Bulvár

Královna Alžběta: Zlatý věk


Melodrama v luxusních kulisách – to by mohlo napadnout kritičtějšího diváka po shlédnutí filmu Královna Alžběta: Zlatý věk. Volné pokračování devět let starého snímku Královna Alžběta si sice hraje na historické dílo, s historií však nemá, jak už jsme si u podobných dílek mohli naneštěstí zvyknout, příliš společného.

 

 

 

 

 

 


Žonglování a nahatá královna

Pokroucená a zpřeházená kostra dějinných událostí, v nichž si režisér volně zažongloval nejen s daty, je opentlena patetickými scénami a milostným sentimentem. A aby si na své přišel i erotiky chtivý divák, předvede se mu sama královna v rouše Evině. Nějaký ten biceps nechá samozřejmě vykouknout i Clive Owen v roli královnina favorita Waltera Raleigha.


Galadriel v rouše britském

Asi nejtristněji ovšem působí sama královna. Cate Blanchettové se evidentně zalíbilo v roli LOTRovské Galadriel (nic proti ní, má svůj půvab) a tak si masku bledé a nádherné paní, hrozivé ve své moci a vznešené ve slávě, nasadila i pro tento film. Na závěr ji, pravda, okořenila johankovskou scénou v plátové zbroji, nad kterou by srdce milovníků projevů před nastoupenými šiky zaplesalo, jedinec jízdy koňmo a v plátech znalý však mohl jen úpět.

Záběry veskrze umělecké
Ale dost už bylo hanění. Ač to tak z předchozích odstavců možná nevypadá, Královna Alžběta: Zlatý věk není vysloveně špatný film. Obzvláště pokud milujete vizuální efekty. Dlouhé záběry na vlající závoje a hřívy koní, barevný kontrast pestrých rób a chladného kamene hradů a kostelů, světlo padající na tvář popravované Marie Stuartovny v podání Samanthy Morton, lodě na rozbouřeném moři, a především hořící španělská Armada – to jsou obrazy, které se, podkresleny strhující hudbou, vryjí do mysli.


Čeká nás éra pantomimy?

Nelze se však zbavit dojmu, že se moderní mainstreamová kinematografie vydává čím dál tím víc směrem k umění vizuálnímu a postupně opouští propracované příběhy a charaktery postav. Také herectví jako by se navracelo zpět k přehnanosti gest a výrazů až pantomimických a ustupovalo od „civilního“ ztvárnění hrdinů.

Pokud vám však tento mainstream vyhovuje, je Královna Alžběta: Zlatý věk tím pravým filmem pro vás. A milujete-li navíc přepatetizované a romantické scény, rozhodně si tento film nenechte ujít. V opačném případě spíše nedoporučuji.

A snad jen perlička na závěr – ač Filipovi II. schází habsburský pysk, je zkrátka... úžasný. Ale to se musí vidět.

Jaké filmy máte ráda Vy? Myslíte si, že je Královna Alžběta: Zlatý věk to pravé pro Vás? Viděla jste první díl? A jak se Vám líbil? Zaujala Vás Cate Blanchettová v roli Galadriel? Nebo si ji pamatujete z jiných rolí?

   
17.10.2007 - Kultura - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [8] Simba [*]

  idiska: spousta historických filmů se vymyká realitě .. viz Jan Hus, Jan Žižka ,... a další
  Na ten film kouknu ráda, nějakou historickou nepřesnost klidně odpustím, až budu chtít historickou přesnost, kouknu na dokumentární film

  superkarma: 0 20.11.2007, 13:32:58
 2. avatar
  [7] idiska [*]

  první díl byl super ...ale jak to tak čtu, tak nevím, nevím...mám ráda historické filmy, ale nesmí se vymykat realitě. ..ale zvědavost mi asi nedá

  superkarma: 0 21.10.2007, 13:34:20
 3. avatar
  [6] Solei [*]

  Nyotaimori: Mně to taky v první chvíli nenapalo. Pána prstenů jsem neviděla a vůbec mi to nechybí. Existenci této filmové série jsem zaregistrovala jenom proto, abych aspoň tušila o čem se to někteří lidé kolem mne vlastně baví.

  superkarma: 0 17.10.2007, 16:09:05
 4. avatar
  [5] ivana.kuglerova [*]

  batka:

  superkarma: 0 17.10.2007, 11:57:13
 5. avatar
  [4] Jaštěrička [*]

  batka: Dobrej pokus

  superkarma: 0 17.10.2007, 10:11:09
 6. avatar
  [2] batka [*]

  myslím, že Galadriel byla Lotrinská, ne Lotrovská královna

  superkarma: 0 17.10.2007, 08:47:16

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme