Zdraví

Kouření je závislost, ne zvyk

 

Drogová závislost nevzniká náhle, ale až po určité době soužití s cigaretou.  Od experimentů je ke každodennímu užívání kus cesty a každý ji má jinak dlouhou, pokud se po ní vydá.  Ač se to třeba někomu nezdá, nikotin vyrobí nejprve závislost psychickou a o tu jde v kouření především. Podle slov paní doktorky Divácké ji charakterizuje tzv. craving neboli bažení. „Jedná se o silnou touhu po droze. Craving je jedním ze základních kritérií pro diagnózu závislosti.“

Psychická závislost je nejsilnějším faktorem, který vede k opětovné nadměrné konzumaci nikotinu.  Její vznik je vázán na jisté požitky a rituály kolem kouření. Ty se tak často opakují, až se stávají nepostradatelnými. Často je s cigaretou spojována chvíle odpočinku či příjemné posezení s přáteli apod. „Mezi rituály patří oblíbená značka, místo, určitá doba, vazba na určitý životní styl,“ dodává Divácká. Je to vlastně závislost na některé okolnosti, které kouření provázejí.

Říkáte si, proč mám tedy abstinenční příznaky fyzického původu? Psychika je s tělem přeci spjata velmi úzce. Proto má psychická abstinence i fyzické projevy. Patří mezi ně silná nutkavá touha po cigaretě, deprese, špatná nálada, nespavost, podrážděnost, frustrace, zlost, úzkost, neschopnost soustředění nebo zvýšená chuť k jídlu.

Neexistuje osobnost, která by byla proti vzniku závislosti zcela chráněna. Avšak jak jsem se dočetla, pravděpodobnost je vyšší u osob zvýšeně citlivých, zranitelných, úzkostných, trpících komplexem méněcennosti.  Když jsem si informace u paní doktorky ověřovala, dočkala jsem se nečekané odpovědi, že si totiž nemyslí, že by bylo riziko vyšší u citlivých osob, ale že je určitě obecně vyšší riziko vzniku závislosti u žen. Takže, dámy, je na čase se zamyslet.

Hlavní psychoaktivní látkou v tabáku je nikotin. Působí totiž na acetylcholinové receptory v mozku, a tím vyvolává příjemné pocity. Kromě nikotinu však tabákový kouř obsahuje asi pět tisíc chemických sloučenin, z nichž asi sto přispívá k onemocnění rakovinou.

Závislost na tabáku je nemoc. Diagnóza F 17. Správně vedená léčba je zaměřena na psychickou i fyzickou závislost. Zásadní je podle doktorky Divácké změna životního stylu, náhradní aktivita místo kouření, osvojení relaxačních technik a práce s motivací. „Tělesná závislost se léčí nikotinovými náhražkami a účinnou látkou zvanou bupropion, kterou však nehradí pojišťovna. Užívá se s kouřením asi deset dní a pak se cigarety vysadí, protože nastupuje účinek bupropionu.“

V léčbě je nejdůležitější rozhodnutí kuřáka, že přestane. Pokud je pevně odhodlán, je léčba snazší.


Na mé zvídavé otázky ohledně psychické závislosti odpovídala paní MUDr. Ilona Divácká ze soukromé psychiatrické ambulance - mobil: 723 994 084. Ráda Vám pomůže.

 

   
10.11.2005 - Zdraví - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. [7] michalka44 [*]

  A co taková elektronická cigareta? Myslíte, že pomáhá? E-liquid obsahuje nikotin, a když budete dávku snižovat, tak to půjde přestat?

  superkarma: 0 29.04.2013, 21:02:46
 2. avatar
  [6] Ťapina [*]

  kytička: Takže stačí, když všichni kuřáci budou žmoulat v hubě nezapálené cigáro a je po problému? Proč to teda dávno všichni nedělají?

  superkarma: 0 12.11.2005, 09:09:24
 3. avatar
  [5] Eva_CZ [*]

  kytička: dukaz!

  superkarma: 0 11.11.2005, 13:54:09
 4. avatar
  [3] kytička [*]

  verejne tajemstvi je, ze papirky jsou macene v opiu, tim se vytvari ta zavislost...nikotin to neni.. je to o bussines..jsou z toho dane a do kasy to je velky prinos..museji si zavislaky nejak pestovat-.-.

  superkarma: 0 11.11.2005, 09:03:52
 5. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  Pro ty, kdo ctou aspon trosku anglicky.
  http://www.stopsmokingnaples.com/patent.htm

  Chteji mi to doma dat k narozeninam - a ja se branim zuby nehty, protoze kourim desne rada.

  superkarma: 0 11.11.2005, 02:21:11
 6. avatar
  [1] kačinka [*]

  Ještě bych chápala tu psychickou závislost, když je pohoda, apod. Co je ale zcela mimo moje chápání, že moje matka, MUDr, (protože nesmí kouřit doma) hulí venku u popelnice bez ohledu na počasí , v létě to ještě jde, ale po zbytek roku v plískanicích, mrazu nebo dešti, že bych se na to nevykašlala. Ale to ona ne

  superkarma: 0 10.11.2005, 10:41:04

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme