Kromě toho, že peču jako o život a snažím se připravit letošní vánoční cukroví trochu netradičně, už mám hotové těsto na vanilkové rohlíčky a linecké cukroví. Oblíbené cukroví mých dětí přece nesmí chybět. A mezitím, co tato těsta už odpočívají v lednici, voní z trouby „zdravé“ vánoční mlsání.

musli

Rozmýšlela jsem se, na jaké cukroví použít ovesné vločky. Vloni jsem dělala sušenky, letos jsem chtěla něco jiného. Nechala jsem se inspirovat nápadem s domácími müsli tyčinkami a pustila se do díla.

Výsledná pochoutka se mi zdála poněkud sladká, v receptu pro vás už jsem tedy ubrala cukru. Myslím, že ho tam klidně může být ještě o chlup méně, protože nám hodně sladí použitý med.

Ovoce použijte, jaké máte rádi. Moje děti nejí hrozinky, nakrájela jsem proto sušené švestky a přisypala brusinky. Stejné je to s oříšky. Přidejte si do směsi, co máte rádi a co zrovna máte po ruce.

Suroviny

150 g másla
150 g medu
50 - 100 g třtinového cukru

350 g ovesných nebo pohankových vloček
150 g směsi ořechů
250 g směsi sušeného ovoce
100 g lněného nebo sezamového semínka, klidně mix obou

150 g bílé čokolády
trošička červené potravinářské barvy

Postup

V hrnci na plotýnce, kterou nemusíme zapínat naplno, rozpustíme máslo a med, které důkladně promícháme. Po rozpuštění přidáme třtinový cukr. Mícháme až do té doby, než je směs rozpuštěná a hladká.

Do velké mísy nasypeme vločky, nasekané ořechy, nasekané sušené ovoce a semínka. Promícháme a zalijeme sladkou máslovou směsí. Vznikne nám tuhá, lehce lepivá směs.

Hlubší plech (použila jsem rozměr 35 * 25 cm, ale může být i maličko větší, třeba 40 * 30 cm) vyložíme pečícím papírem a směs na něj vyklopíme. Pomocí vařečky směs rozetřeme po celém plechu, zároveň hodně utlačíme.

Pečeme v troubě vyhřáté na 180 °C, 20 minut.

Po vytažení z trouby necháme úplně vychladnout a ostrým nožem krájíme kostičky nebo obdelníčky, jak chceme.

Rozpustíme si bílou čokoládu. Část z ní dáme bokem a obarvíme troškou červené barvy. Ovesné kostičky namočíme do poloviny do bílé čokolády a necháme vychladnout a ztvrdnout. Na hotovou bílou polevu pocákáme trochu na červeno obarvené bílé čokolády.

Krásné vánoční přípravy přeje elly.

Reklama