Bulvár

Krade jako stát

Chystaná daňová reforma se stala tématem číslo jedna posledních dní. Rozhodnutí padne už dnes. O čem se to ale vlastně rozhoduje?

Stát má výdaje
Až na anarchisty zřejmě nikdo nepochybuje o tom, že daně jsou potřeba. Stát má zkrátka své výdaje a na oplátku nabízí svým občanům řadu výhod, právní a vojenskou ochranou počínaje přes vzdělání, kulturní vyžití a řadu dalších oblastí, péčí v situaci sociální nouze konče. Otázku, jestli jsou tyto „výhody“ skutečně výhodami, nebo občas spíše Potěmkinovou vesnicí, raději řešit nebudeme.

Šikovný podvod
Už od dob starověku však lidé neměli daně – v dávných dobách výstižněji nazývané berně – příliš rádi. Zatímco feudálové nutili své poddané k jejich odevzdávání obvykle hrubou silou, přišel moderní stát s promyšlenější strategií – vytvořil nepřehledný systém, v němž má občan jen malou šanci si uvědomit, o kolik peněz je ve skutečnosti obírán. Kdyby totiž tuto částku viděl celou a srovnal ji s úrovní péče, která je mu poskytována, zděsil by se.

Fůra daní
Daní tak existuje celá řada. Podívejme se na ty pro prostého občana nejpodstatnější. Je zde nepřímá DPH, daň z příjmu a sociální pojištění, které bývá v některých daňových systémech zařazováno mezi takzvanou důchodovou daň. Nemalou částkou představuje i zdravotní pojištění, které však neplatíme státu.

Právo trhu
DPH je chytrý způsob, jak vytěžit peníze ze skutečnosti, že lidé obchodují. Státu nestačí peníze ze zisku, chce něco navíc – peníze za to, že jste si vůbec něco koupili. Skutečnost, že tím obchodníkovi vznikne zisk, který pak také zdaní, takže stát vlastně vydělá dvakrát, většině lidí unikne. DPH je zkrátka poplatek za to, že nám stát dovolil na jeho území něco nakoupit – cosi jako středověké právo trhu.

Progresivní nebo rovná?
Daň ze zisku je momentálně tou nejvíce diskutovanou. V Čechách byla doposud takzvaně progresivní – čím víc jste vydělali, tím větší procento ze svého zisku jste státu platili. Stát tak vlastně trestal lidi, kteří si dovolovali vydělávat příliš. Skutečnost, že i při rovné dani zaplatí člověk s vysokým příjmem státu mnohem víc peněz než člověk s příjmem nízkým, protože daň platí z mnohem vyšší částky, levicoví politici taktně zamlčovali. Člověku, který vydělává sto tisíc měsíčně, přece už může být jedno, že z nich státu zaplatí dvaatřicet a ne dvanáct, mysleli si zřejmě. Nová reforma pod taktovkou ODS má konečně přinést rovnou daň – všichni zaplatí stejné procento.

Neviditelné odvody
Skutečně unikátním fíglem jsou ovšem odvody, rozdělené mezi zaměstnance a zaměstnavatele. Zatímco zaměstnanec zaplatí ze svého platu sociální pojištění ve výši 8 % a zdravotní pojištění ve výši 4,5 %, zaplatí zaměstnavatel za tu drzost, že někoho zaměstnává, a dotyčný tudíž nepobírá podporu v nezaměstnanosti, ale naopak platí státu daně, ještě 26 % na sociálním a 9 % na zdravotním pojištění. Pokud tedy máte hrubou mzdu 20 000, stojíte zaměstnavatele 27 000.

Super superhrubá mzda
Politici spíše pravicoví přišli s návrhem, aby se tento poněkud klamáním občanů zavánějící systém změnil alespoň v tom, že zaměstnanec na své výplatní pásce neuvidí takzvanou mzdu hrubou, ale superhrubou – to jest celkovou částku, kterou zaměstnavatele stojí. Jenže logika zřejmě do daňového systému nepatří – a tak titíž politici teď navrhují, aby se daň neplatila z hrubé mzdy, ale ze superhrubé mzdy – tj. zaměstnavatel vám strhne daň vypočítanou i z peněz, které v životě neuvidíte, protože je za právo vás zaměstnávat platí státu.

Současné politické spory už se vedou jen o to, jak vysoká bude ona daň ze superhrubé mzdy a jaké budou slevy na dani. Podle posledních zpráv to vypadá, že příští rok budeme platit 15 % ze superhrubé mzdy a v roce 2009 už „jen“ 12,5 %. Hezky nízce vypadající čísla jsou ovšem jen prázdnou bublinou, chceme-li srovnávat se současnou daní, musíme je převést na daň z hrubé mzdy, a to je 23,1 a 19,5 %. Tato čísla už ve srovnání s původními 12 % z hrubé mzdy pro osoby s nízkým příjmem nevypadají zdaleka tak líbivě.

SOUTĚŽ!!!
Co myslíte, projde dnes nebo zítra daňová reforma sněmovnou? Tipněte si! Od tohoto okamžiku až do 15:00 dnešního dne můžete sem (klikni) psát své tipy!

A na co že můžete sázet?
a) sněmovna návrh zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů schválí do 12:00 22. 8.
b) do 12:00 22. 8. ho zamítne
c) do 12:00 22. 8. nerozhodne

Ze správně tipujících vylosuji vítězku, která od nás obdrží balzám ELSÉVE od L'Oréal Paris.

Co si myslíte o reformě? Vyhovuje Vám? Nebo byste uvítala jinou reformu? Jakou? Co říkáte na výpočet daně ze superhrubé mzdy?

   
21.08.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [82] Čírina [*]

  Účetní sice nejsem, ale je mi jasné, že pokud chcete někde mít vyrovnaný rozpočet a momentálně jste to přešvihli, tak musíte buď rozpočet navýšit (zde zvýšit daně) nebo si rozmyslet co pořídíte a snížit výdaje. Vzhledem k tomu, že se o snížení státních výdajů a kontrole státních peněz kloudně nemluvilo, je jasné, že ke skutečnému snížení daní dojít prostě nemůže - všechny daně, co platíme dnes, stejně nestačily, takže nižší by nestačily už vůbec. Takže viděla bych to na habaďůru, aby se voliči ODS nažrali a příjem státu zůstal celý. A vzhledem k tomu, že si bohatí ubrali, hádejte, kdo to zaplatí...

  superkarma: 0 22.08.2007, 10:44:01
 2. avatar
  [81] ivana.kuglerova [*]

  Meander: Ty? Ty snad budeš poctivě páchat lichvu, ne? A taky půjčovat králi .

  superkarma: 0 21.08.2007, 15:50:51
 3. [80] chuchu [*]

  Ťapina, zn0uz4, Kassy: to jsem fakt nevěděla! Jak jsem psala, nikdy jsem se o to moc nezajímala, přiznávám, že k hudbě atp. až takovej vztah nemám, takže jsem v tomto barbar. To je jasný, když je to tak, jak píšete, tak to je opravdu svinstvo. Díky moc za info a odkazy si ráda přečtu!
  Já jsem fakt myslela, že ty peníze prostě rozdělej tomu, komu patří. No to jsem hooodně naivní, jak to tak čtu.... holky, díky za pocitnutí.. i přesto, že je mi teď zase o trochu hůř....

  superkarma: 0 21.08.2007, 15:14:27
 4. avatar
  [79] Kassy [*]

  chuchu: Kdyby šlo jenom o CD, tahle "daň" se platí i z kopírek, tiskáren, faxů, flash pamětí, mp3 přehrávačů, foťáků... Zkrátka ze všeho, co lze použít k uchování, přenášení nebo šíření autorských děl. A nikoho nezajímá, jestli to skutečně děláš. Poplatek platíš i z každé stránky, kterou si necháš zkopírovat v copycentru a je úplně jedno, co kopíruješ. Když si budu kopírovat spolužákovy poznámky z přednášky, zaplatím OSE...

  superkarma: 0 21.08.2007, 15:07:22
 5. avatar
  [78] zn0uz4 [*]

  chuchu: neco k precteni
  http://www.cdr.cz/a/7946
  http://zpravy.idnes.cz/domaci.asp?r=domaci&c=A040415_192821_domaci_jan
  http://www.volny.cz/jiri.hradec/lzi/janda/p_janda.htm
  http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2004041803

  superkarma: 0 21.08.2007, 15:05:57
 6. avatar
  [77] zn0uz4 [*]

  chuchu: vis, zrovna autorsky poplatek je jeden z tech nejhorsich. Predstav si, ze jsi umelkyne, delas muziku,ale delas ji pro radost. sama si vydavas cdcka, sama koncertujes, ale NEJSI clenem zadne organizace ala OSA. Ale kdyz nekdo pusti tvoje skladby treba v hospode, byt si koupil od tebe cdcko, muze mit od tebe smlouvu atd, tak prijde OSA, vybere za to penize, ze kterych ty neuvidis ani korunu. A vybere je i presto, ze ty NECHCES, aby ti nekdo za uziti toho dila platil. A neplati se jen za prazdny cd/dvd, ale i za pevne disky do pocitacu, za pametove karty do fotaku, za pasku do kamery, za barevnou tiskarnu, za plotter atd. A predstava, ze si koupim plotter do firmy za 240.000 bez DPH, a na autorskem poplatku zaplatim navic 15000 bez DPH... i kdyz na tom budu kreslit veci zakazniku, projekty, plany atd... fakt skvely

  superkarma: 0 21.08.2007, 15:03:48
 7. avatar
  [76] Ťapina [*]

  chuchu: Ono je to o tom, že když ty uděláš písničku, která se opakovaně hraje, tak dostane zaplaceno někdo, kdo se sice už dvacet let nehraje, ale je "v klubu"

  superkarma: 0 21.08.2007, 15:00:10
 8. [75] chuchu [*]

  kareta: jak to myslíš? já jsem se o to nějak dalece nezajímala, prostě to beru tak, že když někdo udělá písničku, která se opakovaně hraje, tak má právo, aby mu to bylo zaplaceno. ono je to o něčem jiném?

  superkarma: 0 21.08.2007, 14:58:04
 9. avatar
  [74] Meander [*]

  ivana.kuglerova: Mohla bych prosím dohlížet na to vybírání?

  superkarma: 0 21.08.2007, 14:57:06
 10. [73] chuchu [*]

  Majucha: ať bojovnice za právo vlastnické - s tou vodou s tebou nemůžu souhlasit. Voda, ať pod tvým pozemkem prostě nemůže být tvoje, protože se k tomu tvému pozemku přímo neváže (a taky nebyla zahrnuta do kupní ceny... ) To je věc všech, celé společnosti. Však si představ, že by si tvůj soused řekl, že voda, kterou vyčerpá svým čerpadlem na svým pozemku je jeho a proto si může dělat co chce. A rozhodl by se, že prostě bude vodu z pozemku čerpat a odvážet jí třeba na své pole tři kilometry od baráku. Co by se stalo? Za chvilku bys byla bez vody i ty. A přitom - vodu by čerpal u sebe, takže bys mu na to nemohla nic říct. To je fér?!? Nemyslím.... A to naprosto pojímím celkové ekologické hledisko.... Neříkám, že by se měla platit nebo něco takového, ale určitě je správný, aby měl někdo přehled o tom, co se v okolí s vodou děje....

  superkarma: 0 21.08.2007, 14:56:44
 11. avatar
  [72] ivana.kuglerova [*]

  kareta (57): Já jsem monarchista a chci být feudál, abych mohla vybírat berně a půjčovat králi na války

  superkarma: 0 21.08.2007, 14:51:48
 12. avatar
  [71] kareta [*]

  Majucha: já taky , ale aby po nás nechtěli hydrogeologické posudky a další p***viny
  chuchu: mě vadí, je to klub vyvolených a nejedná košer

  superkarma: 0 21.08.2007, 14:48:34
 13. [69] chuchu [*]

  kareta: tak to je jedna z mála daní (lépe řečeno poplatků), který mi nevadí. Když někdo něco udělal, tak ať to má taky zaplacený, budiž. Ale blbý je, jak zavedli tento poplatek automaticky na každé (i prázdné) cd/dvd, který si člověk koupí. Takže platím i přesto, že si tam nevypálím hudbu, ale data (což koneckonců opravdu dělám, hudebních - legálních - mám tak asi 10, víc stejně nestíhám).

  superkarma: 0 21.08.2007, 14:39:09
 14. avatar
  [68] kareta [*]

  Lesana: My máme i tu daň ze zpěvu jak v Pyšné princezně (OSA )

  superkarma: 0 21.08.2007, 14:34:20
 15. avatar
  [67] Lesana [*]

  zn0uz4: já měla pocit, že dešťová voda se platí i tady??? Firma má nemovisto a mám pocit, že nedávno jsem měla v ruce fakturu s vyčíslením nákladů za vodu a dešťová voda tam byla rozpoložkovaná tady. Nebo se pletu?

  superkarma: 0 21.08.2007, 14:32:04
 16. avatar
  [66] Lesana [*]

  Vivian: Ťapina: já nějak věci reformy nesleduji, stačí mi číst titulky v novinách a je mi jasné, že jasno zatím ani nemají ti, co ji navrhují ale pokud vím, mluvilo se o tom, že se zvýší odpočitatelná částka na osobu (a teď nevím, jestli od základu daně nebo od vypočítané daně), což by mělo kompenzovat, že daň počítá z vyšší částky, než dřív. A co mi tak prošlo kolem uší, tak mám pocit, že právě kvůli téhle částce se naposledy Tlustý šprajcnul, že se mu zdála moc nízká nebo co, takže evidentně se o té částce jedná. Ale podrobnosti nevím, nehodlám si zatěžovat si zbytečně nervový systém, mně stačí se rozčílit jednou, až to budou mít definitivně pokopě a ne se rozčilovat na etapy ještě v průběhu dohadování

  superkarma: 0 21.08.2007, 14:29:37

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [65] zn0uz4 [*]

  http://www.cenastatu.cz/

  superkarma: 0 21.08.2007, 14:29:12
 2. avatar
  [64] zn0uz4 [*]

  a doporucuju ke shlednuti a prozkoumani nasledujici: http://cenastatu.sme.sk/

  superkarma: 0 21.08.2007, 14:28:54
 3. avatar
  [63] kareta [*]

  Majucha: ta voda ti nepatří, ta je STÁTNÍ a až to spočtou, bude se PLATIT. Proto se přihlašovaly "dodatečně beztrestně " nepřihlášení studny

  superkarma: 0 21.08.2007, 14:27:49
 4. avatar
  [62] zn0uz4 [*]

  Majucha: radsi moc nekric. v nemecku se plati i za destovou vodu, ktera se nevsakne, a musi ji brat kanalizace. normalne ti vypocitaji plochu, ktera nevsahuje a podle toho platis...

  superkarma: 0 21.08.2007, 14:27:47
 5. avatar
  [61] kareta [*]

  Majucha: proč myslíš, že se dělala evidence studní

  superkarma: 0 21.08.2007, 14:25:41
 6. avatar
  [60] Luciš [*]

  Tak to já klidně zaplatím, ale chci za to dostat slušné služby a jednání, státním zakázky průhledně financované atd.

  superkarma: 0 21.08.2007, 14:23:49
 7. [58] chuchu [*]

  zn0uz4: Mně nejvíc nadzvedává daň z nemovitosti. Neb když si něco takovýho koupím, tak za zdaněné a těžce ušetřené peníze. A proto mě potrestaj a musím z toho každý rok něco platit. Takovou pokutku - ty blbe, utratit za chlast apod. si to měla!! (i když tam by mě zase postihla daň spotřební... )
  Sice jde o malou částku, to jo, o tom to vůbec není, to mě nezabije. Ale jak všichni víme- právě že se vybere tak málo, že to nestačí ani na pokrytí nákladů na výběr této daně. No to je prostě taková krávovina, že když si na to vzpomenu, tak mám hned o pár milionů nervových buněk méně.
  Ale jak to tak tady chodí - abychom nemohli argumentovat tím, že se výběr ekonomicky nevyplatí, tak ne že by daň zrušili, oni jí ještě zvednou!!!!

  superkarma: 0 21.08.2007, 14:16:23
 8. avatar
  [57] kareta [*]

  jsem monarchista a chci platit desátek! Nebo robotovat, to už je fuk

  superkarma: 0 21.08.2007, 14:08:15
 9. avatar
  [56] zn0uz4 [*]

  Lesana: ad 'okradani' zamestnancu... uz jsem tu pred casem psal, spousta lidi si neuvedomuje, ze plat neni jediny naklad zamestavatele na zamestnance... ze tu jsou i dalsi rezijni naklady na jeho prc.misto, dalsi lidi, co shaneji praci pro nej atdm a ze firma musi taky vydelavat.

  co se dani tyce - zapominate na spotrebni dan, ktera se zaplati, at to, za co se plati stoji kolik chce. takze hodne lidi asi nevi, ze z ceny litru benzinu stat dostane vic nez 55% z ceny.

  a jsou tu dalsi dane - z vynosu cehokoli... darovaci dan, dedicka (tu naprosto nechapu), dan z nemovitosti (dalsi svinstvo), dan z prevodu nemovitosti atd... predstava, ze jsem si neco koupil, je to moje a jen a jen moje, a jeste z toho, ze neco vlastnim, musim platit nehorazny castky... pak je tu silnicni dan... a kdyz se to tak vezme, tak socialni a zdravotni pojisteni je spis taky dan...

  superkarma: 0 21.08.2007, 13:56:32
 10. [55] chuchu [*]

  omluva za hrubky.... PROMIŇTÉ !!!
  síly, já vím....

  superkarma: 0 21.08.2007, 13:42:05
 11. [54] chuchu [*]

  No jo, reforma, která je vlastně nereforma. Ale co čekat, když prostě nic jinýho by v parlamentu neprošlo. Prostě pech, je to příliš natěsno, ani jedna verze - pravá ani levá - by prostě neprošla. Tak se udělala taková spatlaninka, která nic neřeší (z makroekonomického hlediska) a v důsledku všechny akorát na*ere (z mikroekonomického hlediska).
  Nepochybuju ani na vteřinu o tom, že tahle země potřebuje "pravostředovou" reformu, proto se klidně přiznávám k volbě ODS, ale TOHLE opravdu to správný nejní. Jenže prostě vím, že když jsou síli rozdělený tak, jak jsou, tak by ta reforma, kterou bych si přála, prostě neprošla. A taky... politika je svinstvo....takže co bych si přála, to ouplně jedno, že....

  superkarma: 0 21.08.2007, 13:28:47
 12. [52] Zaffira [*]

  Majucha: souhlasím, že reformy jsou potřeba, mimo jiné i důchodová, ale ty peníze by se měly hledat jinde - mimo jiné třeba zrušit většinu "zaměstnaneckých výhod" poslanců a senátorů, vymáhat dluhy velkých firem a nejen těch malých, kontrolovat firmy, co jsou pár let po sobě ve ztrátě atd. Nejsem ekonom, ale to, že se daň bude počítat místo z hrubé mzdy ze superhrubé, že sníží %, ale taky slevy, tzn. v souhrnu budou daně cca stejné - v tom nevidím reformu, ale jenom překopaný a složitější způsob výpočtu.

  superkarma: 0 21.08.2007, 13:24:22
 13. avatar
  [51] Vivian [*]

  Ťapina: mně se to právě taky hodně nezdá... Když si k těm vyšším daním ještě přičtu sociální a zdravotní, tak mi prostě vychází, že na tom budu několikanásobně hůř A přitom všude čtu, že peněz bude naopak víc... Tak já nevím, ale já byla na počty vždycky blbá, tak doufám, že to prostě jenom nechápu

  superkarma: 0 21.08.2007, 13:19:50
 14. avatar
  [50] Ťapina [*]

  Vivian: To se mi právě taky nezdá. Takhle se fakt v životě nedočkám toho, že bych někdy vydělala nějaké peníze, které mi zůstanou.

  superkarma: 0 21.08.2007, 13:13:34
 15. [48] tornado-lou [*]

  vykaslu se na to, prestanu pracovat, nasekam si 8 deti, bude o me postarano a nebudu mit starosti. jeste bych taky mohla zkusit zapomenout cist a psat. pak mi teprve bude blaze.

  superkarma: 0 21.08.2007, 13:02:35
 16. avatar
  [47] ivana.kuglerova [*]

  Kassy (42): Jo, jo, už je to opravené, to mi ulítlo, jak jsem rozepisovala to zdravotní mezi zaměstnance a zaměstnavatele .

  superkarma: 0 21.08.2007, 12:53:51
 17. avatar
  [46] ivana.kuglerova [*]

  Dášule (34): Ale vždyť ano. V článku se mluví o tom, že DPH platí nakupující - koncový spotřebitel. Ten zaplatí DPH. Obchodník zaplatí daň ze zisku (který mu vznikne proto, že koncový spotřebitel něco koupil).

  Tj. stát získa dvě daně - tu ze zisku obchodníka (nikoliv DPH za to, že obchodník zboží také koupil, to je samozřejmě nesmysl a také se to v článku nepíše - DPH se z každého zboží platí jen jednou) a DPH zaplacené kupujícím.

  superkarma: 0 21.08.2007, 12:48:04
 18. avatar
  [45] Modré z nebe [*]

  Kassy: Co naděláme budeme příště volit zřejmě stejně

  superkarma: 0 21.08.2007, 12:28:49
 19. avatar
  [44] Vivian [*]

  Opravdu nevím, co si mám o tom myslet... Jestli budu opravdu danit "superhrubý příjem", tak budu mít asi dvakrát nebo třikrát vyšší daně... To je jako to snižování daní? Nechce se mi tomu věřit...

  superkarma: 0 21.08.2007, 12:25:20
 20. avatar
  [43] Kassy [*]

  Modré z nebe: Já jsem volila zelené, protože jsem doufala, že se mezi tu starou gardu dostane trochu čerstvého vzduchu. No taky se moc nezadařilo.

  superkarma: 0 21.08.2007, 12:19:55
 21. avatar
  [42] Kassy [*]

  Jinak ještě zaměstnanec platí na sociálním pojištění skutečně jen 8%. Tady: http://www.zisky.cz/images/Finance/dan%C4%9B%20a%20poplatky/dan%C4%9B/zdravotn%C3%AD%20a%20soci%C3%A1ln%C3%AD%20poji%C5%A1t%C4%9Bn%C3%AD_1.htm je to celkem přehledně rozepsané v tabulkách včetně toho, na co jde kolik procent (sociální pojištění se dále dělí).

  superkarma: 0 21.08.2007, 12:17:36
 22. avatar
  [41] Modré z nebe [*]

  Kassy: Tak přesně takhle jsem uvažovala taky, jít volit bych měla ... úplně doprava se mi jít nechtělo, doleva taky ne, věřící nejsem, a tak jsem volila Paroubka a spol..... bumhopočenichu!

  superkarma: 0 21.08.2007, 12:14:44
 23. avatar
  [40] Kassy [*]

  Modré z nebe: Jenomže podle čeho si pak má člověk vybrat? Já jsem přesvědčená, že k volbám by se chodit mělo, protože když se na to všichni vykašleme, tak dopadneme hodně blbě (třeba nás převalcují komunisti, kteří chodí volit poctivě). Ale koho sakra volit?

  superkarma: 0 21.08.2007, 12:10:57
 24. avatar
  [39] Modré z nebe [*]

  Někteří politici jsou vskutku dobrými znalci abecedy, že?

  superkarma: 0 21.08.2007, 12:09:32
 25. avatar
  [38] Modré z nebe [*]

  Kassy: ... politika. Říct něco tak, aby to vyznělo jako A, ale dalo se to časem ukecat na B, případně C a když pak nastane situace D, tvrdit, že A je vlastně totožné s D.

  superkarma: 0 21.08.2007, 12:08:13
 26. avatar
  [37] Kassy [*]

  OlgaMarie (4): Já jsem sice volila parlamentní, dokonce koaliční stranu, ale to co se teď schvaluje, není to co slibovali před volbami. Před volbami slibovala ODS rovnou daň 15%, ale o tom, že by měla být ze superhrubé mzdy, nepadlo ani slovo. A takových příkladů by se jistě našlo víc.

  superkarma: 0 21.08.2007, 12:01:11
 27. avatar
  [36] Modré z nebe [*]

  Dášule: Čili chudým bral a bohatým dával ...

  superkarma: 0 21.08.2007, 11:52:09
 28. avatar
  [35] Dášule [*]

  Radka S: To záleží na tom jaký ten plat máš. Podívej se třeba na seznam ne na nějakou ekonomickou diskusi, tam uvidíš tabulky. Od určitého platu nuhoru se vydělává, dolů se prodělává. Čili čím vyšší plat, tím více na této reformě vyděláš.

  superkarma: 0 21.08.2007, 11:42:47
 29. avatar
  [34] Dášule [*]

  Názor na DPH v článku vyplývá z naprostého nepochopení toho, co DPH je a jak se promítá do ceny výrobků. DPH nevzniká v procesu obchodu, ale v procesu výroby. Žádný obchodník, pokud je plátcem daně na DPH nemůže ani prodělat ani vydělat, protože rozdíl daně mu vyrovnává stát. Jestliže například budu kupovat polotovary na nějaký výrobek, vyrobím jej a prodám musím sečíst daň za všechno, co jsem na výrobek nakoupila, porovnat s částkou, kterou jsem získala a rozdíl zaplatit FÚ. Jestliže celkové daňové náklady budou vyšší /to se stává v případě, že výrobek má nižší daň/ než to, co získám při prodeji, FÚ to výrobci doplatí. Konečným plátcem DPH je ovšem vždycky zákazník, který není plátcem. Z toho je zřejmé, že obchodníka, pokud je plátcem DPH tato daň nestojí vůbec nic, protože rozdíl mu kompenzuje stát. Proto z ní také neplatí daň. Pro redaktorku, pokud by měla jiný názor, podotýkám, že jsem do nedávna pracovala jako účetní a dělala jsem i tyto přehledy.

  superkarma: 0 21.08.2007, 11:39:56
 30. avatar
  [33] Modré z nebe [*]

  Lesana: No, zaměstnavatel né ... zaměstnavatel je ve vší té bryndě společně se zaměstnanci taky! Teď tak uvažuju ... kdo, že je to ten "stát"? Zavřít, mučit!

  superkarma: 0 21.08.2007, 11:27:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme