Zdraví

Kouření zakázáno – s cigaretou hazarduje diabetik dvakrát

Že kouření škodí našemu zdraví, to ví asi každý, ale je třeba zmínit, že u diabetiků jsou dopady kouření ještě mnohonásobně vyšší. Mezi důsledky patří například poškození ledvin, riziko poškození oční sítnice i hůře se hojící poranění. Naordinujte si místo toho pohyb!  

neurony

U konzumentů tabáku se dále zvyšuje riziko rozvinutí cukrovky II. typu. Pokud skoncuje diabetik s cigaretami, je to pro něj nejlepší rozhodnutí. Změny, které ho čekají po poslední cigaretě, se projeví poměrně rychle:

 •          za 20 minut klesá zvýšený krevní tlak a srdeční frekvence
 •          za 12 hodin se množství oxidu uhelnatého vrací k běžným hodnotám
 •          za 1 rok bez cigarety se sníží riziko infarktu o polovinu
 •          za 5 let je riziko mozkové mrtvice stejné jako u nekuřáků

Budete se divit, jaké benefity pro vás típnutí cigarety skýtá, respektive, jakým negativům se můžete vyhnout. Mimo jiné …

 •          kouření zvyšuje riziko cévních komplikací
 •          kuřákům se hůře hojí rány, v případě diabetické nohy se zvyšuje riziko amputace
 •          nikotin stahuje cévy, a tím zvyšuje riziko infarktu
 •          kouření zvyšuje riziko mozkové mrtvice a poruch oční sítnice
 •          kouření ještě více zvyšuje hladinu cukru v krvi
 •          přispívá k diabetické neuropatii

Diabetická neuropatie: častá komplikace diabetu

Neuropatie se projevuje ostrou až palčivou bolestí v oblasti dolních končetin, tzv. neuropatickou bolestí. Bolest se projevuje nočními maximy a záchvatovitým charakterem. Těmto pacientům mohou úlevu přinést polyfenoly kurkumin, resveratrol a mangiferin s usnadněným vstřebáváním, najdete je v doplňku stravy Neuritogen. Při výběru potravinového doplňku je však třeba vybírat pečlivě. Kurkumin i jiné polyfenoly jsou samy o sobě těžce vstřebatelné, přesto řada produktů s tímto faktem příliš nepracuje. Může se vám stát, že budete užívat kurkumin poctivě a pravidelně a přesto bez valného efektu. Zmíněný Neuritogen obsahuje také piperin a lecitin, které výrazně zvyšují vstřebatelnost kurkuminu i dalších obsažených polyfenolů. Statisticky významný pokles intenzity bolesti při užívání Neuritogenu prokázala také nejnovější česká studie zahrnující 120 diabetických pacientů.

Jak nahradit zlozvyk?

Přestat kouřit není nic snadného a je třeba zaplnit prázdné místo jinou aktivitou - ideální je k tomu fyzická/sportovní aktivita. Pro diabetika je velmi důležitý pravidelný pohyb a udržení si přiměřené tělesné váhy. Není třeba podávat vysoké sportovní výkony, i pravidelná chůze je hotovým lékem. Pravidelný pohyb podporuje metabolismus cukrů, zlepšuje schopnost tkání zpracovat cukr, snižuje krevní tlak a hladinu tuků v krvi, snižuje rizika dalších přidružených potíží, jako jsou např. srdeční choroby. Nezanedbatelný je také pozitivní vliv na psychiku.

sport

Na co by měl diabetik myslet při sportovní aktivitě?

Před plánovanou aktivitou změřte glukometrem hladinu cukru v krvi a případně upravte dávku inzulínu. Při nepoměru hrozí především po sportovní aktivitě výrazný pokles glykémie. Pokud se chystáte na náročnější aktivitu, je vždy fajn mít s sebou parťáka – pro všechny případy.

Se zvýšenou fyzickou aktivitou je spojeno také riziko

U velké části pacientů je diabetes komplikován ještě dalšími komplikacemi, nejčastěji ve spojení s kardiovaskulárním systémem. Proto je důležité náročnější pohybovou aktivitu konzultovat s lékařem. Dále je třeba dávat pozor na rizika, která hrozí i zdravému člověku – dehydratace, přehřátí, poranění z přetížení.

   
20.10.2015 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [5] manislava [*]

  kouřím tak to raděj nebudu komentovatSml31Sml23

  superkarma: 0 20.10.2015, 19:14:54
 2. [4] Boros [*]

  bobani — #2 Jojo, já jsem na tom stejně, z cigaretového kouře se mi dělá zle. Ale přestože je kouření zakázáno například na nádraží, dokud se to nebude pořádně sledovat a pokutovat, nic se nestane. To stejné v práci- jsme nekuřácká nemocnice a kuřáci jednak odcházejí z pracovního procesu, ale jednak místo ven chodí do sklepa- dým a smrad se táhnou až do druhého patra. Vedení je to úplně fuk, hlavně, že máme ceduli jak vrata....

  superkarma: 0 20.10.2015, 12:26:38
 3. avatar
  [3] SandraAbigail [*]

  Nejhorší je, když máte doma kuřáka - sobce, který nemůže bez toho svého fetu být a zabíjí nejen sebe ale i svou rodinu. Pominu-li fakt, že to odporně smrdí, tak pasivní kouření je stejně nebezpečné jako aktivní, ale to si ti smradlaví feťáci nejsou ochotní připustit. Normálně bych zakázala kouření v přítomnosti nekuřáka a na všech veřejných prostranstvích zákonem pod pokutou minimálně 50.000 Kč, které by byly vyplaceny poškozenému nekuřákovi.

  superkarma: 0 20.10.2015, 12:21:16
 4. [2] bobani [*]

  Boros — #1 přesně . nikdy jsem nekouřila a nesnáším i cigaretový kouř . kuřáci jsou největší bordeláři a sobci . a ještě se rozčilují , že by mělo být kouření zakázáno na veřejných místech . náhodou jsem sledovala kousek debaty na ČT 1 s Jílkovou a z těch jejich přiblblých komentářů se mi chtělo zvracet .

  1. na komentář reaguje Boros — #4
  superkarma: 2 20.10.2015, 10:25:55
 5. [1] Boros [*]

  Tyhle rady platí i pro nediabetiky

  1. na komentář reaguje bobani — #2
  superkarma: 1 20.10.2015, 07:01:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme