.

Kouzlo svařáku z vánočního trhu aneb proč je vždy lepší než ten doma - a pár tipů na stánky, kde ho mají opravdu nejlepší

Bulvár

Kouzlo svařáku z vánočního trhu aneb proč je vždy lepší než ten doma - a pár tipů na stánky, kde ho mají opravdu nejlepší

Nevím, kdy začínají Vánoce jinde, ale u nás v Bullerbynu začínají Vánoce ten den, kdy se pečou perníčky, tak zní začátek mé oblíbené kapitoly knihy Děti z Bullerbynu. A čím jsem starší, tím víc si uvědomuji, že moje Vánoce začínají zakoupením prvního svařáku na nějakém vánočním trhu.

víno

Ano, vím to – vše domácí má chutnat nejlépe, protože si ohlídáme ingredience a povětšinou to i vaříme s láskou. Ale u svařáku mám pocit, že tohle prostě neplatí. Nějakým zatím nevysvětlitelným kouzlem mi chutná tento nápoj zakoupený venku daleko víc než ten, který si připravíme (nebo je nám připraven) z domácích zdrojů. 

A ano, jsem si vědoma, že je stánkovými prodejci často svářen z vína té nejhorší kvality a přeslazován, aby si průměrné chuťové pohárky přišly na své a zmlsané závislácké jazýčky chytly slinu na další…

Nicméně trvám na svém: Svařák z vánočního trhu je vždy chutnější než ten doma připravený!

Samozřejmě tuším, odkud vítr vane. A s trochou nadsázky tvrdím, že jako promovaný inženýr chemie sním o tom, že vymyslím vzorec, jenž by zohledňoval veškerá fakta, která chuť toho nejlepšího svařáku ovlivňují.

 • Určitě by v něm hrála roli okolní teplota. Čím větší mráz, tím lepší chuť.
 • Nepodceňuji ani místo, kde je nápoj konzumován. Tady trochu váhám, ale troufla bych si odhadnout, že čím dále od domova, tím nám připadá lepší.
 • Další proměnou by byl počet přátel, s kterými svařák popíjíme.
 • A nezanedbala bych ani světlo – čím horší světelné podmínky, tím lahodněji chutná každý doušek aneb přes den to není takové, jako když padne tma, kterou protínají barevná světýlka vánoční výzdoby. 

A tak by se dalo jistě pokračovat. Jak říkám - je to stále ve stavu bádání...

Hudební chuťovka pro milovníky svařeného vína

Známý hit od skupiny Pacifik – lépe bych svařáku lásku nevyznala ….

Kam na nejlepší svařák?

Tady jsou moje osobní tipy. A jelikož se jedná o místa s tradicí, nevadí, když se na ně nedostanete letos. Jako správná „konzerva“ věřím, že i příští rok bude vše tak, jak má být…

Svařák ze ZOO Plzeň

Na svařené víno do ZOO? Divné, ne? Ale kdepak. Právě zde můžete spojit příjemnou zimní procházku po zoologické zahradě s návštěvou teploučkých pavilónů a ochutnávkou jednoho z nejlepších svařáků v místním občerstvení u TROPICKÉHO PAVILONU. A co víc - prodavač je velký sympaťák!

ZOO Plzeň - svařák

Poctivý svařák na Tylově náměstí v Praze

Důvod, proč mi v adventním čase trvají návraty domů mnohem déle, je celkem jasný. Jak to jde, vezmu to přes Tylák. A podle fronty u stánku s poctivým svařákem z Modrého Portugalu z Velkých Bílovic se sušenou švestkou jako bonusem, nejsem opravdu jediná, kdo si takto zpestřuje všední pracovní dny. Na Tyláku kolem stánku to prostě žije. A jistě i díky svářečáku, tj. věrnostní kartičky, kam si sbíráte razítka s vidinou dávky zdarma.

Heslo zní: Svářeči všech zemí, svařte se u nás!

Svařák Kubík v Praze

(foto: Facebook)

Tak ať vám voní a chutná...

Přečtěte si také:

   
18.12.2015 - Kultura - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. avatar
  [11] SNÍŽEK [*]

  punči nikdy neoddolám na trzích anebo medovině Sml16

  superkarma: 1 19.12.2015, 21:38:03
 2. avatar
  [10] jiti [*]

  To je jako s dovolenou. Tam nezáleží kde ale s kým, tady nezáleží jaký ale s kým Sml67

  superkarma: 1 18.12.2015, 19:11:29
 3. [9] Marcela Macáková [*]

  bobani — #7 Kde to je?

  superkarma: 0 18.12.2015, 16:15:04
 4. avatar
  [8] Kadla [*]

  Já měla v Praze na vánočních trzích na Staroměstském náměstí teda spíše smůlu - byla to horká voda naředěná trochu vínem... Ale určitě se ještě vyskytují i prodejci poctiví... jen já je nepotkala..

  superkarma: 0 18.12.2015, 13:43:34
 5. [7] bobani [*]

  punč u nás na náměstí je bezkonkurenční Sml22

  1. na komentář reaguje Marcela Macáková — #9
  superkarma: 0 18.12.2015, 12:54:26
 6. avatar
  [6] Pentlička [*]

  Já miluju vánoční puč na vídeňských trzích, je lahodný a se spoustou ovoce. Všude mají krásné hrníčky, které si na něj můžete koupit nebo po vypití vrátit. Svařák mi tolik nechutná. Letos jsem si u nás koupila bílý punč s hruškou a pomerančem a byl taky výborný.

  superkarma: 1 18.12.2015, 11:46:05
 7. avatar
  [5] Eliana [*]

  A u nás ještě frčí horké svařené jablko - což je svařený jablečný mošt s hřebíčkem, skořicí a badyánem -též zvané jaké horké jablko, mňamSml67

  superkarma: 1 18.12.2015, 11:29:47
 8. [4] Rikina [*]

  kantor10 — #1 Punč taky není marnej, ale ten se zatím nevídá tak často. Sml80 Ačkoli onehdy jsem byla před vánoci v Českých Budějovicích, a tam na náměstí snad nebyl jediný stánek se svařákem, zato s punčem jich byly mraky. A s dobrým punčem. Jsem málem pak netrefila na nádraží na vlak. Sml57

  superkarma: 0 18.12.2015, 11:00:02
 9. [3] Rikina [*]

  Naprosto souhlasím, svařák na trzích a jarmarcích prostě chutná jinak a vesměs daleko lépe, než ten doma. Výjimky, kdy prodejce nabízel tak strašlivý patok, že to nešlo vypít, samozřejmě jsou, ale za mnoho let by se daly spočítat na prstech jedné ruky. V poslední době spíš přibývá takových prodejců, jako ten v článku. Nabízejí různé druhy svařáku, k tomu kousky pomeranče, citronu nebo jiného ovoce, sladí i medem, a vůbec mají snahu se zákazníkům zavděčit. Což chválím. Sml67 Bez svařáku na jarmarku nejsou vánoce.

  superkarma: 0 18.12.2015, 10:57:58
 10. avatar
  [2] Eliana [*]

  Mne chutná svařák německý i doma s přáteli či na vánoční besídce, ale je pravda, že v Drážďanech na trzích pánská část výpravy mnohokrát neodolá a sbírá svařáky do svátečního, zde zakoupeného, hrnečku, takže když je odvážím domů, jen se modlím, aby nás nestavěli policajti neb celým autem se nese svařákový odér a posléze posádka tvrdě usíná s důvěrou, že je dovezu bezpečně domůSml16.

  superkarma: 1 18.12.2015, 09:37:55
 11. [1] kantor10 [*]

  já radši punč

  1. na komentář reaguje Rikina — #4
  superkarma: 0 18.12.2015, 08:30:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme