Zdraví

Krajina září žlutě – máme se radovat, nebo bát?

Řepkový je doporučován odborníky na výživu i šéfkuchaři. Samotná rostlina, z jejíchž semen se olej lisuje, je však stále vnímána spíše negativně. Čeho se bojíme nejvíce?

řepka

Alergie

Řepka produkuje velké množství pylu. Přesto je pouze mírným alergenem a výskyt alergie výhradně na pyl řepky je v populaci spíše výjimkou. Pylová zrna řepky jsou poměrně těžká a hrudkují se, nešíří se proto na velké vzdálenosti. Alergici na pyl reagují často na více druhů rostlin, např. břízu, traviny a obiloviny, které kvetou ve stejném období. Jejich pyl se šíří vzduchem mnohem snadněji a na větší vzdálenosti.

Postřiky

Největší množství postřiků potřebuje chmel, ovoce a zelenina, poté teprve brambory a řepka. Za nimi následují obiloviny a další plodiny. Na ošetření řepky se zároveň používají stejné postřiky, jako na brambory, cukrovku, luskoviny, kukuřici, obilí, zeleninu, ovoce a některé i v lesích. Pro použití postřiků platí závazná pravidla, tzv. integrovaná ochrana rostlin, která významně snižují, až vylučují rizika spojená s pěstováním jakékoliv plodiny. Zemědělcům hrozí vysoké finanční postihy a odebrání dotací, pokud by tato pravidla nedodržovali.

Řepka a včely

Kvetoucí řepka obvykle poskytuje výborný zdroj pylu a nektaru pro včely. Měla by se ošetřovat nejpozději tři dny před rozkvětem, což se vzhledem k proměnlivosti počasí nemusí vždy podařit správně odhadnout. Někteří zemědělci přistupují k danému problému citlivě a využívají k postřikům večerní hodiny, kdy včely nelétají, případně volí v tomto období postřiky, které včely neohrožují. Pro srovnání: v loňském roce došlo k 57 hlášeným úhynům včelstev s prokázanou příčinou nevhodného postřiku, ale také k úhynu 300.000 včelstev z důvodu varoázy.

GMO řepka

V Evropské unii není žádná odrůda GMO řepky povolená, tedy ani pěstovaná, ani dovážená. Evropským trendem je vyhýbat se GMO plodinám. Pokud by byly v jakémkoliv výrobku použity GMO plodiny, musí být uvedeny na obale.

Další recepty a informace o řepkovém oleji najdete na www.olejnadzlato.cz nebo na našem Facebooku ZDE

řepka

oil

 Kampaň financovaná z prostředků Evropské unie a České republiky

 

   
22.04.2015 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [2] Suzanne [*]

  Miluju vůni řepky. Nemůžu si pomoci, prostě ji zbožňuju a neskutečně mě rozveselují žlutá pole s omamnou vůní Sml29

  superkarma: 0 23.04.2015, 12:41:08
 2. [1] Ferdicek [*]

  Unás je na polích převážně řepka.Vypadá pole krásně,ale ty alergie jsou strašné.

  superkarma: 0 22.04.2015, 12:50:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme