Reklama

Nevím, jak vy, ale kdykoliv mě někdo osloví ahojky, čauky, případně mi popřeje ňuňuňu sníčky, naskakuje mi husí kůže. Občas se ke mně sice dostanou úžasné botičky nebo šatičky, ale v tomto ojedinělém případě zdrobnělina slouží k rozmělnění prvotního šoku z pořizovací ceny šatiček a botiček.

No, řekněte sami – šaty a boty, to už zní převážně až moc vážně.

V restauraci si chci ovšem vážně objednat víno, ale když se mě servírka zeptá, jestli chci slaďoučký muškátek, nebo raději saviňónek, chuť na něj mě okamžitě přejde.

Čeština je barvitý jazyk a zdrobnělinou lze podtrhnout vlastnost něčeho, někoho, ale nic se nemá přehánět. Jsou situace (místa, lidé), které po něžnosti a zdrobnělinách přímo volají. Jenže v dnešní době je toto volání nadužíváno. Zajímalo mě, jestli ten pocit přesycenosti sladkým mám jen já, a oslovila některé „lidičky“, aby otevřeli svá „srdíčka“ a sdělili, jestli jim vadí, když je někdo na veřejnosti oslovuje „meďánku“ a zve je na „kafíčko s mlíčkem.“ A mají-li s infantilním vyjadřováním dospělých nějaké vtipné zážitky.

Klára: Nedávno jsem slyšela přítele své dcery, jak říká do telefonu: „Tak mi pošlete mejlík…“ Zrovna od něj bych to nečekala, naštěstí s námi mluví normálně.
Nejšílenější na tyhle výrazy je samozřejmě web mimibazar - noční můra „normálního“ lidstva.

Nikola: Vtipné bylo, když jsem našla na seznamce inzerát mého přítele: „Fotečku mam na profilku. Budu se mocinky těšinkovat.“

Pavel: Jeden z lékařského prostředí. Lékařka z RTG: Táááák, položte si ručičku na stoleček, teď prstíčkama stisknete čudlíček, nožičky si posuňte blíž.

K infantilním výrazům v našem slovníku se vyjádřili jak muži, tak ženy. Všichni je sem tam používají, ale nikdo z nich zdrobněliny nemusí v závratném množství. Ženy zdrobňují, aby zmenšily důsledky svých nepromyšlených nákupů: „Nejsou to rozkošné botičky?“ A také činů: „Kápánek jsem odřela tvoje autíčko.“

A muži? Ti jsou, jak známo, z té jiné planety. „Řízečky byly super! Těším se na další setkání při sklence dobrého vínečka.“

Nepoučitelní ve snaze nám vyhovět, ač by si jazyk raději překousli, dělají pro pro nás z řízků přes celý talíř řízečky, protože si myslí, že nás tím potěší.

Gerald Durrell kdysi prohlásil, že u žen jakéhokoliv věku a inteligence pohled na cokoliv malého chlupatého způsobí, že začnou šišlat a používat příšerné zdrobněliny.

zena

Kdo ví, třeba muži tajně doufají, že s malým chlupatým to máme vizuálně podobně jako s těmi řízky!