Zdraví

Kouzlo viděného...

 

Před nedávnem na www.zena-in.cz probíhala spolupráce s oční klinikou Lexum. Mohly jste se také zúčastnit soutěže a vyhrát slevu v hodnotě 25000,- Kč na zákrok Lasik. O jakou operaci jde?

 

Laserová operace, která vás zbaví dioptrií - LASIK (Laser In Situ Keratomileusis)

Tato metoda se začala běžně provádět koncem 90. let. LASIK se stal okamžitě populární, protože jde o velice rychlou a skoro bezbolestnou proceduru.

V první části zákroku vytvoří chirurg pomocí mikrokeratomu tenkou lamelu rohovkové tkáně na povrchu znecitlivěného oka. Lamelu odklopí a na odkrytou část rohovky zaměří excimer laser, který odpaří potřebné množství tkáně. Dojde tak ke změně zakřivení rohovky, aby se pak světelné paprsky sbíhaly v místě nejostřejšího vidění na sítnici. Po ukončení laserové fáze zákroku přiloží chirurg odklopenou lamelu rohovkové tkáně zpět na původní místo. Lamela se během několika minut sama přisaje zpět k rohovce, a díky přirozené hojivé schopnosti během několika týdnů úplně přilne. Rychlá obnova vidění je možná díky tomu, že vrstva epitelové tkáně zůstala neporušena. Do oka je několik dní po operaci nutné kapat protizánětlivé kapky, několik týdnů byste si neměla oko mnout nebo se do něj uhodit. Většina pacientů je druhý den po operaci schopna normální pracovní činnosti. Rychlá rehabilitace oka při této metodě navíc umožňuje provedení zákroku na obou očích v jediný den. Výhodou metody LASIK je i to, že se v případě neuspokojivého výsledku dá po čase opakovat.

 

Poukázku na slevu při operaci vyhrála čtenářka Andrea. Poprosili jsme ji, aby se po zákroku spojila s redakcí a aby nám sdělila své dojmy. Zde je její výpověď:

 

Dioptrické brýle jsem nosila od 12 let a zhruba od 17 jsem měla kontaktní čočky. Dnes je mi 33. Laserová operace očí mě lákala už dlouho, ale bála jsem se bolesti a komplikací. Kontaktní čočky mi poslední dobou vadily čím dál tím víc. Zájem nosit čočky nepodpořil ani test barevných čoček, které mi zužovaly obzor vidění a barevná změna nebyla až tak výrazná.

 

Co mě nakonec přesvědčilo?

Nevinná poznámka kamarádky, která mi vlastně mimo jiné sdělila, že včera odvážela manžela z operace a dnes jedou na hory!!!! „Z jaké operace?“ zeptala jsem se zděšeně. „Z laserové operace očí,“ byla odpověď. Dále mi bylo vysvětleno, že dnes už to vlastně vůbec nebolí a není problém jít druhý den lyžovat (jako to udělal její manžel). Červíček zahlodal a já jsem začala pátrat po informacích o laserových operacích očí.

 

Protože jsem dlouhověká čtenářka Ženy-in, sleduji články o problematice očí. Když jsem zjistila, že se objevila na stránkách soutěž o poukázku v Lexum, hned první den ráno jsem se jí zúčastnila! Ani nevíte, jakou jsem měla obrovskou radost, když jsem se pak z mejlu dozvěděla, že jsem vyhrála slevu na operaci!!! Měla jsem v očích slzy a věděla jsem, že na tu operaci opravdu musím jít!!!!!!!!!! Fakt jsem měla neskutečně šťastný pocit! Taková výhra! A taková pomoc!

 

Zkontaktovala jsem kliniku, kde už jsem byla před tím na konzultaci, ale stále jsem si nebyla jistá. Zavolala jsem jim, že jsem vyhrála na Žena-in slevu na operaci a termín byl dohodnutý!

Na operaci jsem se objednala hned do jednoho měsíce. Těšila jsem se!!!

 

 

Jak to všechno probíhalo?

Počítejte, že se zdržíte na vstupním vyšetření 3-4 hodiny. Jedná se o opravdu podrobná měření všech parametrů oka, která následně rozhodují o typu zvolené operace. Moje pravé oko mělo hraniční hodnoty a chviličku se uvažovalo i o tom, že operace laserem LASIK nebude možná. Počítejte s tím, že po vyšetření budete mít rozkapané oči a nebudete vidět na displej mobilního telefonu, čísla autobusu nebo excelovskou tabulku v práci na počítači (jak tomu bylo u mě).

 

 

Týden před operací nenosíte kontaktní čočky a nemalujete si oči:( Dá se to vydržet...

Na operaci jsem byla objednaná na 9.00. Ráno mě na kliniku Lexum vezl přítel, který na mě po celou dobu operace i čekal. Je důležité mít s sebou člověka, který Vás dopraví domů. První hodiny po operaci na světle nebývají příjemné. Samotná operace je záležitostí na 10 minut. Delší je čekání a prokapávání očí kapičkami, které vám je znecitliví. To trvá asi hodinu. Pak dostanete do ruky plyšového pejska (talisman Lexum) a uleháte na operační lůžko. Celou operaci jsem vnímala jako hlazení oka. Je to chvilička a starají se o vás vzorně. Vstáváte a vidíte. Úžasné.

 

Malinko vidíte jako přes vodu a nemůžete se v žádném případě oka dotýkat, ale kráčíte domů bez brýlí. Kliniku Lexum jsme opouštěli v 11.30. Odpoledne jsem si kapala kapky, ležela s přivřenýma očima a už ten večer jsem se dívala na televizi.

 

Druhý den ráno kontrola potvrdila, že je vše v pořádku. První týden si ještě kapete antibiotika a nemůžete si oči malovat, ale vidět detaily, které jsem nikdy před tím tak ostré neměla, je úžasné.

 

Zítra letím na svou první dovolenou bez čoček a vezu si jenom slunečný brýle. Těším se. Kdybych tušila, že laserová operace očí je tak úžasná věc, šla bych do toho už dávno před tím. 

 

Ještě jednou moc děkuji!!! Vy, kdo váháte, jako jsem váhala já, tak seberte odvahu a jděte do toho.

 

Andrea

 

Více informací o zákrocích najdete na www.lexum.cz

   
30.05.2007 - Zdraví - autor: Čtenářský příběh

Komentáře:

 1. avatar
  [13] renike [*]

  me jen zaskocila samotny cenovy rozdil v Praze a Ostrave(resp.C.Budejovice)..6tisic Kc rozdil,je sakra dost(co se tyce treba refrakcnych vad)

  superkarma: 0 20.09.2007, 11:52:23
 2. avatar
  [12] Ditulin [*]

  Souhlasím!

  Gerdo, Lexum už operuje i vetchozrakost, mí rodiče se na to právě chystají!!!!

  superkarma: 0 30.05.2007, 16:32:49
 3. avatar
  [10] gerda [*]

  ... a já mám stařeckou vetchozrakost (oficiální termín pro špatné vidění na blízko - čtení textu), tak mě se to naštěstí netýká

  superkarma: 0 30.05.2007, 11:27:55
 4. avatar
  [9] Cleara [*]

  Já bych do toho šla, ale nemám money...

  superkarma: 0 30.05.2007, 11:04:14
 5. avatar
  [8] Meander [*]

  mamoutek: O druhém oku už taky psala.

  superkarma: 0 30.05.2007, 10:51:16
 6. [7] Evelyne [*]

  Už nějakou dobu o zákroku uvažuji a rozhodně do toho půjdu. Sice není nejlevnější, ale ta pohoda: bez každodenního nasazování čoček, jejich čištění apod. Už se na to těším...

  superkarma: 0 30.05.2007, 10:38:09
 7. avatar
  [6] Brixik [*]

  No ja teda tech 32 tisic vubec nelituju,je to nejlepsi investice meho zivota. Ono,kdyz ma clovek cely zivot deset dioptrii, tak asi mysli jinak....

  superkarma: 0 30.05.2007, 09:53:00
 8. [5] gentiana [*]

  Vrazit haldu peněz jenom do toh, že po probuzení vidím ostře? Ani ranu.

  superkarma: 0 30.05.2007, 09:14:30
 9. [4] mamoutek [*]

  gerda: to psala jedna z redaktorek,myslím "Ivana", ale už jak říkávala moje babička "Myslet, znamená ho.no vědět " byla nejprve na jednom oku, zrovna jsem na to myslela, jakpak jí asi dopadlo to druhé oko?

  superkarma: 0 30.05.2007, 09:05:32
 10. avatar
  [3] gerda [*]

  Já teda nevím, ale nedávno tady byl taky zážitek z operace očí, a tam to bylo trošičku jinak, skoro to pacientku bolelo!

  superkarma: 0 30.05.2007, 08:29:09
 11. avatar
  [2] Brixik [*]

  Ahoj, taky jsem operaci podsoupila v lednu a jsem uplne nadsena. Zadne cocky,roztoky,bryle, pouzdra,jenomslunecni bryla a hura pryc.

  superkarma: 0 30.05.2007, 08:00:47
 12. avatar
  [1] Evikus [*]

  Věřím, že je to super, ale nepůjdu do toho ani za nic

  superkarma: 0 30.05.2007, 07:24:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme