.

Kouření zabije v Česku každou hodinu dva lidi. Získejte příspěvek na odvykací léčbu!

Novinky

Kouření zabije v Česku každou hodinu dva lidi. Získejte příspěvek na odvykací léčbu!

Každou hodinu zemřou v Česku dva lidé kvůli nemocem způsobeným kouřením. Celkem je kouření v tuzemsku příčinou každého pátého úmrtí. Průzkumy ukazují, že z úhrnného počtu více než dvou milionů českých a moravských kuřáků by jich 1,7 milionu raději nekouřilo a 1 milion se každý rok pokouší přestat.

koureni

„Účinek léčby závislosti na tabáku závisí na délce a míře odborné intervence. Bez ní je úspěšnost kolem 5 %, s intenzivní dlouhou intervencí to může být až 40 %,“ upozornila Eva Králíková, vedoucí centra pro závislé na tabáku II. interní kliniky VFN v Praze na Karlově náměstí.

Farmakoterapie závislosti na tabáku je vhodnější pro více závislé kuřáky a měla by trvat nejméně 3 až 6 měsíců. S užíváním volně prodejných léčiv poradí i lékárníci. „Ve vybraných lékárnách nabízejí speciálně proškolení lékárníci odborné konzultace,“ připomněl prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Na odvykání kouření můžete získat finanční příspěvek

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) od září nově nabízí až 2,5 tisíce korun na náhradní nikotinovou léčbu, nebo na nehrazený lék na odvykání kouření předepsaný lékařem.

VZP na projektu nazvaném „Cesta k nekuřáctví“ spolupracuje se Společností pro léčbu závislosti na tabáku a s Českou lékárnickou komorou. Společná aktivita potrvá do konce roku 2016, do kdy je také možné čerpat uvedený příspěvek.

Částku až 2,5 tisíce korun mohou klienti VZP získat na léčivý přípravek, který jim předepíše lékař z Centra pro závislé na tabáku (seznam pracovišť najdete zde), nebo na volně prodejné léčivé přípravky, jejich výdej potvrdí lékárník – odborný konzultant (seznam zde nebo zde). Jedná se o přípravky k náhradní léčbě nikotinem, jako jsou např. náplasti, pastilky, ústní spreje či žvýkačky. Podrobnosti najdete zde.

 

   
11.09.2015 - Redakční novinky - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [7] jiti [*]

  NEchápu jak tomu smradu někdy někdo může holdovat a ještě se na tom stát závislej Sml80

  superkarma: 0 14.09.2015, 08:32:13
 2. avatar
  [6] morgan [*]

  Ráda bych se zbavila závislosti na čokoládě. Dostanu taky příspěvek? Podle různých výzkumů to je taky návyková látka, stejně jako čaj a káva (tedy kofein a tein). Můj otec i oba dědové byli kuřáci, ale jejich smrt s kouřením nesouvisela. Ostatně, někteří naši současní politici jsou toho důkazem.

  Sama jsem nekuřák a kouření v mé blízkosti mi vadí, ale proč bych to měla jiným zakazovat? Dobře, vymezte v restauracích prostor pro kuřáky a nekuřáky, jako byl doteď, ale ne úplný zákaz. Vize ad absurdum: budu udávat sousedy, protože kouří na balkóně a mě to zdravotně omezuje?

  superkarma: 0 12.09.2015, 21:48:47
 3. avatar
  [5] renda4141 [*]

  Naštěstí už osm let nekouřím....musim to zaklepat...Sml16

  superkarma: 0 11.09.2015, 18:18:53
 4. avatar
  [4] kobližka [*]

  No,občas bych byla ráda,kdyby nějaká zdravotní pojišťovna obdařila pojištěnce takovým finančním příspěvkem i na jiné účely.Například manžel teď dostává infúze,kvůli krčním obratlům a celé si to musel uhradit.

  P.S. Jsme nekuřáci,abstinenti,nejsme obézní a hýbeme se.

  superkarma: 1 11.09.2015, 13:44:01
 5. avatar
  [3] Pentlička [*]

  Chválapánubohu, že nekouřím, ani nikdo z mé rodiny a přátel!

  superkarma: 0 11.09.2015, 12:00:14
 6. [2] bobani [*]

  Jejich volba

  superkarma: 0 11.09.2015, 11:49:02
 7. avatar
  [1] vladka321 [*]

  Nepotřebuji příspěvek - nekouřím ani já a ani nikdo v široké rodině a to ze všech stran Sml16.

  superkarma: 0 11.09.2015, 11:23:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme