubu českých, turistů postupně byl opravován a zpřístupňován. Na hradě Točník jsou 2 expozice, královský palác a hradní muzeum. Velký palác s výzdobou, západní vstupní brána, padací most, hranová věž s vyhlídkou. Největší zajímavostí a turistickým lákadlem je rekonstruované zastřešení Velkého paláce. Turistickou atrakcí má být i vypelichaný *chudák medvěd* v hradním příkopu. Divím se, že ještě nezasáhli ekologičtí aktivisté. Já by jsem byla první, která by aktivisty podpořila.

Z hradu Točník vede cesta kolem dalšího hradu Žebrák.... V městečku Žebrák, je na náměstí kouzelný domek z 15. století, a sídlí tam čaroděj, co míchá mastičky proti všem bolestem a má taky virguli. Mastičky na klouby jsou opravdu účinné, stará receptura a skutečně pomáhají. Přísahám.

Vyjeďte si na hrad Točník, budete spokojení s mojí nabídkou.

Kamenný klíč od hradu může být Vaším průvodcem na celý život.

Tana M.

Pozn. red.: Příspěvek neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne (které jste chtěly) 16. srpna 2011: Hrady a zámky, kde to frčí!

Posílejte mi své tipy na hrady a zámky, kam byste chtěla pozvat ostatní čtenářky na výlet, nebo třeba na nějakou konkrétní akci.

Pozvánka musí obsahovat...

 • Jméno hradu či zámku
 • Stručný popis cesty
 • Důvod, proč tam čtenářky zvete
 • Doušku z historie místa

Otištěn bude vždy pouze jeden tip na jedno konkrétní místo. Zasílat příspěvky na toto téma můžete dnes (16. 8. 2011) do 15.00 hodin.

Vaše pozvánky očekávám na e-mailové adrese redakce (viz níže). Jednu z přispěvatelek ocením krásným dárkem: krásné publikace Na cestě po České republice 1. a 2. díl (nakladatelství JOTA).

na cestěna cestě

   
16.08.2011 - Tipy - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [2] kobližka [*]

  Na Točníku jsme byli vloni,medvěda jsem neviděla,ale užasla jsem nad původním dřevěným výtahem,nebo jeřábem

  superkarma: 0 16.08.2011, 22:32:46
 2. avatar
  [1] malvina [*]

  nevím  zda medvěd  již  neuhynul.Před pár lety měl opravdu namále. Nádherný  výhled do krajiny je z hradního nádvoří .

  superkarma: 0 16.08.2011, 12:32:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme