I přesto, že se v Česku prudce zdražily cigarety, jejich spotřeba skoro neklesla. A zdražování cigaret pokračuje rekordním tempem i nadále. Jejich spotřeba se téměř nemění a meziročně se snížila jen o 1,5 %. Spousta kuřáků, kteří nechtějí za svůj zlozvyk tolik utrácet, proto přechází ze svých oblíbených značek na méně kvalitní, ale lacinější.

Důvodem zdražování je stále vyšší spotřební daň na tabákové výrobky. Ta u cigaret od 1. ledna 2008 opět stoupne z nynějších 1,64 na 1,92 koruny za kus. Výrobci i dovozci cigaret podle serveru Novinky.cz nyní údajně čekají, jak se zachová dominantní koncern Philip Morris. Ten má na tuzemském tabákovém trhu více než poloviční podíl. Marže prý už ale snížit nemohou. Cigarety tedy v roce 2008 zdraží o sedm korun na krabičku.

Odpůrci kouření si od výrazného zdražování slibují, že počet kuřáků rapidně klesne. Statisticky to ovšem nepotvrzují. V roce 2005 se v ČR prodalo 23,5 miliardy kusů cigaret, loni 23,45 miliardy. Tabáku v České republice holduje více než čtvrtina dospělých a téměř polovina mladých lidí ve věku 15 až 18 let (v této skupině je ale pokles počtu kuřáků nejvýraznější). Odhaduje se, že celkem u nás kouří asi 2,3 milionu lidí.

Kouříte? Už jste se někdy pokusila kouření omezit? Jak úspěšně? Zakazujete svým dětem kouření? Pokud ne, jak je motivujete, aby se zlozvykem přestaly?

Reklama