Erdelteriér je největším ze všech teriérů. A je i vzorem teriéří povahy. Přečtěte si o této akční rase v dalším pokračování našeho Atlasu psích plemen. Na výletě naběhá klidně 200 kilometrů a nebude mít dost...

Země původu: Velká Británie
Použití: teriér
Klasifikace podle FCI:

  • Skupina 3. Teriéři
  • Sekce 1. Velcí a středně velcí teriéři
  • Pracovní zkoušky volitelně
  • Celý standard FCI: Airedale terier (klikni)

Hmotnost: asi 25 kg
Velikost (v kohoutku):

  • Psi přibližně 58–61 cm
  • Feny přibližně 56–59 cm

Dožívá se: průměrně 13 let
Chovatelský klub: (www.airedale-terrier.cz)

terriér

Historie plemene...

Erdelteriér je ve Velké Británii původním plemenem; pochází z hrabství Yorkshire a plemeno bylo údajně pojmenováno po výstavě v Airedalu. Na této výstavě byla předváděna řada „pobřežních teriérů“ z údolí řek Wharfe, Calder a Aire. Celkový počet předvedených jedinců býval značný. Toto plemeno je největším z plemen teriérů a ztělesňuje všechny charakteristiky této skupiny psů. Bývá označován také jako král teriérů.

Erdelteriér má pozoruhodný čich a v Africe, Indii a Kanadě býval používán ke sledování, ve válečných dobách pomáhal Červenému kříži, mohli jsme se s ním setkat jako se služebním psem u policie i v ozbrojených silách v Británii i v Rusku.

Vzhled psa...

Největší z teriérů, svalnatý, aktivní, skutečně robustní pes, bez náznaku nohatosti nebo nepřiměřené délky trupu.

Povaha erdela...

Pes bystrého výrazu, rychlého pohybu, stále na špičkách a v očekávání sebemenšího pohybu. Povaha se projevuje a je podtrhována výrazem očí, nesením uší a vztyčeným ocasem. Otevřená a sebejistá, přátelská, odvážná a inteligentní. Stále pozorná, neagresivní, ale nebojácná.

Jak o něj pečovat?

Je přímo vzorem teriéra. Sportovně založený, aktivní, milující pohyb. Není to tedy pes pro seniory, ani pro lidi, co hledají společníka na sofa. Erdel se báječně hodí jako služební pes, ale i na moderní psí sporty, spíše než agility ho bude bavit dogtrekking.

Miluje svou rodinu, ale je docela divoký, takže při hrách s dětmi pozor na nechtěné úrazy. Psi si přece jen hrají jinak než lidé.

Výživa je přiměřená velikosti psa a jeho aktivitě. Srst se upravuje trimováním.

Erdel Eda paní Jany...

S erdelteriéry mám letité zkušenosti. Vyrůstala jsem s nimi. Tak pro mě bylo jasnou volbou, když jsem si pořizovala svého vlastního psa, co to bude za plemeno. Život bez psa bych si nedovedla představit a naštěstí jsme se na tomhle s manželem shodli, i když on by raději dal přednost nějakému méně aktivnímu. No, dohoda zněla, že starost o psa bude hlavně moje starost. Jsme ale hodně sportovně založení, tak s venčení problém není.

Náš život se přesto Edovi docela přizpůsobil. Dřív jsme výletovali tak co 14 dní, teď neexistuje víkend – ani zimní – kdy bychom nebyli někde venku.

S výchovou jsem žádné problémy neměla, ale možná je to tím, že tohle plemeno znám od mala a vím, jak na něj. Určitě bych erdela nedoporučila člověku, který se psy nemá žádné zkušenosti, bylo by to neštěstí jak pro majitele, tak pro psa. Erdel potřebuje pevnou ruku, ne žádného surovce, ale ani přecitlivělého člověka.

Co se týče zdravotních problémů, někteří naši psi měli ve stáří operaci kyčlí, jinak je to ale velice vitální plemeno.

Nejraději je v lese. Je schopný hodiny pobíhat kolem nás. Zatímco my ujdeme čtyřicet kilometrů, Ed naběhá tak pětkrát tolik. Pak se svalí do stanu, deset minut odpočívá a už by zase šel dál.

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama