Rodina

Koupání, přebalování... a to pořád dokola. Jak to snáší kůže miminka?

I když pro vás může být přebalování „opruz“, nemusí to znamenat, že vaše malé musí nutně trpět opruzeninami. Těm se vyhnete, když ho necháte mezi jednotlivými přebalováními trochu „vyvětrat“. A taky pokud ho nebudete moc často máčet. A když přece jenom, tak vašemu miminku po té koupeli dopřejte výživu v podobě dětského olejíčku.

Méně je více – v případě koupání

koupání

Každodenní očistný rituál, který je pro dospělého stereotypní rutinou, může být v případě koupání miminka celorodinnou radostnou událostí. Neví se, čím to je, ale miminka si cachtání ve vodě a relativně volný pohyb ve vaničce povětšinou užívají. Kůže jako největší orgán lidského těla ale přílišným máčením může utrpět. A co teprve ta dětská, která je pětkrát tenčí než kůže dospělého člověka. Nemá totiž ještě dostatečně vyvinutou ochrannou vrstvu. Proto si nedějte vrásky z toho, budete-li vaše miminko koupat třeba jen co druhý den.

Ruční mytí je nejlepší - to ví nejen majitelé aut

Samozřejmě to neznamená, že máte vypustit zažitou hygienu, ale je tady možnost, jak nevystavovat vaše dítko přílišné dehydrataci kůže. Prostě ty partie, kde se mohou shromažďovat odumřelé zbytky kůže a sekret potních žláz (ložisko možných opruzenin) můžete omývat ručně. Prostě na sucho. Jsou to mimochodem ta samá místa, na která si má dávat pozor i dospělý člověk - podpaží, intimní partie, obličej a okolí krku.

Nejlépe se k této očistě hodí olejíčkem navlhčený tampón. Můžete použít například dětský olej SYPSI, který obsahuje přírodní olej z klíčků s vitamíny E a B. Tímto způsobem nemusíte děťátko vystavovat každodennímu máčení celého těla ve vodě, a stejně bude čisté a voňavé.

Pořádně promazat

Babičky používaly nesolené sádlo, my taky můžeme používat něco tradičního, olej SYPSI totiž vyrábí tradiční česká firma Alpa. Cena olejíčku zůstala lidová, vejdete se v některých obchodech dokonce i pod 20 korun.

koupání

Nezapomeňte, že koupání by nemělo přesáhnout 5 minut,  aby se pokožka dítěte příliš nevysušovala. Po celou tu dobu se snažte na děťátko klidně mluvit, bude to nezapomenutelný relax pro něj i pro vás. A po koupeli pořádně promazat! A tip pro maminky na závěr: takový olejíček nemusí být jen pro miminka - na suché ruce, lokty či paty se péče jako pro miminka jistě hodí i vám.

   
18.03.2015 - Děti - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [3] 38riki [*]

  Kdybych mohla vrátit čas o 23 let zpět, úplně bych přehodnotila tehdy všeobecně zažitý miminkovský dennodenní koupací rituál. Zbytečné, pro dětskou kůžičku neskutečně škodlivé a nevhodné. Jojo....pozdě.

  superkarma: 0 18.03.2015, 20:11:07
 2. [2] Madiva33 [*]

  Náš malý má atopický ekzém, máme doporučeno koupat co 3-4 den a tak je o bezva zábavu ve vaně docela ochuzenSml15, za to ručního mytí si užije až až....

  superkarma: 0 18.03.2015, 11:40:16
 3. [1] ZdenaZ [*]

  souhlasím

  superkarma: 0 18.03.2015, 07:57:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme