Bulvár

Kovbojská láska


Zkroce
ná hora je příběh dvou mužů začínající v 70. letech. Na hoře Brokeback se při práci seznámí kovbojové Ennis Del Mar (Heath Ledger) a Jack Twist (Jake Gyllenhaal). Vznikne mezi nimi milostný vztah a já si říkám, že kdyby šlo o vztah muže a ženy, byl by to jen zajímavý film s nádhernou texaskou přírodou.

 

Ale tak to není, a tak se dva muži rozcházejí, každý sám hledá své místo v životě a snaží se žít „normálním“ životem. Oba se ožení a mají děti. Tak přece správní kovbojové žijí...  

Je nakonec absurdní, že nejvíc komu oba muži ubližují nejsou oni sami, ale jejich manželky. Když někoho milujete, najdete si k němu vždy cestu a oni dva si ji k sobě také našli. Celých dvacet let stále hledají skulinu ve svém životě a utíkají od rodin do přírody, aby mohli být spolu. Společnost se snažila a možná i dnes trochu snaží určovat pravidla, jak by měla vypadat správná rodina, ale spíše ji tak rozvrací, než spojuje.

 

Proslulý režisér Ang Lee natočil příběh podle povídky Annie Proulx, která poprvé vyšla v časopise The New Yorker v roce 1997. Scénář čekal na natáčení celých sedm let a Lee se ho ujal s velkou citlivostí. 
 

Jednoho z kovbojů hraje Jake Gyllenhall, kterého jsem nedávno viděla hrát ve filmu Mariňák. Drsný americký voják je ve Zkrocené hoře jiný a pro mě bylo trochu těžké si uvědomit zcela odlišnou polohu. Chová se jinak, mluví jinak, pohybuje se jinak. Je tím, který je ve vztahu aktivnější a více živočišný. Režisér Ang Lee byl v tomto směru při natáčení velmi pečlivý a spolupracoval během filmu například s Joy Ellison specialistkou na výběr hlasů a přízvuků.

 

Příběh působí uceleně. Příroda dotváří děj, country hudba zvýrazňuje pocity a nahrazuje slova, kterých je ve filmu málo. Film se snaží, aby lidé pochopili, jak bylo složité se v minulosti odlišovat od ostatních. Jen nevím, zda se to zcela povedlo. Nesouhlasné názory společnosti ve filmu jsou jen minimální. Všem hercům sice uvěříte jejich smutek, který vzniká z toho, že společnost jako celek odmítá homosexualitu. Ale zdá se, že homosexualita vlastně v minulosti nebyl zase takový problém.  

O Zkrocené hoře se ve společnosti hodně mluví. Film získal již ocenění Zlatého lva na MFF v Benátkách či sedm nominací na Zlatý glóbus. Předpokládá se získání minimálně jednoho Oskara. Jenže…

Lepší cena pro film, a především celou společnost by podle mě byla, kdyby se o jakémkoli snímku mluvilo málo, protože ve společnosti by byl vztah dvou mužů či žen a ztvárnění na filmovém plátně něco zcela přirozeného, co nás nepřekvapuje a filmaře nedostává do rozpaků, zda takový příběh uchopit.

Zatím to tak není. A lidé příběhy, jakým je třeba Zkrocená hora, chtějí a jsou na něj zvědaví, jako na všechno, co je zakázané...


A doporučení pro vás? Zajděte na film, ať zjistíte, zda je pro vás již homosexualita něco přirozeného, nebo jste o ni schopni pouze hovořit, ale když se s ní osobně setkáte, jste v rozpacích.


Další materiály od společnosti BIOSCOP:

HERCI

REŽISÉR ANG LEE


ZKROCENÁ HORA

Premiéra:
                   2. března 2006             

Originální název:         Brokeback Mountain, USA 2005

Žánr:                           Drama

Přístupnost:                Nevhodný do 15 let

Režie:                                     Ang Lee                      

Scénář:                                  Larry McMurtry, Diana Ossana

Kamera:                                  Rodrigo Prieto

Hudba:                                    Gustavo Santaolalla

Hrají:                                     Jake Gyllenhaal (Jack Twist), Heath Ledger (Ennis Del Mar), Michelle Williams (Alma Beers Del Mar), Anne Hathaway (Lureen Twist), Randy Quaid (Joe Aguirre), Linda Cardellini (Cassie Cartwright)

   
02.03.2006 - Kultura - autor: Iveta Šafránková

Komentáře:

 1. avatar
  [18] brunhilda [*]

  nebyl to kompars the knights tale? tam sem byla taky :]]] btw ledger je ve zkroceny hore pomerne spatnej.

  superkarma: 0 10.03.2006, 21:39:40
 2. [17] karkule [*]

  Film mi připadal úžasný, jeden z nejlepších, co jsem za poslední rok viděla, a to chodím do kina často. V článku je věta "Nesouhlasné názory společnosti ve filmu jsou jen minimální", ale to není pravda, ve filmu nejsou nesouhlasné názory na homosexualitu proto, že se o ní v v 60. létech a zvlášť na americkém venkově prostě vůbec nemluvilo, bylo to tabu. A ti dva kovbojové se tam rozhodně veřejně nedrží za ruce nebo tak něco. Místo nesouhlasného názoru tam prostě homosexuála v tichosti zlynčovali a bylo to.
  linde: to tam jedni chtěli, takže si pořídili ranč a zanedlouho je našli mrtvé /bez penisu/.

  superkarma: 0 04.03.2006, 16:10:24
 3. avatar
  [16] Linde [*]

  čím to je, že největší popularitu mají firmy o menšinách, nebo homo? Jestli to není proto, že svět chce ukázat solidaritu a pochopení, že se o jejich problémy zajímá?
  Navíc k filmu - neviděla jsem jej, ale nemyslím, že by měl být problém se zašít ve dvojici do hor, chovat tam ovce (berany?), mazat a žít šťastně až do smrti...:)

  superkarma: 0 03.03.2006, 06:52:02
 4. avatar
  [15] floo [*]

  joo teď už ne, spíš jako přivýdělek ve studentských letech.

  superkarma: 0 02.03.2006, 15:31:13
 5. avatar
  [13] floo [*]

  Heatha jsem si měla možnost prohlédnout na jednom komparzu, ale jaksi to není můj typ.
  Jinak počkám, až si to známý vypálí, do kina bych na to asi nešla

  superkarma: 0 02.03.2006, 15:22:34
 6. avatar
  [11] Petique [*]

  Romushka: ahaaa, díky za upozornění , to sem netušila A v angličtině se nedá ňuhňat???
  Podivej,na férovku, jestli se ti ten film líbil, tak je to super, co člověk, to názor, mě se nelíbil, to je můj názor.

  superkarma: 0 02.03.2006, 13:44:53
 7. avatar
  [9] Petique [*]

  Kelly: se vsaď že sem se trefila . To všude vyzdvihujou, tak sem byla fakt zvědavá, a vono nic . Herecký výkony fakt perfektní, Heath tak nějak prapodivně ňuhňal, jak kdyby mel vomrzlý rty, tak nevim, jestli to bylo tou specialistkou na přízvuky, nebo mu někdo vyrazil zuby.

  superkarma: 0 02.03.2006, 12:22:38
 8. avatar
  [8] Kelly [*]

  Holky, dík za informace ... budu ve střehu, jestli se Petique trefila

  superkarma: 0 02.03.2006, 11:52:20
 9. avatar
  [6] Amélie [*]

  Kelly: a asi opravdu umřeš smíchy, protože tenhle film to vyhraje zcela určitě (dalším adeptům - Capote, Crash, Dobrou noc a hodně štěstí a Mnichovu se moc velké šance nedávají).

  superkarma: 0 02.03.2006, 11:41:55
 10. avatar
  [4] Kelly [*]

  Petique: ... a nevíš, kdy je vyhlašování Oskara? ... jen tak, pro zajímavost ... umřu smíchy, jestli ses trefila

  superkarma: 0 02.03.2006, 10:43:33
 11. avatar
  [3] Petique [*]

  Nuda nuda nuda. Téměř dvě hodiny o ničem . Vemte si do kina nějakej časák, bo se to nedá. Kdyby to byl příběh o ženský a chlapovi, tak to nedaj ani na DVD. Oscara to určitě dostane, bo je to fakt cypovina.
  Doporučuju Walk The Line o Johnny Cash, jak nesnáším country, tak ten film je žůžovní.

  superkarma: 0 02.03.2006, 08:23:55
 12. avatar
  [2] danca79 [*]

  Mam dojem, ze uzasna texaska priroda byla natacena v kanadske Alberte

  superkarma: 0 02.03.2006, 04:09:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme