Zdraví

Kouření už vyšlo z módy, jak se ale závislosti na nikotinu zbavit?

Nevyjdete kopec bez toho, že byste se zadýchala? Lakujete si nehty pouze barevným lakem, protože bez něj by byly nehezky zažloutlé? A někteří z kolegů se od vás nepěkně odtahují po jedné z vašich kuřáckých pauz?

 

Asi jste se už někdy zamyslela nad tím, jaké by to bylo přestat kouřit. Od zamyšlení ale vede dlouhá cesta ke skoncování s cigaretami. Boj s cigaretami je náročný a dlouhý, ale dá se vyhrát. Zvlášť pokud se budete držet rad, které vám může dát lékař v ordinaci nebo na internetové poradně www.odvykanikoureni.cz.

 

Proč je odvykání kouření takový problém?

Každý, kdo se alespoň jednou pokoušel přestat kouřit, by vám mohl dát odpověď: abstinenční příznaky. Bolest hlavy, deprese, úzkost, nepřekonatelná chuť na cigaretu. 98 % z těch, kteří se pokoušeli přestat pouze pomocí své pevné vůle, se k cigaretám opět vrátilo. Abstinenční příznaky a chuť na cigaretu mohou být tak urputné, že dokáží zlomit jakkoli pevnou vůli. Dnes vám již naštěstí může kterýkoli lékař předepsat nový účinný lék, který abstinenční příznaky mírní a dává vám zhruba čtyřikrát vyšší šanci na úspěch.

 

Kouření není pouhý zlozvyk, kterého se dokážete zbavit stejně jako kousání nehtů, ale je to nemoc. Nikotin se váže na mozkové receptory, které po pravidelném příjmu této drogy začínají vysílat signál nutící vás kouřit další cigarety. Krátký šot vám přiblíží, jak vzniká a funguje závislost na nikotinu.

 

 

 

Právě abstinenční příznaky jsou důvodem, proč není odvykání kouření krátkodobou záležitostí. Nutkání kouřit můžete pociťovat i po deseti týdnech od zapálení poslední cigarety. Pokud se rozhodnete podpořit svoji pevnou vůli přípravky pro odvykání kouření, je zcela zásadní vytrvat v léčbě nejméně 12 týdnů. Při dřívějším vysazení podpůrných léčiv se mohou abstinenční příznaky objevit v síle, kterou jste díky lékům dosud nezažila, a přinutit váš mozek, aby zase začal vyžadovat cigarety. 

 

Jak přestat kouřit aneb kroky nutné k úspěchu

První krok, který ovšem musíte učinit, je rozhodnout se. To, že opravdu chcete a jste připraveni přestat kouřit, podporuje vaši silnou vůli a motivuje vás překonat chuť na cigaretu.

 

Druhý krok by vás měl nasměrovat k lékaři. I obvodní lékař nebo přímo odborník z centra léčby závislosti na tabáku  vám dá cenné rady a zejména doporučí, jakou léčbu vzhledem k síle vaší závislosti zvolit. Pokud si nejste jistí, zda patříte mezi mírné nebo naopak silné kuřáky, můžete se proklikat mezinárodně uznávaným Fageströmovým testem závislosti na nitkotinu .

 

Kromě lékaře nezapomeňte informovat o vašem cíli i své okolí – kolegové v práci, kamarádi, partner nebo děti – ti všichni vaše rozhodnutí ocení a mohou se stát jednou z vašich motivací, abyste ve chvíli vypětí opět nesáhli po cigaretě a nespustili celou závislost nanovo. Důležité je vytvořit si náhradní řešení situací, ve kterých jste byli zvyklí kouřit. Nedokážete si představit kávu bez cigarety? Vyměňte ji na dobu odvykání za čaj. Pracovní pauzy si užíváte pouze s cigaretou v ústech? Raději se běžte projít kolem bloku, chuť na cigaretu vás přejde a čerstvý vzduch osvěží.

 

Pokud máte ve svém okolí jiného kuřáka, který má za sebou alespoň rok úspěšné abstinence na cigaretách, požádejte ho o rady. Právě rady těch, kteří odvykají, pro vás mohou být cennou výzbrojí. Pokud se nikdo takový ve vašem okolí, zapojte se do diskuse na www.odvykanikoureni.cz, kde se sdružují odvykající kuřáci a vzájemně se podporují ve svém úsilí.

 

Pár tipů pro odvykání kouření:

- Místo cigarety žvýkejte ovocné žvýkačky nebo cucejte bonbony bez cukru.

- Ve chvíli silné chuti na cigaretu vypijte sklenici vody.

- Za každý den bez cigarety se odměňte.

- Ze začátku odvykání omezte pití alkoholu, který by vás opět mohl svést k zapálení cigarety.

- Změňte svoje návyky – najděte si nový koníček, který vás bude zaměstnávat, před spaním si místo obligátní cigarety zapalte raději vonnou svíčku, kávu vyměňte za čaj a pivo za víno.

- Naučte se relaxační cvičení a techniky. Pomohou vám překonat běžné stresové situace, které se budete muset naučit řešit bez cigarety.

- Nepřemýšlejte jako odvykající kuřák, ale jako nekuřák.

- Neustále se těšte na svůj život bez cigaret a zápachu a připomínejte si, že na světě přeci žije velké procento lidí, pro něž je zcela normální nekouřit. Tak proč by nemělo být pro vás?

 


Jaké máte zkušenosti s odvykáním kouření vy, milé čtenářky? Tím, že do DISKUZE pod článkem napíšete o svých pokusech, cestách od cigarety, můžete pomoci těm, kteří stále stojí na mrtvém bodě. Přinášíme vám šanci, jak najít někoho se stejným problémem. Odvykání podpořené kamarádkami je přeci mnohem příjemnější, než se do náročné zkoušky vůle vrhat sama! Pomozte si vzájemně právě zde!

   
29.10.2007 - Zdraví - autor: Komerční článek

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [84] Martina59 [*]

  Teď jsou v módě vodní dýmky

  superkarma: 0 15.02.2013, 12:51:52
 2. avatar
  [83] paji [*]

  Mě pomohlo před 5 ti lety postupné omezování cigaret a zaměstnat se cvičením,procházkami a chodit brzy spát,no a samozřejmě žvýkačkami,abych měla pořád"něco v puse".Bohužel po 5 ti letech jsem si zapálila znovu,protože jsem se rozcházela se svým přítelem,se kterým jsem žila 3 roky s jeho matkou a příbuznými na vesnici a zjistila jsem že je drogový dealer,alkoholik a s prominutím kurevník.Já to neviděla,protože jsem měla 2 zaměstnání a jezdila domů až večer,kde jsem vysílením padla do postele a jeho matka mě neúměrně přetěžovala v domácnosti,která byla její,ne moje!Ale zase se snažím!!!A pomalu ale jistě se mi daří

  superkarma: 0 08.11.2007, 09:33:07
 3. avatar
  [82] boudicka [*]

  Mně pomohlo následující: Pevné rozhodnutí přestat, odstranění všech možných lákadel, obeznámení okolí se svým záměrem, podpora partnera (ten tou dobou ještě kouřil, ale vždy mi řekl, ať to ještě zkusím vydržet, že když to zvládnu já, tak on pak taky - a zvládli jsme to oba), vyhýbání se pobytu mezi kuřáky. To je vše. Nekouřím už více než 4 roky, manžel pak více než 3 roky.

  superkarma: 0 08.11.2007, 07:45:07
 4. [81] mirriss [*]

  Já teda nevím, dámy kuřačky, vám se neprotiví to, jak smrdíte? To, jak se od vás ostatní při rozhovoru odvrací? Určitě jste už zažili člověka, který na vás promluvil (ještě k tomu hned po ránu) a vám se z jejich dechu otočil kufr. Ne, nemám na mysli “vůni“ čerstvého cigaretového kouře, ale nechutný zatuchlý snad stoletý zápach, který prostě žvýkačkou nejde přerazit. Na co si kupujete drahé parfémy a podobné záležitosti, malujete, chcete se líbit chlapům, když stejně zapácháte hůř jak nějaká zvířátka? Mně osobně je představa, že takhle zase smrdím, naprosto odporná. A to si myslím, že je dost dobrý důvod proč nekouřit. Teda krom takových zde již řečených věcí jako je zdraví, těhotenství, děti, peníze...

  superkarma: 0 08.11.2007, 05:47:56
 5. [80] Samík97 [*]

  Ze své školní praxe znám mnoho případů, kdy děti kuřáků byly nevině šikanovány kvůli "odéru" , kterým byly nasáklé jejich vlasy i oblečení a vlastně byly tak trestány za rodiče.Ti se pak mohli zbláznit, ale SVOU vinu si vůbec nepřipouštěli.Potvrzuji, že sama jsem po čichu poznala domácí sešity - jak asi muselo být v místnosti, kde dítě psalo úkol,když ještě mě to praštilo do nosu.Tyto děti, ať by byli sebeúspěšné,stály bez své viny na okraji dětské společnosti.Už kvůli NIM by se rodiče nad svým zlozvykem měli ZAMYSLET!!!

  superkarma: 0 08.11.2007, 03:48:11
 6. avatar
  [79] bokul [*]

  Myslím, že dokážu poradit každé, která sahá po cigaretě a jinak je zcela zdravá... Člověk, který je nemocný a bohužel ví, že se může pouze léčit, nikoli vyléčit, jak cenné je zdraví. Každá z Vás, která chce na svět přivést zdravé miminko a být mu co nejdéle dobrou matkou, určitě nesáhne po cigaretě... Cigareta ničí nejen zdraví Vás, ale i lidí ve Vašem okolí, Vašeho miminka a hlavně VÁS!!! A pokud Vákm cigareta zdraví zničí, bude už pozdě... ne pozdě přestat kouřit, ale možná už bude pozdě zachránit si své zdraví. Jinak příteli stačilo vidět film "Děkujeme, že kouříte" (Thank You fo Smoking) a pochopil, že používal na obranu cigaret úplně stejné, nesmyslné argumenty a přestal. Držím Vám všem palce ať najdete rozum a získáte sílu přestat... Viděla jsem tátu umírat na rakovinu plic, díky jeho kouření a řeknu Vá¨m, přála bych to všem kuřákům i kuřačkám vidět (taky dobrý lék!).

  superkarma: 0 07.11.2007, 19:12:16
 7. avatar
  [77] cibulicka [*]

  Nekouření: milá redakce,taky jsem,dávno již tomu,začla kouřit a myslela jsem si,že jsem IN.Ještě když jsem měla děti,tak jsem si večer,když šla děcka spát,dala ke kávě cigárko.Ale před čtyřmi lety ,se mé dceři narodil Honzík.A ve mě,jako když se něco zlomí,a už jsem se na cigárko ani nepodívala.Myslím si,že když chce někdo opravdu sám skončit s kouřením,musí k tomu mít nejen odvahu,ale i něco,co ho bude nutit se k tomu zlozvyku už nevracet.A to něco je u mě náš vnouček Honzík.Tak at žije,je zdráv a má babičku,která nekouří.Asi bych se dnes styděla.A tak přeji všem,kteří chtějí skončit s kouřením,at si najdou něco,kvuli čemu za to stojí přestat.

  superkarma: 0 07.11.2007, 18:52:36
 8. [76] Vlasta Hrušková [*]

  Vážená redakce, kouřila jsem průměrně 20 ks cigaret denně.Před 4 lety jsem onemocněla angínou ,bylo mi tak hodně špatně, že jsem se rozhodla definitivně skončit s kouřením. Řekla jsem si dost a skutečně přestala. Od té doby nekouřím. Když náhodou dostanu chuť na cigaretu u vínka, vzpomenu si na svůj slib před lety. A ono to funguje, alespoň u mne. Jsem docela hrdá na sebe, že jsem dokázala sama přestat. Musí být u toho silná motivace.

  Zdraví
  Vlasta Hrušková

  superkarma: 0 07.11.2007, 14:17:18
 9. avatar
  [75] vodnice [*]

  Nekuřácký den - vyberte si den, kdy nebudete kouřit vůbec, a vydržte.
  Každému oznamte, že přestáváte kouřit - ostatní vašemu úsilí poskytnou podporu a povzbuzení, zejména přijdou-li k vám a budete si chtít zapálit.
  K nekuřáckému dni postupně přidávejte další a vytrvejte.
  Vytipujte si okamžiky, kdy obvykle nejvíc toužíte po cigaretě, a v této kritické době mějte vždy po ruce něco, co vás zaměstná - tužku, se kterou si můžete pohrávat, šití apod.
  Peníze do prasátka - vypočtěte si, kolik ušetříte, když nebudete kouřit, a naplánujte si, jak ušetřené peníze utratíte.
  Myslete pozitivně - říkejte si, že jste nekuřák, nikoli bývalý kuřák. Nabídne-li vám někdo cigaretu, říkejte zásadně: "Děkuji, nekouřím."
  Máte-li chuť si zakouřit, uvědomte si, jak dlouho už úspěšně nekouříte a zejména jak těžké to bylo s kouřením přestat.
  Ne každý uspěje napoprvé. Kouření je silná závislost, ale nevzdávejte se.
  Zjistěte si, jaké další možnosti se nabízejí. Zeptejte se svého lékaře na nejrůznější odvykací techniky - nikotinové žvýkačky, spolky lidí, kteří se chtějí odnaučit kouřit, hypnóza, akupunktura, terapie výchovou k odporu ke kouření, relaxační hodiny apod. Tak takhle jsem začala já a funguje to už 12 let co nekouřím.Chce to jen pevnou vůli a vydržet

  superkarma: 0 07.11.2007, 13:42:50
 10. avatar
  [74] blesksoft [*]

  kouřila jsem od 15 let, ale ihned jak jsem ve 20 otěhotněla tak jsem přestala, pak porodila druhé dítě a nekouřila do té doby než jsem se rozvedla a nastoupila opět do práce. Nervy, stres a tak jsem sáhla po berličce. Opět jsem přestala až při otěhotnění a je to už 7 let a stále nekouřím. Takže těhotenství je moje rada. Pokud je žena zodpovědná tak kvůli zdraví dítěte s tím sekne z minuty na minutu.

  superkarma: 0 07.11.2007, 11:41:09
 11. avatar
  [73] jull [*]

  Před šesti lety jsem kouřila až dvě krabičky denně. Donutilo mě přestat to, že jsme se s manželem dohodli na miminku. Takže rok předem jsem začala snižovat denní dávku nikotinu, přešla jsem na lehké cig., když jsem měla chuť si jít zapálit, tak jsem si uvařila bylinkový čaj (ten já nemusím), prostě zaměstnala jsem ruce a mysl, pro mě odporná chuť kopřivového čaje byla motivace jak přestat mít chutě :-) na cígo. Nakonec jsem už dva roky nekouřila když se nám zadařilo . Myslím si, že když člověk chce, opravdu chce přestat kouřit tak to dokáže. Jen o to opravdu musí stát.

  superkarma: 0 07.11.2007, 09:48:55
 12. [72] Martaaa [*]

  Kouřila jsem od své rané puberty a to celkem intenzivně. Při posezení v hospodě jsem dokázala za večer vykouřit i dva balíčky cigaret! Mou motivací přestat kouřit se stal přítel-nekuřák, kterému se můj zlozvyk velice protivil. Začala jsem kouřit tajně, ale neustálé skrývání cigaret znamenalo, že jsem kouřila čím dál tím méně a méně. Jednou jsem si zase zapálila a zjistila jsem, že cigareta mi už prostě nechutná. S kouřením jsem tedy přestala téměř ze dne na den, aniž bych potřebovala léky, náplasti či jiné prostředky napomáhající odvykání.
  Bohužel i když je to skoro dva roky, stále se nemohu zbavit následků, které mi kouření přineslo. Když jdu do schodů ( a to jsem sportovně založena), funím jako lokomotiva, že se mě často lidé, kteří mě doprovází, ptají, zda-li jsem v pořádku. Když při rychlé chůzi telefonuji, často nemohu popadnout dech. Proto radím všem, neodkládejte to, zkuste přestat co nejdříve. Vím, že je to těžké, ale vypadat ve dvaceti jako stará babka...za tuto ostudu to opravdu nestojí!

  superkarma: 0 07.11.2007, 09:33:45
 13. avatar
  [71] amidala [*]

  Já jsem tedy kdysi kouřila sice málo, le přece a zastavila mne až zákeřná nemoc a bylo mi doporučeno toho nechat,takže jsem ze dne na den přestala,což se sioce jeví jako motivace ale nedoporučuji to. Spíš bych chtěla psát o tom čeho jsem si všimla, pracuji jako posádka ČSA a všechna letiště více méně na celém světě až na pár barů, tak i letadla jsou místa,kde je přísný zákaz kouření,který je bezpodmínečně nutné dodržovat.Lidé si opravdu odvykají a třeba i z lenosti,protože musí před halu a nekouří již tolik,ztrácí chuť na cigaretu,protože si nemohou zapálit ve vypjatých situacích atd.Nemluvím o posádkách letadel, kde si člověk na cigárko ven opravdu neodskočí a okno si taky neotevře :o).Možná je pro počátek dobré stanovit si ať už doma nebo v práci přesná místakde se kouřit smí a snažit se si to ztěžovat, třeba tím,že takové kouření v tomto počasí na balkóně nebo venku u vchodu není asi fakt nic moc.

  superkarma: 0 07.11.2007, 09:08:24
 14. avatar
  [70] veet [*]

  Já tedy nevím, ale mě pomáhá hlavně to, když jsem něčím zaměstnaná. Když něco vařím, uklízím, dělám, v tu dobu nemám ani čas, ani chuť a ani pomyšlení na cigaretu. Nejhorší je nic nedělání. Takže rada je jednoduchá, snažit se si najít stále nějakou práci, zálibu, koníček... A ještě maličkost , omezit kávu a alkohol neboť ty chuť na cigaretu zvyšují

  superkarma: 0 07.11.2007, 08:48:22

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [69] Wanda [*]

  Myslím si, že nejdůležitějším faktorem, proč přestat kouřit je dobrá motivace. Můj přítel, ještě než jsme se poznali, byl náruživý kuřák a vykouřil krabičku denně. Zlomovým bodem proč přestat kouřit byla skutečnost, že poznal mě a já jsem nekuřák. Divila jsem se jak to bez kouření poměrně rychle zvládl, protože s kuřákem bych nemohla žít. No a ta rada je pevná vůle a dobrý důvod, ale vždy to nejde.

  superkarma: 0 07.11.2007, 07:48:05
 2. [68] lili [*]

  jak přestat kouřit ,jednoduše mít pevnou vůli a druhý den si prostě nezapélit a nechodit do společnosti kuřáků.

  superkarma: 0 07.11.2007, 07:43:40
 3. avatar
  [67] xjannickax [*]

  pro moji tchýni byla nejsilnější motivace to,když jsme ji oznámili,že bude babička.a pro strejdu?teta mu zatrhla kapesné a nemá z čeho cigára kupovat

  superkarma: 0 07.11.2007, 04:03:21
 4. [66] Xira [*]

  Přesně, taky si myslím, že nejlepší recept na to, jak přestat s kouřením, je otěhotnět.Já jsem se pokoušela párkrát přestat kouřit, ale nikdy jsem neměla pořádnou motivaci.A když jsem se dozvěděla, že jsem těhotná, skoro celou krabičku jsem vyhodila a od té doby si nezapálila a to má malá už 3 roky.

  superkarma: 0 06.11.2007, 22:41:45
 5. avatar
  [65] majazd [*]

  já jsem byla taky silný kuřák,kouřila jsem 5 let,pak ale přišla ta nejhezčí zpráva,že jsem těhotná,no a cogára šla ihned do koše a už je to 4 roky co nekouřím a jde to.Je fakt že začátky byli krušné.

  superkarma: 0 06.11.2007, 19:40:29
 6. avatar
  [64] anipek [*]

  jsme takový spolek přátel,všichni jsme byli kuřáci-dali jsme si kávu a cigaretku,potom štamprdličku a cigaretku,dve štamprdličky-dve cigaretky.Během šesti let jsme z různých důvodů,i zdravotních přestali kouřit a zůstal jeden mohykán,který zodpovědně kouří za nás,ale venku.Když se vrací smrdí a my jsme tak laskaví,že mu to tolerujeme.

  superkarma: 0 06.11.2007, 18:34:45
 7. avatar
  [63] pastel.ka [*]

  Kouřím hodně, je mi fajn, nekašlu. Je to pro mě požitek, jako pro někoho dortík.
  Nemím si utrhávat od úst, to co mi chutná.V nekuřáckých rodinách samozřejmě nežebrám o povolení k cigaretě. Hulím 40 let a přátelé říkají, že vypadám o 10 méně než mi skutečně je.
  Tak nevím jaká je pravda. Na http://www.mwm.cz/, v rubrice zdraví, píší něco úplně jiného.

  superkarma: 0 06.11.2007, 18:31:21
 8. avatar
  [62] evadolezalova [*]

  Laura.xy: tak to máš pravdu, znám velice dobře. Průšvih je, že jakmile tu krabičku mám ale u sebe, tak ji vyhulím

  superkarma: 0 06.11.2007, 18:03:05
 9. avatar
  [61] evadolezalova [*]

  ja když dotanu chuť na cigáro, zavřu oči, počítám do deseti, dýchám zhluboka a říkám si: Kouření je mi vysoce odporné, chuť na cigaretu mizí, přestávám kouřit. Opakuju tak 30x, docela to pomáhá. Pokud na to nemám klid, napiju se vody a zobu slunečnicový semínka. Ty jsou vynikající a chuť na cigaretu spolehlivě zaženou.

  superkarma: 0 06.11.2007, 17:59:12
 10. avatar
  [60] jitka2203 [*]

  V jedné nejmenované firmě pro své zaměstnance zřídili službu,kdy je možno samozřejmě i s pevnou vůli jedince přestat kouřit. Jedná se o zapaléní poslední cigarety při cestě na krátké sezení s elektodama na hlavě.Již několik známých tuto proceduru podstoupila a zatím co vím 3 měsíce už dotyčný nekouří.

  superkarma: 0 06.11.2007, 17:49:15
 11. avatar
  [59] LudPa [*]

  Když se švagr dozvěděl,že má jeho dcera nemocné plíce,přestal kouřit ihned,to byla velie silná motivace.Bráška zase přestal tak,že za každou vykouřenou krabičku musel dávat švagrové stejnou částku peněz,kterou dal na cigarety.Když chtěl zkusit přestat,dělal to tak,že vždy,když měl na cigaretu chuť,řekl švagrové a ta ho nechala čekat deset minut,pak si mohl zapálit,dobu prodlužovali tak dlouho,až se vždycky pohádali,že švagrová švindluje a přidává minuty, aby se nerozvedli,raději kouřit přestal.

  superkarma: 0 06.11.2007, 17:20:14
 12. avatar
  [58] fileva [*]

  no nejsem asi jedina kdo kouril dve krabicky a vic denne a pak jsem prestala. Prestala jsem jen diky tomu, ze jsem zjistila, ze jsem tehotna. Dala jsem si par dnu na posledni cigarka a vychutnala si je a pak behem tydne jsem prestala kourit,vubec mi cigarety nechybely. Uz je tomu deset let co nekourim a kdyz si jdu posedet a sedim ve spolecnosti kuraku tak mi to vubec nevadi a nemam ani chut si zapalit. Clovek v sobe musi mit i trosku pevne vule a donutit se,aby si nezapalil . Muj manzel kouri, chodi kourit na balkon, doma nesmi kourit a to mi take nevadi.Kdyz on bude chtit prestat kourit tak si myslim, ze to problem nebude, uz ted to snizil s krabicky na deset denne a kdyz to tak pujde dal tak treba prestane uplne. Vsem vam ktere chcete prestat tak preji at se vam to podari

  superkarma: 0 06.11.2007, 17:12:01
 13. avatar
  [57] danca79 [*]

  Nekourim, zkusila jsem a bylo to bleeee Oba rodicove kouri jak tovarni kominy a bracha (tezkej astmatik-alergik) taky vypaluje zobak asi od svejch dvanacti (jestli ne jeste driv). Totalni zakaz koureni v restauracich a hospodach by urcite pomohl...v USA a Kanade uz je to bezna vec, lidi zezacatku prskali ale zvykli si snad behem ani ne mesice. Bracha kouri i pred svym malym synem a za to bych mela chut ho prerazit - copak to dite za to muze, ze je tata zavislak? Dneska uz existuje spousta veci co maji kurakum pomoct s odvykanim, vetsine lidi co znam pomohly naplasti a zvykacky...Jenze skalni kuraci asi prestat nechteji

  superkarma: 0 06.11.2007, 17:08:14
 14. [56] gentiana [*]

  Pořiďte si nějakou zábavnou nemoc nebo úraz. Po pár dnech až týdnech na áru, omotáni šlauškama a na kyslíku budete i bez fyzické závislosti a bez absťáku. Takhle přestal kouřit můj tata.
  Nebo zařiďte,aby tu v zimě bylo -40 a nesmělo se kouřit v hospodách. Když to zakázali ve Finsku, tak přestala kouřit moje kamarádka Laura, protože nestála o to, aby během cigára omrzla.
  Akademické kecy typu Kdyby lidi nekouřili, bylo by na světě krásněji, na kuřáka nezaberou - vyzkoušeno.
  Já osobně nekouřím, asi mi smrděli předci.

  superkarma: 0 06.11.2007, 16:01:06
 15. avatar
  [55] ala 312 [*]

  Nekouřím už 10. let a jsem za to ráda, že jsem přestala ze dne na den.A to jsem byla silný kuřák, až 40 cigaret denně, ale začala jsem se při kašli dusit a na plicním mi řekli, jestli okamžitě nepřestanu , tak dopadnu jak ti lide v čekárně...jeden pán měl u pusy láhev do ní dýchal no hrůza , byl celý modrý, pískal bez té lahve by se udusil! Já o tamtaď mazala a celou noc jsem nespala a ráno okamžitě padlo rozhodnutí ze dne na den a byl konec s kouřením.Dnes mám sice o 20 kilo víc, ale mohu dýchat, nekašlu a hrozně mi vadí kouř.Dnes nechápu,proč jsem vůbec tolik let kouřila.Jsem šťastná, že přestal i můj mužskej i když ta kila je také za to ta daň, ale ty se dají schodit, ale zdraví už se ti nikdy nevrátí.Chce to říct rázně NE!!!, cigarety zahodit, jde to je to můj případ.Když to člověk hodně chce tak to jde.Hodně štěstí!

  superkarma: 0 06.11.2007, 15:59:06
 16. [54] Lisa11 [*]

  Kdyby si kuřák místo každé krabičky, kterou si nekoupí, dal do prasátka ušetřené peníze, mohl by si za nepříliš dlouhou dobu koupit něco, co by mu udělalo radost.Já nekouřím, protože kouření zabilo oba moje rodiče a sestru. To je myslím dostatečná motivace.

  superkarma: 0 06.11.2007, 15:50:23
 17. avatar
  [52] Laura.xy [*]

  Věrulinka: je to tak

  superkarma: 0 06.11.2007, 15:14:54
 18. avatar
  [51] Laura.xy [*]

  Mě pomáhalo mít cigarety v šuplíku. Věděla jsem, že tam jsou a rozhodnutí zapálit si bylo na mně. Horší bylo, když nebyla cigareta na dosah - ta chuť pak byla asi 1000 krát větší a fakt to nešlo ovládnout...

  superkarma: 0 06.11.2007, 15:14:06
 19. avatar
  [50] Eva Randová [*]

  Když jsem chtěla přestat kouřit,bylo to jednoduché.Přestala jsem si kupovat cigarety.A šlo to.

  superkarma: 0 06.11.2007, 15:08:36
 20. avatar
  [49] Amálie [*]

  Kouřim, když je příležitost. Což není v autě, doma, v čase mezi jednáními,... Nesnášim zahulenej dech a šatstvo, když někam jdu; mám ráda si v klidu dát dvě tři cigarety a pokecat s lidma v restauračním zařízení. Kdo nekouří a záleží mi na něm, toho se ptam, zda můžu před ním.

  superkarma: 0 06.11.2007, 14:46:50
 21. avatar
  [47] Eddie.Lady [*]

  Já taky nekouřím a ani se nechystám, je mi blbě z toho jaký smrad cigarety nadělají a jak se všude povalují.

  superkarma: 0 06.11.2007, 14:35:32
 22. [46] Vera26 [*]

  Jelikož jsem dělala večerně střední školu a maturovala jsem v 28 letech......byla to docela zabíračka a tak jsem si řekla "jestli se mi tu maturitu podaří udělat" tak přestanu okamžitě kouřit....a jak jsem to řekla, tak taky udělala. Od té doby jsem nasáhla na cigaretu.......takže chce to opravdu jen chtít a mít pevnou vůli.Je to už přes 20 let...........

  superkarma: 0 06.11.2007, 14:34:50
 23. avatar
  [45] kominice [*]

  Jsem asi úplně mimo ale já nekouřím,nikdy jsem nekouřila a ani to nikdy nezkusila(ani jako děcko).Vadí mi ten smrad a když vidím jak si kuřák pohrává s cigaretou v popelníku,ta mu tam i párkrát upadne a on ji potom dál hulí to bych vrhla

  superkarma: 0 06.11.2007, 14:26:39
 24. avatar
  [44] Věrulinka [*]

  Můj názor:tak jako alkoholik,tak kuřák,pokud nemá sám o sobě silnou vůli chtít přestat,žádná léčba,ani rady nepomůžou.Vše je jenom na jedinci samotném,zda přestane kouřit,či ne.

  superkarma: 0 06.11.2007, 14:24:28
 25. avatar
  [43] j.a.n.a. [*]

  díky Ženě-in už 2,5 roku nekouřím

  superkarma: 0 05.11.2007, 21:03:16
 26. avatar
  [42] 1567 [*]

  hulím jak komín

  superkarma: 0 05.11.2007, 14:48:29
 27. avatar
  [41] kakama [*]

  Ornias: AHOJ.To slovo bohužel-jsem použila neumyslně.A taky nefnukám.A do kouření mě opravdu nikdo nenutil.Takže si jdu zapálit.ahoj...

  superkarma: 0 03.11.2007, 15:53:01
 28. avatar
  [40] xantypa [*]

  neni nad to dat si u kavy

  superkarma: 0 03.11.2007, 10:48:52
 29. [39] Dobroslava [*]

  Nemohu pochopit kolik se řeči vede jak přestat kouřit. Kouřila jsem od 21.8.1968 a slíbila dětem,že jak dočasní vojáci odejdou přestanu kouřit.Domnívala jsem se,že to bude chvilka,ale nebyla.Ještě neodešli,ale byly podepsaný smlouvy o odchodu když přišel syn a řekl:Mamko co jsi slibila? A já sotva zapalenou cigaretu zamačkla,popelníky umyla a odstranila.A šlo to! Slib je slib! A na ještě jsem se rozkmotřila se sousedkou,která mne požádala o popelník,aby si mohla zapalit a já odmítla.Poslala mne ....... a už nepřišla nikdy s cigaretou.Chce to jen vůli a ne žádné nahrážky!

  superkarma: 0 02.11.2007, 12:14:22
 30. avatar
  [36] kakama [*]

  Ahoj.Tak ja bohužel kouřím,ale ještě jsem nezkoušela přestat.Bez cigaret si to neumím představit.Vždyt je to fajn,dát si kafíčko a zapálit...

  superkarma: 0 02.11.2007, 11:12:16

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme