Zdraví

Kouříte? Ničíte si srdce!

smoke

Normální je nekouřit. Kouření škodí zdraví a způsobuje rakovinu... To jsou jen některé ze sloganů, které vídáme a slýcháme dnes a denně. Všichni to víme, přesto podle statistik ÚZIS za rok 2007 v ČR aktivně kouří 2 300 000 lidí, polovina z toho jsou děti do 18 let. Závislostí na tabáku v České republice trpí podle lékařů 1 150 000 dětí a uvádí se, že v ČR denně zemře na následky nemocí z kouření 50 až 60 lidí, celkem 18 tisíc ročně. Polovina kuřáků prožije v porovnání s nekuřáky život o 15 let kratší. V Evropě i v ČR je příčinou každého pátého úmrtí, a to především na kardiovaskulární nemoci. Tolik smutné statistiky.

Jak moc je kouření nebezpečné?

Cigaretový kouř obsahuje přes čtyři tisíce chemikálií, z toho kolem stovky vyvolává rakovinu, další poškozují cévy. Nejznámější toxin v cigaretovém kouři - nikotin - má řadu negativních vlivů, mimo jiné, i na srdce a cévy: zvyšuje krevní tlak a tepovou frekvenci, negativně ovlivňuje funkci cévní stěny, ovlivňuje procesy srážení krve a zvyšuje riziko trombóz, zvyšuje se výskyt poruch metabolizmu lipidů, zhoršuje inzulinovou rezistenci a přispívá k jejímu vzniku, zhoršuje i další rizikové faktory aterosklerózy.

Už 48 hodin po poslední cigaretě se riziko infarktu sníží na polovinu. U příležitostných kuřáků se po 3 až 5 letech abstinence dostane na úroveň nekuřáků. U silných kuřáků, kteří denně vykouří 20 a více cigaret, je i po 20 nekuřáckých letech riziko infarktu o 22 % vyšší než u nekuřáků.

Stačí jen přestat kouřit?

Nekouřením hodně svému srdci a cévám ulevíte. Pokud jste v nekouření úspěšní, můžeme jen gratulovat, ale je třeba neusnout na vavřínech. Naše srdce a cévy ohrožují i další faktory, jako je zvýšená hladina cholesterolu v krvi, vysoký krevní tlak, obezita, cukrovka, nevhodná strava se špatnými tuky, nadmíra stresu nebo nedostatek pohybových aktivit. Ani na tyto faktory bychom proto neměli zapomínat a snažit se je co nejlépe eliminovat. Pokud už se nás některé rizikové faktory týkají, tak se celkové riziko nesčítá, ale násobí!

Mějte srdce pod kontrolou

Chcete-li vědět, jak na tom vaše srdce je, zkuste si zajít do některé z více než 60 lékáren v celé ČR, kde v první polovině října v rámci oslav Světového dne srdce probíhá měření cholesterolu a krevního tlaku zdarma. Více informací o tom, kdy a kde měření probíhají, najdete na www.flora.cz, případně je získáte od nutriční terapeutky na Informační lince zdravého životního stylu 800 175 324.

   
06.10.2011 - Zdraví - autor: odborný článek

Komentáře:

 1. avatar
  [2] Altamora [*]

  delfi.na — #1 Znala jsem holku, která přežila skok z pátého patraSml57. Já bych to ale nezkoušela.

  superkarma: 0 06.10.2011, 18:43:57
 2. avatar
  [1] delfi.na [*]

  Mno nevím, já sice přestala kouřit, je to už asi tak 8 let, ale náš děda kouří od 14  a už je mu 88 let a jaký je to čipera Sml24Sml58 

  1. na komentář reaguje Altamora — #2
  superkarma: 0 06.10.2011, 09:05:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme