kašperk

I když počasí v posledních dnech není k milovníkům výletů zrovna shovívavé, jeden tip vám, pro případ, že by se nakonec přece jen umoudřilo, dáme. Jestli vás lákají hrady a zříceniny, a ty staré zvlášť, zajděte si na královský hrad ze 14. století - Kašperk.

Hrad Kašperk leží jihozápadně od Strakonic, nedaleko obce Kašperské hory, a na šumavskou krajinu shlíží z výšky 886 metrů nad mořem.

Možná nevíte, že název Kašperk je vlastně zkomolenina původního názvu Karlsberg (z němčiny Karlova hora). Hrad totiž nechal v roce 1356 založit Karel IV., a to hned ze tří důvodů. Měl sloužit k ostraze hranic s tehdejším Bavorskem, měl chránit zlatonosné oblasti Kašperských hor a v neposlední řadě byla nutná ostraha Zlaté stezky, důležité obchodní komunikace.

Dnes hrad slouží už jen jako turistická atrakce. Můžete si objednat komentované prohlídky, máte-li malé ratolesti, doporučujeme jej navštívit v době, kdy se tu konají speciální prohlídky pro děti. Ty jsou až do 28. 8. každý den mimo pondělí od 10.30 hodin a pak ve dnech  4. 9.–30. 10. každou sobotu od 14 hodin.

Přímo v areálu hradu můžete navštívit krámek se suvenýry a pohlednicemi. A pokud vám při výstupu na Kašperk vytrávilo, je tady i občerstvení.

Milovníky starých legend a pověstí určitě potěší, že na hradě se má zjevovat hned několik šumavských strašidel. I tajemná Swiza, psali jsme o ní ZDE.

Jak na Kašperk?

Máte na výběr z několika možností.  

Pešky: Můžete využít některou z turistických tras, které vedou z Kašperských hor.
Autem: Autem můžete pohodlně dojet na hlídané a samozřejmě též placené parkoviště. Odsud půjdete nenáročným terénem asi 1200 metrů. Ukazatele vás k hradu dovedou bezpečně. Tělesně postižení si však mohou dojet až přímo k hradu, kde je pro jejich auta zřízen malý parkovací prostor.
Autobusem: Zajdete si do Kašperských hor a dál budete pokračovat po některé z turistických tras. Nejbližší vlakové nádraží se nachází v Sušici.

Mapu si můžete prohlédnout ZDE.

Otevírací doba a vstupné

Duben: Soboty a neděle 10–17 hodin
Květen–červen: Denně mimo pondělí 10–17 hodin
Červenec–srpen: Denně mimo pondělí 9.30–18 hodin
Září: Denně mimo pondělí 10–17 hodin
Říjen: Denně mimo pondělí 10–16.30 hodin
28. 12.–1. 1. Denně 10–16.30 hodin

Vstupné na okruh Východní i na okruh Západně věže stojí shodně 60 korun pro dospělé a 45 korun pro děti, studenty a důchodce.

Oficiální stránky hradu najdete na www.kasperk.cz

lupa

Reklama