Hned dvě padesáté reprízy oslaví 7. listopadu Městská divadla pražská. V Divadle ABC slaví kulatiny slavná Shakespearova tragédie Král Lear s Janem Vlasákem v hlavní roli, v Divadle Rokoko se po padesáté představí v hlavní roli inscenace Důkaz Veronika Kubařová.

l

Inscenace Král Lear, kterou Divadlo ABC uvádí od roku 2010, je příběhem o bolestném zmoudření panovačného, sobeckého a prchlivého starce, který tím, že ztrácí vše a dostane se až na hranici šílenství, dospívá k poznání o skrytém smyslu všeho pozemského úsilí.

h

Děj se rozvíjí do strašlivé vize zobrazující hrůzy společnosti vyšinuté z tradičních kolejí slušných lidských vztahů, společnosti otřesené. Kromě Jana Vlasáka zde hrají také Jiří Schwarz, Aleš Procházka, Veronika Gajerová, Kryštof Hádek a další. Režie Petr Svojtka. Krátký sestřih z představení ke zhlédnutí zde.

Divadelní hru Důkaz, odměněnou Pulitzerovou cenou, nastudoval pro Divadlo Rokoko v roce 2011 Ondřej Zajíc. V inscenaci uvidíte Veroniku Kubařovou, Oldřicha Víznera, Martina Písaříka a Stanislavu Jachnickou. Příběh začíná smrtí význačného matematika, jehož genialita se k stáru proměnila v šílenství. V jeho pozůstalosti je nalezeno dílo, které posouvá matematické myšlení.

duk

Matematik, který má pozůstalost na starosti, musí rozhodnout, jestli dílo skutečně vytvořil zesnulý vědec, nebo jeho dcera, která, jak se zdá, zdědila otcův talent. Zdědila také dispozice k duševní chorobě? Dá se jí věřit, když tvrdí, že úlohu vymyslela ona? Zoufalé hledání nepopiratelného, jediného a nezpochybnitelného důkazu ústí v poznání, že i kdyby se všechno na světě dalo spočítat, zdokumentovat a převést na numerické hodnoty, vždycky zůstane ještě něco... Něco nevysvětlitelného, nezvažitelného, iracionálního. Krajina duše, kterou nelze racionálně zmapovat. Krajina, do níž se vstupuje prostřednictvím víry, která nakonec váží víc než všechny vědecké důkazy.

n

Na obě představení jsou ještě vstupenky v prodeji, zakoupit je můžete na pokladnách divadel ABC a Rokoko nebo online na www.MestskaDivadlaPrazska.cz.

V divadlech ABC a Rokoko to v letošní sezoně nejsou zdaleka poslední kulaté reprízy. 14. prosince oslaví 50. reprízu inscenace České Vánoce a po Novém roce čekají Městská divadla pražská další kulatiny.

Tisková zpráva Městských divadel pražských

Reklama