Dnes se vypravíme v pořadí už do čtvrtého královského města, do Chrudimi. Města ležícího na rozhraní Železných hor a Polabské nížiny. Společně s Hradcem Králové a Vysokým Mýtem byla Chrudim věnována Václavem II. Elišce Rejčce, později je Karel IV. daroval Elišce Pomořanské.

Dnes darujeme toto město vám, alespoň prostřednictvím následujících fotografií.

panoramachrudimi

panorama královského věnného města Chrudimi

Nad řekou Chrudimkou vzniklo patrně v 9. století hradiště jako jedno z center správy raného českého státu. První písemná zmínka o Chrudimi se vztahuje k r. 1055, kdy zde měl podle Kosmovy kroniky zemřít český kníže Břetislav I. Nejvýznamnějším mezníkem v novodobých dějinách města bylo úspěšné založení královského města Přemyslem Otakarem II. někdy před rokem 1276.
V období vrcholného středověku se Chrudim zařadila mezi přední města českého království. Od r. 1307 patřila s určitými přestávkami ke královským věnným městům, jež sloužila manželkám českých panovníků jako zdroj příjmů.
Tato tradice se udržela až do zániku habsburské monarchie v r. 1918.

Chrudim je příjemným místem, které stojí za to navštívit. Právem se řadí k nejkrásnějším a nejzajímavějším českým městům, zvaným královská věnná.

Příště: královské věnné město Vysoké Mýto

Poskytnuté fotografie: www.chrudimsky.navstevnik.cz

Související články:

Reklama