Každý asi vnímáme lidské vlastnosti trochu jinak. Když jsme se o sérii témat, které nám navrhla čtenářka Eva_Fl bavili na poradě, zjistili jsme, že si pod jednotlivými pojmy představujeme každý něco jiného. Pilotním dílem se stala: Obětavost.

sacrif

Na popud čtenářky Evy_Fl jsme se rozhodli vytvořit nepravidelný tematický seriál o lidských vlastnostech. Dlouho jsme uvažovali nad tím, kterou vlastnost vybrat jako první a také jsme se na poradě dlouze o podstatě některých vlastností dohadovali. V podstatě jsme se na definici žádné neshodli - každý je vnímáme jinak.

Jako první jsme vybrali obětavost, protože jsme chtěli začít něčím pozitivním, ale je obětavost vždy pro všechny pozitivní vlastnost? Přečtěte si zajímavý příběh z doby mých vysokoškolských studií...

Kamarádka Jitka - díky obětavosti málem vylítla ze školy

V ročníku měla totiž naprosto neskutečnou spolužačku, Jitku. Ta holka byla neuvěřitelně pečlivá - nikdy nezameškala žádnou přednášku ani cvičení, poznámky psala neskutečnou rychlostí a ještě si vše nahrávala na diktafon, aby jí žádná maličkost neunikla. Současně byla ale také velmi vstřícná a každému ráda pomohla. Půjčovala své poznámky, vysvětlovala látku, pomáhala s diplomovými pracemi a dělala psychickou podporu při zkouškách. Opravdu netuším jak, ale při tom ještě zvládala sama studovat s prospěchovým stipendiem.

Jednou se jí ale její velkorysost pekelně nevyplatila. Čtrnáct dní před zkouškou jí jedna spolužačka požádala o zapůjčení poznámek, že si je okopíruje v mámině firmě a následující den donese. Holky si vyměnily telefony a domluvily se na místě a času vrácení. Jenže holčina se se zápisky neobjevila a vůbec nereagovala na SMSky a nebrala telefon.

Prostě ticho po pěšině. Jitka si tedy začala shánět poznámky od spolužáků, ale ouha - ve škole se zrovna rozbila jediná kopírka a nikdo nebyl ochoten vydat své poznámky takto těsně před zkouškou z ruky.

Jitka tedy byla nucená čerpat všechny informace z knih, což zabralo neúměrně delší dobu a zkouškou prolezla jen s odřenýma ušima a málem přišla o stipendium. Co je na tom všem nejzvláštnější? Ta holka se jí ozvala asi měsíc na to s omluvou, že to psychicky neustála a asi bude muset odejít ze školy, protože nemá dostatek kreditů. A Jitka namísto toho, aby ji poslala do háje, jí ještě pomáhala vyběhat na studijním všechny potřebné formality, aby mohla na škole zůstat. Tak takhle vnímám obětavost...

Téma dne 1. 10. 2012: Obětavost

  • Jak vnímáte obětavost?
  • Je to, podle vás, kladná vlastnost?
  • Stal se ve vašem okolí nějaký případ extrémní obětavosti?

Své příspěvky k tomuto tématu zasílejte nejpozději 1.10.2012 do 15.00 hodin a e-mailovou adresu redakce (viz níže). Pokud chcete, aby váš příspěvek měl větší šanci na uveřejnění a tím i na možné získání sladkého dárku, ať je dlouhý, alespoň jako tento odstavec textu, lépe delší. Tím sladkým dárkem bude tentokrát velké balení čokolády Merci.

merci

Reklama