Zdraví

Kouření je nemoc, má i svoji diagnózu


V České republice zabije ročně tabák 18 tisíc lidí, dalších patnáct set obyvatel podlehne nemocem z pasivního kouření. Závislost na tabáku není jen zlozvykem, ale podle mezinárodní klasifikace nemocí Světové zdravotnické organizace je samostatným onemocněním s diagnózou pod označením F17.

Jistě není tak jednoduché prostě jednoho krásného dne cigaretu típnout a už si další nikdy nezapálit. Možná může být motivem nemoc, možná sázka, možná uvědomění si, že je to jediné moudré řešení své závislosti. Ne každý to ovšem dokáže tak rychle.

Lékaři se shodují, že proto, aby člověk přestal kouřit, musí nejprve sám chtít, nutit k tomu nemá valný význam. „Kouření se dá odnaučit, kuřák by se měl léčit, protože kouření je závislost,“ připomíná pro Ženu-in.cz MUDr. Eva Králíková z I. Lékařské fakulty UK v Praze, která je naším předním odborníkem na odvykání kouření. Jejím dílem je právě Poradna pro odvykání kouření.

Co to je kouření

Zkuste si Fagerströmův test závislosti na nikotinu:

 

Jak brzy po probuzení si zapálíte první cigaretu?

a) do pěti minut (3 b.)

b) za 6-30 min. (2b.)

c) za cca 31-60 min (1b.)

d) po 60 minutách (0 b.)

 

Je pro vás obtížné nekouřit tam, kde to není dovoleno?

a) ANO (1 b.)

b) NE (0 b.)

 

Které cigarety byste se nejméně rád(a) vzdal(a)?

a) té první ráno (1 b.)

b) kterékoli jiné (0 b.)

 

Kolik cigaret denně kouříte?

a) do 10-ti (0b.)

b) 11-20 (1 b.)

c) 21-30 (2 b.)

d) 31 a více (3 b.)

 

Kouříte více v prvních hodinách po probuzení než ve zbytku dne?

a) ANO (1 b.)

b) NE (0 b.)

 

Kouříte, i když jste nemocný (á) tak, že strávíte většinu dne na lůžku?

a) ANO (1 b.)

b) NE (0 b.)

 

Po sečtení získaných bodů hodnotíme závislost získaných bodů takto:

0 žádná nebo velmi nízká závislost

1-2 nízká závislost

2-10 silná závislost na nikotinu


Lidé kouří a mnohdy ani nevědí, co to vlastně kouření je, natož proč kouří. Tedy především – kouření je blaho, tedy pocit blaha. Nikotin cestuje naším tělem, krevním oběhem, až se dostane do mozku, zaútočí na patřičné receptory, a ty mu dovolí, aby se uhnízdil v mozku v centru blaha. A my si dopřáváme blaho s kávičkou, s knížkou, po sexu, po jídle, ve vaně, při venčení psa.

„Jenomže to blaho je jen šidítko. Kuřák vdechuje více než 4,5 tisíce nebezpečných látek V cigaretách je například kyanovodík, benzen i formaldehyd, v jedné cigaretě je 1017 volných radikálů., obsahují i polonium. Když někdo kouří 40 cigaret denně, má v sobě tolik radioaktivity z polonia, jako by šel každý třetí den na rentgen plic,“ pokračuje doktorka Králíková. A to ještě není všechno. Součástí cigaret jsou také nitrozaminy, karcinogenní látky.

O těchto a dalších nebezpečných látkách, které cigarety skrývají, ovšem nemají kuřáci většinou ani ponětí. Na krabičkách se píše jenom o nikotinu a dehtu.

Jaký má kouření vliv na naše tělo
Kouření má negativní vliv nejen na plíce, ale na celé tělo. Způsobuje plicní rozedmu, infarkt, onemocnění cév, mozkovou mrtvici, žaludeční vředy, cukrovku, osteoporózu, neplodnost, degeneraci sítnice, rakovinu plic, hrtanu, jícnu, ledvin, močového měchýře a dalších orgánů. Stačí? Co říkáte? Pořád málo.

Tak ještě pár informací: Podle posledních lékařských zjištění ovšem rakovina plic zdaleka není nejčastější příčinou smrti v důsledku kouření. I když je devadesát procent rakoviny plic způsobeno kouřením, většina kuřáků ji nedostane.Více kuřáků zemře spíše na poškození cév. Ale upřímně: Ve výsledku je docela jedno, jestli člověk zemře na rakovinu plic nebo poškození cév.

Změňme návyky
Závislost na tabáku má dva faktory. Závislost psychická a závislost fyzická. Psychická závislost je v podstatě řada podnětů, které v člověku vyvolávají touhu kouřit, a aktivity, se kterými má člověk kouření spojené.

„Je tedy potřeba typické aktivity spojené s kouřením odstranit, nebo alespoň nějak změnit, nějak upravit. Fyzickou závislost způsobuje nikotin. V mozku kuřáka pak vznikají podobné chemické reakce jako u závislostí na jiných návykových látkách. Dlouholetý kuřák dvaceti až třiceti cigaret denně má za sebou stovky tisíc cigaret. Jedna cigareta znamená asi deset šluků, tedy asi milion sedm set tisíc dávek drogy,“ uvádí MUDr Králíková.

Zbavit se kouření není jednoduché
Pokud se člověk závislý na nikotinu pokusí přestat kouřit, objeví se u něj abstinenční příznaky jako silná nutkavá touha po cigaretě, deprese, špatná nálada, nespavost, podrážděnost, frustrace, zlost, úzkost, neschopnost soustředění nebo zvýšená chuť k jídlu. Léčba by proto měla kombinovat léky a psychologickou pomoc. Tu poskytují právě poradny a centra pro odvykání kouření. V České republice jich je 16, nejvíce v Brně a v Praze.

Desatero, jak přestat kouřit

+ První krok: rozhodnutí přestat kouřit
+ Druhý krok: zvolit si den, kdy přestanete kouřit
+ Třetí krok: vyhýbat se situacím, které jsou spojeny s cigaretou
+ Čtvrtý krok:
Vyhýbat se společnosti kuřáků
+ Pátý krok: Zvládat situace původně s cigaretou bez ní
+ Šestý krok: Zahájit léčbu
fyzické závislosti na nikotinu
+ Sedmý krok: Oznámit své rodině a svým spolupracovníkům, že nekouříte, a požádat je, aby vás ve vašem úsilí podpořil
+ Osmý krok: Zničit všechny své cigarety, odstranit popelníky a zapalovače, protože je už nebudete potřebovat
+ Devátý krok:
Vypracovat si přehled všech situací, při kterých obvykle kouříte, a naplánovat si, jak je zvládnete bez kouření
+ Desátý krok:
Nenahrazovat cigarety sladkostmi, pít hodně vody či ovocných šťáv, jíst ovoce a zeleninu

Kouříte vy anebo někdo z vaší rodiny. Víte o rizicích, která kouření přináší. Přestali jste kouřit? Jak se vám to podařilo? Kdo pomohl?

   
07.07.2008 - Zdraví - autor: Pavel Miškovský

Komentáře:

 1. [30] Martina59 [*]

  Co zkusit vodní dýmky?

  superkarma: 0 15.02.2013, 12:50:25
 2. [29] machos [*]

  Tak ono zase není kouření jako kouření. Běžné cigarety mi i docela smrdí, ale e cigarety jsou podle mě v pohodě. Už proto, že prostě tolik nesmrdí Sml22

  superkarma: 0 27.05.2012, 10:53:22
 3. [28] Rikina [*]

  átéčko: to on v mé přítomnosti nevezme cigáro do pusy, neb respektuje, že mi to vadí, a že si to nepřeju. Což zase já oceňuji.

  superkarma: 0 07.07.2008, 23:53:20
 4. avatar
  [27] Julianna [*]

  átéčko: tak to je super, jen tak dál, pobavilo mě to, můj syn /6 let/prohlásil, že by nejradši všechny cigarety vykoupil a vyhodil, aby nám kuřáci nesmradili, ale to je taky dobrý

  superkarma: 0 07.07.2008, 22:08:56
 5. avatar
  [26] Julianna [*]

  ivka77: nedej se, je to hnusný držím pěsti

  superkarma: 0 07.07.2008, 22:04:05
 6. avatar
  [25] Julianna [*]

  Eirin: naprostý souhlas, každý si za své problémy spojené s kouřením může sám, i kdyby bylo napsáno a řečeno nevím co, kouřit budou pořád. Já přijdu domů a nemůžu otevřít ani balkón, soused pod námi kouří , už to máme vychytané, jak slyšíme, že otvírá balkón, zavíráme ten svůj, horší to je, když mají otevřeno a neslyšíme, to pak doma nadáváme, nutno podotknout, že někdy dost sprostě. Balkón zasklíme, neměl by mi ho zaplatit soused?

  superkarma: 0 07.07.2008, 22:01:17
 7. avatar
  [24] páťa [*]

  Tak jsem si vyzkoušela testík a bývala jsem silný závislák

  superkarma: 0 07.07.2008, 20:54:59
 8. avatar
  [23] átéčko [*]

  Rikina: A to já bych kecala. v mé přítomnosti by nevzal cigáro do pusy. nenechal by krabičku povalovat, protože bych mu cíga rozdrobila....a podobně. dělám to tak všem.

  superkarma: 0 07.07.2008, 18:15:51
 9. avatar
  [22] wich [*]

  Táta kouřil mnoho let. Jednoho dne přestal a je nekuřákem doteď. Bez náhražek, žvýkaček, či desateru, jak přestat kouřit. Prostě přestal .

  superkarma: 0 07.07.2008, 17:46:52
 10. [21] Rikina [*]

  Meander: asi má, nevím. Je mu 25 let, pracuje, vydělává, jsou to jeho peníze, jeho zdraví, jeho život. Mohu s tím nesouhlasit, tedy s tím kouřením, ale to je taky všechno. Ale to neznamená, že mi to nedělá starosti... že by mě nepotěšilo, kdyby toho nechal. Nicméně už mu do toho nekecám.

  superkarma: 0 07.07.2008, 17:40:36
 11. avatar
  [20] ToraToraTora [*]

  ovenka: Pro kuřáka je to asi jeden z důvodů přestat, ale jinak nevím nevím. Nehulím a nikde mi peníze nepřibývají

  superkarma: 0 07.07.2008, 16:23:01
 12. [19] ovenka [*]

  Aktuální téma pro naši rodinu!Před týdnem manžel přestal kouřit,asi po 30 letech!Vždy tvrdil,že on může přestat kdykoliv,ale ani se o to nepokusil.Jediné pozitivum na tom je ,že naše děti díky tomu nikdy kouřit nezačaly.A doufám,že už tak zůstanou. Můj argument proti kouření jsou kromě zdraví/které vyčíslit nejde/ peníze.1 krabička denně-50kč,za měsíc 1500kč. Když budu na staveb.spoření dávat měsíčně1500,-k tomu dostanu st.podporu, za rok tam mám 22500kč a za 5 let....

  superkarma: 0 07.07.2008, 16:07:15
 13. avatar
  [18] MEK [*]

  kouří můj přítel a test závislosti vyšel na 200%

  superkarma: 0 07.07.2008, 15:29:30
 14. [17] ivka77 [*]

  loni v srpnu jsem přestala. krabička došla a novou jsem si nekoupila... v zimě jsem s tím problém neměla. doma se nekouří a mě se ven nechtělo. teď v létě je to trochu problém. když ležím u bazénu nebo si dám venku kafe, tak bojuji s potřebou zapálit si. zatím zatím vítězím... jen doufám až přijde dovolená, že nevyhraje ta dlouhá hubená mrcha.....

  superkarma: 0 07.07.2008, 15:12:03
 15. avatar
  [16] Eirin [*]

  Pentličko, s alkoholismem je to jako s tím kouřením. A když spadnu na lyžích a zlomím si nohu, říkám tomu úraz a ne, že jsem nemocná. Intuitivně pod slovem "nemoc" zkrátka cítím něco jiného.

  superkarma: 0 07.07.2008, 15:06:57
 16. avatar
  [15] Meander [*]

  Rikina: Když na ty cigára má dost peněz...

  superkarma: 0 07.07.2008, 15:02:39
 17. [14] Rikina [*]

  No jo, no. To je všechno hezký, ale moje pitomé dítě, ač zná dobře všechny důvody, proč nekouřit, všechna zdravotní rizika, a je i ochotno připustit závislost, stejně kouřit nepřestane. Protože se mu nechce. Až se mu jednou chtít bude, tak prý přestane. Možná. Nebo taky ne. A můžu si říkat, co chci, a třeba se na hlavu postavit a ušima odstrkovat. Dávno jsem rezignovala a mlčím...

  superkarma: 0 07.07.2008, 14:49:43
 18. avatar
  [13] Pentlička [*]

  Alkoholismus je taky nemoc, co je na tom divnýho? To ještě neznamená, že když si to způsobím sama, nemůžu být nemocná. kdYž spadnu na lyžích, zlomím si nohu, tak jsem sand taky nemocná, ne?
  Čímž nechci kuřáky jakkoliv omlouvat.

  superkarma: 0 07.07.2008, 14:47:30
 19. avatar
  [12] Eirin [*]

  Kačinko, tak to jsme se prostě asi sekly obě, no.

  superkarma: 0 07.07.2008, 13:52:38
 20. avatar
  [11] kačinka [*]

  Eirin: jsem si vždycky myslela, že nemoc je něco, co si nezpůsobím sama sobě úmyslně.

  superkarma: 0 07.07.2008, 13:48:43
 21. avatar
  [10] Meander [*]

  Tu osobu na fotce v úvodu musely při focení děsně štípat oči.

  superkarma: 0 07.07.2008, 12:30:18
 22. avatar
  [9] Eirin [*]

  A teď mi má být jako všech kuřáků líto, protože jsou vlastně nemocní? Nechcete mě taky politovat? Nejsem tlustá, jsem nemocná Zpřerážela bych jim hnáty, když mi v restauraci hulí do jídla.

  superkarma: 0 07.07.2008, 10:58:45
 23. avatar
  [8] alibaba47 [*]

  Přestala jsem kouřit před 7 lety, cítila jsem se velice dobře, až na to,že jsem začala mít různé chutě a s tím spojené mlsání, které, díky mé neukázněnosti přidalo mému "tělíčku" 20 kg. Nyní to nemohu shodit a začíná kolotoč zdravotních problémů.

  superkarma: 0 07.07.2008, 10:21:44
 24. avatar
  [7] Pentlička [*]

  Můj táta kouřil od svých 25-ti let a dotáhl to na dvě krabičky denně. V kouření mu nezabránila ani TBC plic a téměř roční pobyt v léčebně. I po prvním infarktu ještě kouřil, ale za pár měsíců dostal druhý, tak silný, že téměř neutekl hrobníkovi z lopaty. poté přestal ze dne na den a i když jsme doma cigarety měli dál (maminka je používala proti molům), tak už si nikdy nezapálil. Nekouřil pak dalších 15 let. Je pravda, že zemřel na rakovinu. ale člověk neví, jestli to měl z toho kouření nebo by jí onemocněl stejně.

  superkarma: 0 07.07.2008, 09:41:28
 25. avatar
  [6] Adelin [*]

  Asi jsem taky zavisla spise psychicky, trochu z nudy, nez jdu do prace a potom kdyz prijdu domu, co delat do doby nez jdu spat? Chodit se vencit na balkon Musim prestat, dokourim tuhle krabku a dalsi si proste nekoupim (ale kolikrat jsem to uz takhle zkusila )Chjooooo

  superkarma: 0 07.07.2008, 09:08:19
 26. avatar
  [5] micinka.juli [*]

  mě vyšel 1 bod, ráno bych se po...., dát si cigáro a večer vytáhnu celou krabku , nejhorší je, že kouřím sama, vůbec nepotřebuju společnost, naopak mě skoro ruší. A nepotřebuju k tomu ani alkohol, ani kafe.
  Vím, že to mám teď ze stresu, ale ten nějak nepomíjí, jen docházejí peníze, tak možná z praktického důvodu budu muset přestat..

  superkarma: 0 07.07.2008, 08:59:12
 27. avatar
  [4] SENSITIVESKIN [*]

  Nemoc? to je pěkná kravina, já kouřím, ale tohle neuznávám

  superkarma: 0 07.07.2008, 08:53:38
 28. avatar
  [3] Landriel [*]

  Vyšla mi nula a chtěla bych přestat, ale asi jsem závislá psychicky...

  superkarma: 0 07.07.2008, 08:35:10
 29. avatar
  [2] Evikus [*]

  Když jsem kouřila, tak jsem si tenhle test zásislosti dělala, a vyšlo mi, že nemám žádnou závislost. Cigaretu bych si ráno po probuzení nikdy nedala, kouřila jsem převážně odpoledne a večer a když jsem byla nemocná tak vůbec. Víc než 8 cigaret jsem denně nevykouřila, a když jsem v hospodě dala celou krabičku tak jsem pak týden nekouřila jak mi z toho bylo špatně.
  Pak jsem si řekla, že přestanu a od té doby nekouřím . Už je to skoro 5 let. Přestala jsem proto, že jsem chtěla. Fyzicky jsem závislá nebyla, jen psychicky.

  superkarma: 0 07.07.2008, 08:12:22
 30. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  silná závislost na nikotinu


  superkarma: 0 07.07.2008, 00:56:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme