.

Krabičky

Cestování

Krabičky

Minulý týden jsme byli na horách: já, můj manžel a naše dcery ve věku 13 a 15 let. Všichni ve dvou místnostech o rozloze 24 m2.
Program: ráno po snídani na svah, snažit se využít krásný den na zdravém vzduchu a poslední lanovkou domů. Znáte to, přijdete na pokoj okolo půl páté a máte dvě možnosti: buď se svalíte na postel a usnete, abyste se probudili k večeři a osvěženi se vrhli do nočního života, nebo neusnete, ale jen tak poleháváte, něco si čtete, prostě odpočíváte. (Když jsem byla mladá, mělo to ještě třetí variantu – ze svahu se šlo rovnou do hospody).

Ne tak naše dcery. Bohužel ve věku 13 a 15 let ještě nemohou jít samy do hospody (i když by zcela jistě tuto eventualitu uvítaly), a tak jsme nuceni s nimi sdílet obytný prostor. A relaxace probíhá - jak jinak – za soustavného sledování televize. No ano, správně jste uhodli - k vybavení horského apartmánu patří též televize, umně zavěšená u stropu, aby bylo každé, ale opravdu každé místečko účelně využito.

Televize se zapnula pochopitelně ihned po příchodu obou puberťaček čili nejpozději v pět hodin. To je doba, kdy jsme ve všední den v práci. Vracíme se s manželem okolo 19,15 – čili v čase televizních zpráv. Obě děti jsou většinou ve svých pokojích a předstírají, že se zuřivě učí, i když podle teploty televize, počítače i obou židlí je zřejmé, že přístroje vypnuly asi tak deset sekund před naším příchodem, když uslyšely vrznout dveře výtahu. Obě totiž dobře vědí, že nesnášíme, když čas strávený mezi příchodem ze školy a příchodem rodičů z práce tráví před televizí. Proto předstírají, že se na televizi nedívaly, „doteďka se jenom učily“, aby se pak okolo deváté mohly „jenom na deset minut“ připojit k internetu... Asi po stoosmdesátémdevátém upozornění, „ať už ten počítač vypnou“, rezignuji a klapání klávesnice slyším ještě, když se propadám do náruče snů (pokud se ovšem tak nerozzuřím, že šňůru od počítače nebo od televize vztekle a za plného provozu nevytrhnu ze zásuvky a rozčílena z hrozné scény, která se strhla, usnu až nad ránem).

Nikdy jsem výrazně nesledovala, co se vysílá ve francouzské televizi ve všední den v době od 17 do 19 hodin. Ale na těch horách jsem to poznala. Měla jsem k tomu skvělou příležitost od pondělí do pátku 1.- 5. března.

Šok! Nedělám si iluze - v české televizi to asi bude stejné, ale tohle byla – promiňte mi ten výraz – jedna sračka za druhou! Od připitomělých seriálů, kam je pouštěn jako zvuková kulisa „umělý smích“, protože tam k zasmání prostě žádné situace nejsou, až po ještě připitomělejší hry. Vrcholem všeho byla hra, která se v překladu jmenuje „Hop nebo trop“, ale já jsem ji překřtila na „Krabičky“.

Smysl té hry je úplně jednoduchý, ba až primitivní. Je tak primitivní, že můj muž první tři dny nemohl pochopit, o co vlastně v té hře jde. A když to pochopil, tak nemohl pochopit, jak mohou postavit hru na tak jednoduchém, ba až debilním principu. Na počátku hry je 22 soutěžících, kteří reprezentují jednotlivé francouzské regiony. Každému soutěžícímu je přidělena jedna krabice velikosti krabice od bot. Na každé krabici je číslo. Ve hře je tedy 22 soutěžících a 22 krabic. Uvnitř každé krabice je určitá částka, kterou můžete vyhrát. Nejnižší výhra je 1 cent a nejvyšší 500 000,- euro. Problém je v tom, že žádný ze soutěžících neví, jakou výhru jeho krabička obsahuje. V úvodu hry je soutěžícím položena tak primitivní otázka, že ji zodpoví každý, a ze soutěžících, kteří správně odpověděli (ano - navzdory primitivnosti otázky se najdou i tací, kteří neodpoví správně), počítač vybere jednoho soutěžícího, který se stává tím šťastným, že může hrát dál.
No a dál už je to jednoduché – soutěžící postupně otvírá jednu krabičku za druhou, aby mu na konci zbyla jen jediná a v ní příslušná suma, kterou vyhrává. Jak řekl můj manžel: v této hře nemůžete prohrát a nenesete žádné riziko.

Zdá se vám to primitivní? Ne tak francouzské produkci, která na sledovanosti a tedy přílivu z reklam vydělává velké peníze! Že je to degradace všech a všeho? Nevadí, hlavně že se lidé baví! „Krabičky“ dělají z hlav „krabičky“, do kterých pak, jednu vedle druhé, televize naskládá informace, které tam chce mít (jakým šamponem si máte mýt hlavu, jaký jogurt je nejchutnější a čím vyprat, aby vaše prádlo bylo běloskvoucí).

Samostatnou kapitolou jsou pořady, zaměřené na mládež ve věku od 12 do 20 let. O jejich existenci jsem okrajově věděla, protože se vysílají večer a naše dcery je bohužel sledují s nosy přilepenými na obrazovku. Existuje jich několik, při jejich popisu se asi dopustím mnoha nepřesností, které by mi moje dcery neodpustily, ale alespoň ve stručnosti.

Pořad, který se jmenuje Loft – tento rok se po úspěšných dvou ročnících připravuje ročník třetí - je pojmenován po domě, který byl speciálně postaven pro tento účel. V konkurzech, které probíhají několik týdnů a měsíců před samotným zahájením, je nakonec vybráno deset slečen a deset mladíků. Ti spolu potom žijí pod dohledem televizních kamer a v přímém přenosu, ze kterého je každý večer vysílán sestřih. Každý týden je eliminován jeden člověk (nejprve se samotní obyvatelé Loftu rozhodnou, které dva vyloučí ze svého středu, a z nich pak televizní diváci telefonickým hlasování (opět vysoké příjmy pro televizi) vyberou jednoho). Na konci by měla zbýt dvojice – dívka a chlapec, kteří se stávají vítězi a vyhrávají dům. Všichni jsou mladí a krásní, děvčata mají postavy modelek a velká ňadra. I v šest hodin ráno jsou perfektně upravená. Celý den se různě škádlí a vesele pošťuchují, aby pak vpodvečer sdělili televizním diváků dojmy z uplynulého dne. Ti největší zvědavci pak mohou na speciálním placeném kanálu sledovat, co se v Loftu děje v noci.

Pořad Bachelor je pojmenován po zámku, kam je - opět po několika náročných konkurzech - vybráno dvacet dívek a jeden chlapec. Dívky mají za úkol v průběhu několika týdnů chlapce svádět. Ta, kterou si nakonec vybere, je absolutní vítězka. Dívky i chlapec jsou krásní, upravení, oblečení podle poslední módy a vůbec je to takový typický vzorek běžné francouzské mládeže.

Posledním, rovněž velmi úspěšným pořadem je Star Academie – pořad, jehož chapadla již zasáhla Českou republiku. Tentokrát jde o konkurz na hvězdy šoubyznysu. Z vítěze se stane pěvecká hvězda, která natočí super cédéčko se super hity! A kolotoč sledovanosti se roztáčí, peníze z televizních reklam tečou a mozky našich dětí měknou...

Někdy si připadám strašně stará! Proč? Protože se chovám jako moje babička a jako všechny babičky, které nám říkaly: „Tohle za našich mladých časů nebývalo“. Nechci být pesimista – to, že se světem to jde od deseti k pěti, říkávali naši předci už v době Národního obrození a ještě dříve, ale tohle opravdu za našich časů nebývalo. Za své a všechny ostatní děti musím jenom doufat, že za nějaký čas prozřou, že je sledování těchto televizních stupidit přestane bavit a že to na jejich budoucím vývoji nezanechá trvalé následky. Jinak nevím.....

Iva Jirovská
Paříž
Zahraniční dopisovatelka www.porodnice.com

P.S. I Francouzi mají chytré – například publicistické – pořady, ale jejich vysílání je posunuto na téměř noční dobu, a tak si pro rozšíření svého intelektuálního obzoru musíte nejpozději okolo desáté uvařit silnou kávu, abyste vydrželi...
   
31.03.2004 - Zahraničí - autor: Čtenářský příběh

Komentáře:

 1. avatar
  [33] Ťapina [*]

  No vida, co je tu matek, které neodkládají děti k televizi. Kde jste byly, když se do Kotěte obouvaly ty druhé, které tvrdily, že to bez televize nejde?

  superkarma: 0 01.04.2004, 09:55:15
 2. avatar
  [30] femme [*]

  Růža: já mám tři už dospělé , v dětství jsem je na TV nechala dívat, samozřejmě že ne na všechno a rozhodně si nemyslím, že by je to nějak zdeformovalo a postihlo na duši

  superkarma: 0 31.03.2004, 20:31:03
 3. avatar
  [29] Silveig [*]

  *Kotě*: já jakožto matka i vlastník televizního přístroje v domácnosti ti s klidným svědomím taky potvrdím že i bez něj to půjde Dá to asi víc práce (tím myslím zabavit dítě i ve chvílích kdy se "odložení k televizi" fakt hodí), ale klidně...

  superkarma: 0 31.03.2004, 17:04:19
 4. avatar
  [28] Isabela [*]

  Loni jsem byla dlouhodobě nemocná, a protože jsem měla nařízený klid na lůžku a číst už mne nebavilo, rozhodla jsem se sledovat TV. Jaká hrůza se během dopoledne a odpoledne vysílá, to jsem netušila . Mexické seriály ducha velmi mdlého a nekonečných dlouhých pohledů, kterými se zaplácá celý půlden. Na podvečer poté soutěž, nějaký krimi seriálek a konečně zprávy. Myslím si, že se pranic nezměnilo, sladkohořké veleseriály se vysílají dále a večerní program stojí za starou belu. Asi zruším televizi úplně a vyrazím do přírody.

  superkarma: 0 31.03.2004, 15:27:36
 5. avatar
  [27] medved [*]

  Luciš: to k nam takovy chlapek chodi kazdeho pul roku...okoukne partaje co nemaji predplaceno a pak je jde prudit...uz u nas byl asi 5x a stale nechape, ze televizi nemame a dokonce se pres kabelovku ani nechceme pripojit na net

  superkarma: 0 31.03.2004, 15:18:04
 6. avatar
  [26] Luciš [*]

  Mám kamarádku a ta místo na kolejích bydlí u své tety a nemají TV. Kdysi k nim přišel nějaký člověk nabízet kabelovku. Šla otevřít s tužkou za uchem a když se mladík vyslintal, tak jen zamrkala a řekla: My ale nemáme TV!

  superkarma: 0 31.03.2004, 14:57:03
 7. avatar
  [25] medved [*]

  Aja: ja bych bednu zrusila generalne...zlatej net

  superkarma: 0 31.03.2004, 14:47:51
 8. avatar
  [24] Aja [*]

  medved, to je jen psychická záležitost, ne? Z který hromádky se to bere...Nakonec zvýší daně a půjde to z toho a bude klid...

  superkarma: 0 31.03.2004, 14:39:07
 9. avatar
  [23] medved [*]

  Aja: z tech dani by me to bolelo min

  superkarma: 0 31.03.2004, 13:56:25
 10. avatar
  [21] Aja [*]

  Taky mi to nepřipadá fér...Ale co, lidi furt vyřvávali, že nechtějí reklamy, tak jich aspoň budou mít míň!
  Z daní platíme i kriminály, církev, socky pro nepřizpůsobivé spoluobčany...a spoustu dalších. Pokud na ně někdo neukáže prstíkem, tak to ani nevíte...

  superkarma: 0 31.03.2004, 13:05:17
 11. avatar
  [17] Adi [*]

  medved: To je fakt síla . To už můžou začít bezdomovci platit nájem, aby podporovali bytovou politiku státu....nekuřáci, alespoň DPH z cigaret a ti co nemají by mohli platit poplatek jako by měli

  superkarma: 0 31.03.2004, 12:22:20
 12. avatar
  [16] medved [*]

  k teto diskuzi se velmi hodi zprava z dneska...snemovna odsouhlasila, ze TV poplatky v CR se zvysi ze 75 Kc na 100 Kc (pricemz pouhe srovnani vydaju CT a NOVY ukazuje, ze v CT to zdaleka neni v poradku ), ale hlavne ze musi platit VSICHNI...proste se predpoklada, ze i ti, kteri televizi nemaji chteji podporovat televizni kulturu ...doufam, ze to zamitne aspon senat nebo prezident, protoze tohle fakt presahuje vsechny meze
  http://zpravy.idnes.cz/domaci.asp?r=domaci&c=A040331_102227_domaci_jan

  superkarma: 0 31.03.2004, 11:55:42
 13. avatar
  [15] Ťapina [*]

  Jak může televize někomu deformovat hlavu, to teda nepochopím. Buď se na ty kraviny koukám, a potom už jsem teda asi zdeformovaná předem, když mi to nevadí, nebo se na ně nekoukám, ne?

  superkarma: 0 31.03.2004, 11:42:54
 14. avatar
  [14] *Kotě* [*]

  Růža: Máš můj obdiv. Takhle nějak bych to jednou chtěla mít já.

  Moje poznámka byla narážka na to, že jednou tu už podobná diskuse byla - a já jsem vyjádřila názor, že až budu mít děti, ráda bych, aby televizi moc nesledovaly, nebo pokud možno vůbec. A dětná děvčata se do mě pustila, jak tomu vůbec nerozumím, když nemám děti, jak se někdy nedá nic jinýho dělat, co když je dítě nemocný, jinak se nezabaví, a co kdyby neznalo to co ostatní děti ve školce... no dostala jsem po čuni za svůj názor.

  Tak jsem ráda, že někdo žije tak, jak bych jednou chtěla i já.

  superkarma: 0 31.03.2004, 11:41:51
 15. avatar
  [13] Kacule [*]

  Vzpomínáte na filmy z tzv."červené knihovny"? Podle mého to tady začalo. Chudé dívky vždycky našly bohatého, hezkého...
  Teď je to trošku změněné vlivem doby. Fakt je ten, že je to vše o penězích.Reklamy,takové hry, střelené filmy - lidi čučící na bednu. Pak se divíme,že populace tloustne .Přiznám se,že se na televizi dívám každý den, ale spíš na zprávy, sportovní přenosy - ty jsou díky příteli povinné (máme jednu televizi) .Jo a taky sleduji Superstar ....Jsem úplně normální člověk této doby

  superkarma: 0 31.03.2004, 11:22:50
 16. avatar
  [10] lightblue [*]

  Já v tomhle nenávidím Novu. Přesně jak píše Iva. Jedna kravina za druhou a deformuje to mozek i mě, a to ještě děti nemám. Hlavně mě to vůbec nebaví, ale neodsuzuju nikoho kdo na to kouká. To je jeho věc.

  superkarma: 0 31.03.2004, 10:53:45
 17. avatar
  [9] sarobrouk [*]

  Eva_Fl: Já jsem za ten článek ráda. Aspoň vím, že i ve Francii se dávají odpoledne stupidity a jak tak čtu o čem, tak ještě větší než ty, co jdou u nás. Malý český člověk se zaraduje, že i jinde je blbákov a hned si připadá lepší .

  superkarma: 0 31.03.2004, 10:45:14
 18. avatar
  [8] Kocicka [*]

  ale takovédlo oblbování bylo dávno, akorát na něj neměli čas tolik koukat! Protože makali na poli na baráku a co ted když sedíme v pohodlných panelácích a kam a do čeho rýt! Taky mě to oblbování unavuje a ničí,ale už to neřešim televizi moc nezapínám a stále vypínám a radši pěstuji na balkoně kytky a zviřátka (doma). a času je pak pomalu

  superkarma: 0 31.03.2004, 10:08:19
 19. avatar
  [7] Aja [*]

  EvaF, tobě nedělá dobře, že jsou někde větší primitivové než na Floridě...?

  superkarma: 0 31.03.2004, 07:59:27
 20. avatar
  [6] jankucharo [*]

  už starý Ř9m věděl - chléb a hry...oni bojovali do krve, my se zdravým rozumem

  superkarma: 0 31.03.2004, 07:46:54
 21. avatar
  [5] jasmina [*]

  Na telku skoro vubec nekoukame, mozna tak 2x do mesice. Mame asi 500 kanalu a divat se stejne neni na co

  superkarma: 0 31.03.2004, 06:12:01
 22. avatar
  [4] *Kotě* [*]

  Televizní soutěže jsou idiotské. To je pravda. Taky je pravda, že jsou čím dál tím horší. Bohužel je to tak, že reagují na určitou poptávku ve spolčnosti a tzv. "reality show" jsou holt něco, co lidi hltají.

  Ale člověk to zcela jednoduše NEMUSÍ sledovat. My televizi zapojenou nemáme, pouštíme si pouze filmy na DVD. A vůbec, ale vůbec mi to nechybí. Zprávy si přečtu na internetu a televizi vidím vždycky, když jdu k našim, protože ti jsou naložení před obrazovkou věčně. Takže mám přehled, co se dává, ale doma na to nečumím. Už ji nemáme dva roky a opravdu po tom nepláču.

  Já vím, matky od dětí mi vysvětlí, že kvůli dětem si ji stejně budu muset jednou pořídit. No uvidíme.

  superkarma: 0 31.03.2004, 04:58:53
 23. avatar
  [2] lejla [*]

  Muzu potvrdit,tyhle "krabicky" jsou fakt stupidni porad.Jedine co jsem tady tak trochu sledovala,bylo Star Academy ale napr.ten Bachelor-to bylo neco .Spocivalo to v tom,ze "udajny milionar" si hleda mezi 22divkami svou budouci zenu.Horor

  superkarma: 0 31.03.2004, 00:54:02
 24. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  A kdyz uz jsou v TV stupidni porady, tak se jeste o tech stupiditach napise clanek, aby si uzili vsichni!
  Diky...
  Fakt nevim, kdo vas nutil na to civet a kdo vam prikazuje mit doma TV.

  superkarma: 0 31.03.2004, 00:39:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme