.

Kost: majestátný hrad v Českém ráji

Cestování

Kost: majestátný hrad v Českém ráji

Porozhlédněme se nejprve po okolí, než vkročíme do hradu. Před Kostí leží rybník, který dostal jméno Bílý. Černý rybník tu najdeme také, ten se rozkládá za hradem.
Hned u hradu začíná údolí Plakánek. Těžko říci, jak ke svému jménu vlastně přišlo, neboť legend, které to vysvětlují a které dodnes kolují mezi lidmi, je hned několik. Jedna z nich například praví, že údolí kdysi dostalo jméno podle rodiny, která si tu na živobytí vydělávala pálením uhlí a od kouře jí neustále slzely oči. Jiná legenda praví, že matka tu přišla o své děti, když spadly do sluje, a tak chodila údolím, naříkala a plakala... Údolí začíná u hradu Kost a končí u obce Vesec. Vede tudy naučná stezka. Protéká jím potok Klenice, po jeho stranách se k nebi vypínají zajímavé pískovcové skály.

Hrad Kost patří k zachovalým památkám Českého ráje. Byl postaven v lesnatém údolí a okolí je bohaté na vodní toky. Původně tu byly vybudovány rybníky tři, kromě Černého a Bílého se tu kdysi rozkládal i Labutí rybník. Existence rybníků měla, pokud jde o obranu hradu ve středověku, něco do sebe, plnila totiž svůj účel. Kdyby bylo nejhůř, tak se mohly hráze rybníků protrhnout, okolí hradu by zatopila voda, a nepřístupné močály by tak ochránily hrad před nájezdy nepřátel.
První zmínky o nenápadném hradu se datují už od 14. století. Jádro hradu má zajímavý půdorys, jeho jádro totiž připomíná lichoběžník. K dominantám hradu patří dvě věže, a to hranolová Bílá, původně obytná, a okrouhlá Červená. Ta byla spojena s palácem.

Tak jako všechny hrady, i Kost má pohnutou minulost, vystřídala se tu řada majitelů a pánů. Renesanční sloh se promítl v paláci, který dodatečně vznikl na nádvoří. Nechyběla samozřejmě ani kaple, ta tu byla postavena také. Hradu, který prosperoval a během let se rozrůstal, se však nevyhnul ničivý požár.
Od poloviny sedmnáctého století začala Kost chřadnout. Klíčovým rokem byl dle historických pramenů i rok 1690, kdy zatékající voda a mráz poškodily středověké zdivo paláce natolik, že se postranní zdi zřítily skoro celé do nádvoří, což bylo životu nebezpečné, takže se všechny tři paláce změnily postupně v obilninové sýpky.

Hrad Kost patří k památkám, které lze navštívit a prohlédnout si je. A jak se k němu dostaneme? Hrad leží asi čtyři kilometry od Sobotky.

Pokud jedete autem nebo na kole, tak lze doporučit silnici z obce Podkost. Vypravíte-li se sem pěšky, tak se k hradu dostanete i po silnici, vedoucí okolo legendární Semtínské lípy.
Strom, jehož stáří se odhaduje na tři sta až čtyři sta let a který měřil přes třicet metrů, vzal však za své při jarní bouři před čtyřmi lety, kdy z něj zbylo pouze půldruhého metru vysoké torzo. I tak je to ale zajímavé místo, kde na vás dýchne nostalgie časů minulých...

Rozhodnete-li se pro návštěvu hradu Kost a vezmete-li zavděk vlakem, pak vězte, že nejbližší vlaková zastávka je v Libošovicích a Malenovicích.

Ať už tak či onak, přeji vám, aby se vám hrad Kost i jeho okolí zalíbilo.

K vycházce do podzimního Českého ráje vás pozvala

   
01.10.2004 - Doma - autor: Annamarie

Komentáře:

 1. avatar
  [15] Lhasa [*]

  mamina:

  superkarma: 0 04.10.2004, 13:27:54
 2. avatar
  [13] JaninaR [*]

  Znám taky jednu legendu o Údolí plakánek:
  Když měl panovník právo první noci, tak ráno od něj odcházeli dívky do vesnice právě tímto údolím a plakali.
  Alespoň to není tak brutální co se týká těch dětí :-))) No i když bůh ví, jestli ty odložené děti nebyli právě děti panovníka :-)))))
  Český ráj je doopravdy naprosto úžasný....ale Kost je zrovna ta část, kam se už asi nikdy nepodívám. Vysoké vstupné a zrovna nic moc úžasného k vidění....
  To třeba Hrubý Rohozec je úplně něco jiného....nebo Humprecht...Rovensko pod Troskami.....Trosky... apod.

  superkarma: 0 03.10.2004, 07:05:47
 3. avatar
  [12] Mici [*]

  Nicki: my jsme tam taky za ty prachy nešli, manžela jsem málem křísila, když zjistil to vstupné. Za denní program chtěli 150, za noční 200 a k když k tomu připočtu zvýhodněnou cenu za 2 prohlídkové okruhy dalších 150 Kč, manžel prohlásil, že na takový výlet aby si bral novomanželskou půjčku. My děláme celodenní akce na hradě Sovinci na sev. Moravě, je tam program celý den a vstup je 80Kč i s prohlídkou (a pokud je noční program, lístek platí i na noc, není to navýšeno). A vzhledem k tomu, že je to chudý kraj, někteří lamentují, že i tak je to drahé. Na Kosti by se tito lidé asi hóóódně divili...
  Jinak okolí je nádherné, hrad samotný také. Byli jsme ale dost zklamaní kuchyní hotelu Helikar. Byli jsme tam ubytovaní týden a za celou tu dobu jsme si mohli z polévek vybrat pouze česnekovou - jiná se prostě asi tuto sezónu nevaří. Hotová jídla jako guláš, knedlo-vepřo-zelo apod. tam nevedou, takže s dítětem bych tam už víckrát nejela.

  superkarma: 0 02.10.2004, 01:42:45
 4. avatar
  [11] Mici [*]

  *Kotě*: Možná se to tak říká, ale napsáno je to správně

  superkarma: 0 02.10.2004, 01:28:39
 5. avatar
  [10] *Kotě* [*]

  Sím, říká se "majestátní", ne "majestátný"

  Jinak Kost je nádherná a kraj okolo ní taky. Jelikož jsem se narodila a vyrůstala nedaleko Mladé Boleslavi, mám tento kraj prochozený skrz naskrz. Český ráj je nádherný kout Čech...

  Znám ještě jednu legendu o Plakánku, a to že do místních skal matky odkládaly své nechtěné děti, a ty tam teď straší a pláčou.

  superkarma: 0 02.10.2004, 00:35:37
 6. avatar
  [9] mamina [*]

  Lhasa: Zajímalo by mě, kdo mu povolil postavit si na zahradě ten bazén! Je to jako pěst na oko.

  superkarma: 0 01.10.2004, 23:23:39
 7. avatar
  [8] sharonka [*]

  sharonka: No nazdar, teď si to po sobě čtu a žasnu. Samozřejmě, že "v Českém ráji" a "od Kosti". To je ten pátek.

  superkarma: 0 01.10.2004, 12:39:41
 8. avatar
  [7] sharonka [*]

  My jsme byli letos v České ráji na dovolené, bydleli jsme v Srbsku, což je kousek od kosti, prolezli jsme široké i blízké okolí a moc se nám tam líbilo .

  superkarma: 0 01.10.2004, 11:07:48
 9. avatar
  [6] marcellina* [*]

  Lhasa: ja si tu chalupu pamatuju jeste polorozpadlou. Kdyz sme tam chodili s tatinkama jako deti (neco jako chlapici z filmu S tebou mne bavi svet - bez maminek) tak nas navedli, at jdeme Dvorakovi rict, tak nam vedle v tom zarostlym rybniku udelal vodnika. Ten nas hnal

  superkarma: 0 01.10.2004, 10:18:43
 10. avatar
  [5] Lhasa [*]

  Kelly: marcellina*: Plakánek je jedno z nejhezčích míst, který jsem kdy poznala Až na tu Dvořákovu "chalupu"

  superkarma: 0 01.10.2004, 10:15:23
 11. avatar
  [4] Hannah01 [*]

  Kost nás mile překvapila. Mysleli jsme, že to bude nějaká polozřícenina a je to nádherný hrad.

  superkarma: 0 01.10.2004, 09:38:45
 12. avatar
  [3] marcellina* [*]

  Český ráj, Kost, Udolí Plakánku, Sobotka, Semtinská Lípa, Humprecht moje destvi a dospivani . dik za takovej clanek

  superkarma: 0 01.10.2004, 09:01:26
 13. avatar
  [2] Kelly [*]

  Hrad Kost a vůbec celý Český ráj je

  superkarma: 0 01.10.2004, 08:43:13
 14. avatar
  [1] Nicki [*]

  Asi před dvěma měsíci jsme se byli na Kosti podívat - měl tam být nějaký čarodějnický program.
  Vstupné bylo dosti vysoké - 200,- na osobu, a bylo to příšerný.
  Raději jsme se sebrali a odjeli na oběd do blízkých Dětenic do té známé hospody, o které tu byla nedávno řeč.

  superkarma: 0 01.10.2004, 07:57:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme