Mluvit v těchto parných letních dnech o termálních pramenech je asi naprosté šílenství. A co teprve se do nich ponořit? Věřte, že to už takové šílenství není, neboť jejích účinnost je vysoká v zimě i v horkém létě. A termální prameny se hojně navštěvují právě v době dovolených.

Termální prameny jsou přírodním pokladem. Složení této vody totiž není jen tak obyčejné. Vyskytují se v ní cenné minerální látky, jako např. magnezium, draslík, síra, které mají blahodárný vliv na lidský organismus.
Termální prameny se využívají k léčbě různých onemocnění, převážně nemocí kůže (atopický ekzém, lupénka ad.), kdy má na kůži blahodárný účinek zejména nízký stupeň radiace těchto pramenů.Termální prameny výborně prospívají také pohybovému ústrojí, např. pacientům po operaci kyčelního kloubu nebo kolene. Velmi příznivé účinky mají prameny i na ženské pohlavní ústrojí.  

Po dlouhou dobu byly termální prameny výsadou tradičních lázeňských zařízení. Mezi nejznámější a nejnavštěvovanější termální lázně patří například Slovenský Velký Meder a Podhájska či Maďarské termální lázně Bük.
Dnes však už i u nás funguje celá řada termálních koupališť.

Některá termální koupaliště v České republice

 • Jedním ze známých termálních koupališť je koupaliště Brná nedaleko Ústí nad Labem. Návštěvníci mají k dispozici hned několik bazénů s termální vodou.
  www.koupacka.cz
 • K velmi významným se řadí termální koupaliště ve Velkých Losinách. Specialitou tohoto koupaliště je sirná voda, která má spoustu pozitivních účinků, mimo jiné na nervové či respirační choroby.
  www.lazne-losiny.cz
 • Další české termální koupaliště najdeme v obci Benešov nad Ploučnicí na Děčínsku. Areál sestává z velkého bazénu a dětského brouzdaliště.
  www.sluzbybenesov.cz
 • Za zmínku stojí také termální koupaliště Klíše, opět ležící nedaleko Ústí nad Labem.
  www.msul.cz

Termální pramen je speciální druh pramene, ze kterého vystupuje teplá, někdy až horká voda obohacená o minerální složky. Tato voda proniká puklinami zemské kůry, kde se vlivem tektonických poruch dostává do blízkosti magmatu, o který se ohřívá a vystupuje nahoru.

Nejznámější lokality termálních pramenů se nachází na Islandu, kde se často lidé koupají v horkých jezerech, i když je venku zima.
Léčbu těchto pramenů hojně využívali i v antickém Řecku, a to vám nyní malinko přiblížím prostřednictvím poslední reportáže termálních pramenů na řeckém ostrově Kos.

foto: autor

Přečtěte si také:

Reklama