Dvoudílným článkem s příznačným názvem Čeho se bojíme jsme otevřely dlouhou a náročnou kapitolu o našem niterném světě, kam často nepustíme ani svou nejlepší kamarádku. A občas se v něm samy dost problematicky ztratíme ...

Snad každá z nás dříve či později vstoupí do boje se svým strachem, který může být příčinou (nebo důsledkem) řady problémů, často pak zdravotních, kterými tělo signalizuje, že něco není v pořádku. Vše totiž souvisí se vším, a čím více poznáváme tajemství lidského těla, tím větší pokoru k tomuto dokonalému, i když někde nebezpečnému systému, člověk musí cítit.

strach

 • Stačí totiž šlápnout vedle, přestat poslouchat srdce, šestý smysl, nebo jak tomu chcete říkat, a neštěstí je na světě..

Co s tím? Možností se nabízí několik. Než začnete polykat prášky na uklidnění, které za vás problém nevyřeší, ale pouze utlumí naše vnímání, můžete zkusit najít a odstranit příčiny vašich problémů některou z následujících metod.

 • Pozor: V žádném případě to neznamená, že máte riskovat své zdraví a odmítat zásadně jakoukoliv léčbu západní medicíny. Dobrý lékař by měl být alfou a omegou vašeho rozhodování o léčbě. Berte naše tipy, prosím, jen jako možnost zkusit v některém případě pomoci svému tělu alternativní cestou.

Léčba trochu jinak...

Už jsme si přiblížily díky rozhovoru se Zdenou Katayama metodu techniky emoční svobody (EFT). V pojednání Vyřeší vaše problémy rodinné konstelace? jsme pak nahlédly pod pokličku nevšední metody psychoterapie, jež nabízí rozuzlování zapeklitých vztahových problémů (nejen v rodině, i když ta je základem a od ní se pak všechny naše úspěchy i pády prý odvíjí).

A pokud máte třeba pocit, že vás podzimní ponuré dny začínají nutit sedět nad talířem a zajídat špatnou náladu, určitě také neuškodí si přečíst rozhovor s Markétou Vostrou, kde jsme si prozradily i na první pohled neuvěřitelné zákonitosti, které mohou stát za naší případnou nadváhou. A vše se tak nějak propojuje..

Co je kineziologie

Dnes se podíváme na téma kineziologie, která nám opět může pomoci zasadit další kousek do mozaiky pochopení sebe sama.

S principem kinezilogie jsem se poprvé setkala právě v rámci výše zmíněných rodinných konstelací, kdy ji terapeut požíval jako pomůcku k bližšímu rozkrytí některých problémů účastníků sezení.

Zkušený terapeut - kinezilog mi vysvětlil, že informace o původu stresu - příčině většiny obtíží - je uložena v podvědomí. Tuto informaci lze údajně nalézt pomocí specifického testu a jednoduchými korekcemi odstranit. Náš mozek přirovnal k počítači, kde jsou všechny informace (i ty, o kterých už vědomě nevíme) uloženy.

Údajné „stresové bloky“, které nám způsobují problémy, jsou tedy uložené v podvědomí. A vyhledat je lze pomocí tzv. svalového testu, kdy na otázky týkající se řešeného problému dostává „od těla“ odpovědi ano a ne.

Svalový test: Jak to funguje?

Pokud mozek zpracovává pozitivní informaci, sval je pevný. Při negativní sval naopak oslabí. Zkušený kineziolog tak během chviličky odhalí příčinu vašich potíží, případně vás může vrátit za plného vědomí do okamžiku, kdy daný stres vznikl, abyste jej společně eliminovali, resp. nastartovali v těle ozdravný proces.

 • Kineziologii uznávají i psychologové a lékaři, nejde o žádné nevěrohodné „zaříkávání“, jak by se na první pohled mohlo zdát.

V některých zemích je dokonce hrazena ze zdravotního pojištění. Metoda je založena na poznání, že každá svalová skupina má vztah k dalším částem těla a že všechny naše problémy jsou způsobeny poruchou proudění (jak bylo řečeno již v článku o EFT) a projeví se oslabením daného „postiženého“ svalu.

 • Zjednodušeně řečeno: Každý stres, do kterého patří i nemoc, nebo jen špatný prožitek, se projeví na stavu našich svalů.

Proto svalový test... Test se provádí nejčastěji ve stoji, kdy terapeut testuje, tj. hledá odpovědi na své otázky přitlačením na paži pacienta.

Metoda je sice postavena na tradiční asijské medicíně, ale není v rozporu se západní medicínou. I ta už tvrdí, že přes devadesát procent onemocnění je psychosomatického původu. A znovu zde musím připomenout krásu a věcnost českého jazyka, který mluví v jasně srozumitelných spojeních, např.:

 • naložil si toho na bedra příliš
 • nemohl to strávit
 • nepřenesl přes srdce
 • nebo oblíbené „já bych se z toho pos....“ (pardon).

Vzpomeňme jen na zajímavé názory MUDr. Hnízdila, které v poslední době kolují po internetu. Mimochodem vždy žasnu, jak tento sympaťák, kterého mám tu čest znát i osobně, umí o věcech ne příliš radostných mluvit nejen s železnou logickou, ale také s vtipným nadhledem. Kéž by takových lékařů bylo více.

Jak nám pomůže kineziologie? Za všechny jmenujme pár příkladů:

 • dokáže zbavit strachů a fobií
 • zmírnit alergie a nespavost
 • zlepšit sebevědomí
 • často se mluví i o poměrně závažných onemocnění.

Co říci závěrem? Vezměte svůj osud do vlastních rukou a nečekejte, že se vše samo vyřeší. Ne vždy platí, že čas je nejlepším lékem. I zde je totiž třeba přesně znát, co léčíme. A podle toho pak zvolit lék. Platí to v medicíně i v životě...

Reklama