Na používání koupacího kyblíku nás ve svém blogu upozornila těhotná Zuzka. Protože okolo používání této pomůcky při koupání batolat panují nepřehledné spory, obrátili jsme se na pediatra, aby nám poradil, zda je kyblík správný krok...

kbelíkKdyž byste před třiceti lety řekli mamince, že se jednou budou batolata koupat v kyblíku, asi by si zaťukala na čelo. „Miminko koupu s námi normálně ve vaně,“ řekla by, anebo: „Kyblík, zbláznil jste se, pěkně pět centimetrů vody do lavoru.“

Po nějakých patnácti letech by další maminka prohlásila: „Koupila jsem miminku bezvadnou vaničku!

Dnes jsou (zvlášť na západě) v módě průhledné plastové kyblíky, kde prcek při koupaní v vzpřímeně sedí a drží se ručičkami okraje. Na tento trend nás upozornila ve svém blogu budoucí maminka Zuzka, která se nedávno rozhodovala, zda si právě kyblík pořídit, či zda koupit vaničku. Přečíst si o jejím dilema můžete, po kliknutí na následující odkaz...

Už víme, že Zuzka zvolila vaničku, přes to jsou argumenty vyznavačů kyblíků velice zajímavé: miminko nepláče a nezadělává si na strach z vody, kyblík podporuje správný vývoj kostry a svalů, koupání v kyblíku je bezpečnější, miminko se prakticky nemůže nadechnout vody a kyblík eliminuje rozdíl teploty mezi vodou a vzduchem, protože miminko je takřka celé ponořené.

Zní to rozumně, viďte? Abychom zjistili, zda jsou argumenty „kyblíkářů“ oprávněné, obrátili jsme se na pediatričky Zdeňky Podrazilové.

Doporučujete koupat miminko ve vaničce, nebo v kyblíku?
Pokud jsou rodiče movitější, tak kyblík, který miminku simuluje dělohu. Ale tan se vyrábí jen pro děti do asi dvou měsíců, pak rodiče stejně kupují vaničku. Není to sice žádný extrémní výdaj, ale vidím-li, že je rodina sociálně slabší, rovnou jim doporučím vaničku.

Zastánci kyblíků tvrdí, že při koupání v kyblíku miminko nepláče a že je to pro něj zdravější a bezpečnější, je to pravda?
Jestli zdravější a bezpečnější pro miminko, to nevím. Jak jsem říkala, je to pro něj zezačátku přirozenější, protože koupání v kyblíku simuluje dělohu, ale ze zdravotního hlediska mi to připadá stejné.
Bezpečnější je to spíš pro maminku, která je ze všeho trochu vykulená, a v kyblíku není takový prostor, takže maminka nemá o miminko tolik strach. Když už maminky začínají koupat rovnou ve vaničce, doporučujeme do ní pořídit i lehátko.

A jaké jsou zkušenosti z praxe s kyblíky?

Protože jsme se na internetu dozvěděli, že miminko se dá v kyblíku koupat až do šesti měsíců, obrátili jsme se ještě na sestřičku Hanku Petrušovou z novorozeneckého oddělení přerovské nemocnice.

Je lepší koupat ve vaničce, nebo kyblíku?
Nedoporučujeme nic, ukazujeme maminkám koupání ve vaničce a na požádání v kyblíčku - maminky jsou už samy většinou rozhodnuty, zda chtějí to, či ono.

V čem je podle vás výhoda koupání v kyblíku?
Maminkám říkám, že se děti cítí bezpečněji, jako by byly v bříšku.

Do kolika měsíců můžete v kyblíků dítě koupat?
To není záležitost věku, ale velikosti. Jak velké kyblíky se dělají, netuším, na novorozeneckém oddělení máme jenom jednu velikost.

Co zdravotně, argumenty pro říkají, že když je miminko koupané vy kyblíku, lépe se mu vyvíjí páteř a svaly...
Miminka se rodí s rovnou páteří, takže se musí dávat na bříško, aby se jim páteř utvářela správně. Pozice v sedě v kyblíku je také lepší než na zádech. Toto koupání je také dobré na prdíky. Další výhodou je, že větší miminka mohou sedět a koupat se v kyblíku sama, vody je tam podle váhy velikosti miminka a nemá šanci utopit se jako ve vaničce - je to tedy z tohoto pohledu bezpečnější.

A co zádové svaly. Četl jsem názor fyzioterapeutky, která tvrdila, že koupání pro miminka v kyblíku není vhodné kvůli tomu, že ještě nemají vyvinuté zádové svaly, co si o tom myslíte?
Určitě, když by to bylo po delší dobu, tak by se takhle koupat nemělo, ale kojenci mají dobře propustnou pokožku pro vodu a koupeme je do pěti minut jednou za dva dny. Při takovém koupání mu to určitě ublížit nemůže.

Resumé

  • Kyblík je určený pro kojence podle hmotnosti, obvykle do 2 měsíců.
  • Kyblík dítěti simuluje pobyt v děloze.
  • Pokud koupete správně (5 minut, jednou za dva dny), je používání kyblíku bezpečné a k páteři miminka prospěšné.
  • Delší koupání v kyblíku může být nebezpečné kvůli nevyvinutým zádovým svalům miminka.
  • Kyblík je pro vykulenou maminku pocitově bezpečnější.

Čtěte také...

Reklama